Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H1-071022.png

Günlük Forex Bülteni

Fed’in Kasım ayındaki faiz kararı için öncü veri niteliğinde olan ABD istihdam raporu öncesinde küresel borsalarda satış hakimdi. Dow Jones %1.15 düşüşle 29.926′ya düştü. S&P 500 %1,02 düşüşle 3,744′e gerilerken, Nasdaq Bileşik Endeksi %0,68 düşüşle 11,073′e geriledi. Normal zamanlarda, güçlü iş kazanımları ve artan ücretler iyi bir gelişme olarak kabul edilir fakat verinin beklenenden yüksek gelmesi durumunda borsalarda satış baskısı artabilir, dolar endeksinde yükseliş emtialarda düşüş yaşanabilir. Eylül ayında tarım dışı istihdamın 275.000 artması, işsizlik oranının ise %3.7′de kalması bekliyorlar.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü Georgieva, IMF'nin 2023 için büyüme tahminini mevcut %2,9'luk tahminden indireceğini belirtti. Georgieva, IMF'nin önümüzdeki hafta yayınlayacağı Dünya Ekonomik Görünümü raporunda artan resesyon riskleri konusunda uyarıda bulunacağını belirtti.
Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un, bu kış gaz arzındaki kesintileri veya eksiklikleri önlemek ve aynı zamanda iklim değişikliğiyle mücadele için uzun vadeli hedeflerin karşılanmasına yardımcı olmak için tasarlanmış enerji tasarrufu önlemleri açıkladı. Hükümet, önümüzdeki iki yıl içinde toplam enerji tüketimini %10 azaltmayı planlıyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) 7-8 Eylül tarih toplantı tutanaklarına göre, politika yapıcıları yüksek enflasyonun yerleşebileceğinden giderek daha fazla endişe duyuyorlar ve daha zayıf büyüme pahasına bile agresif politika sıkılaştırmasını gerekli görmekteler. Ayrıca, pariteyle ilgili olarak ABD’nin para politikasını hızla sıkılaştırılmasının da önemli bir rol oynadığının görüşündeler.

Minneapolis Fed Başkanı Kashkari, ABD merkez bankasının enflasyonu düşürmek için yapacak daha çok işi olduğunu ve agresif faiz oranını durdurmaktan oldukça uzak olduğunu söyledi. Kashkari , enflasyonun zirve yaptığına dair neredeyse hiçbir kanıt olmadığını söyledi.

Alman fabrika siparişleri Ağustos ayında beklenenden daha keskin düştü. Almanya İstatistik Ofisi Destatis, yeni siparişlerin Temmuz ayına göre mevsimsel etkiler ve enflasyona göre ayarlandığında %2,4 düştüğünü ve bir yıl öncesine göre %4,1 düştüğünü açıkladı. Almanya ekonomi bakanlığı yaptığı açıklamada, "Savaşın ve yüksek gaz fiyatlarının zemininde, endüstriyel ekonomi frenleme işaretleri gösteriyor" dedi ve yılın geri kalanı için görünümü bastırılmış olarak nitelendirdi.

İngiltere inşaat sektörü aktivitesi Eylül'de yükseldi. S&P Global ve CIPS tarafından Perşembe günü yayınlanan rapora göre, İngiltere inşaat PMI Endeksi, Ağustos ayında açıklanan 49.2'den 52.3'e yükseldi ve Haziran ayından bu yana ilk kez yükseldi. Bununla beraber, firmaların resesyon risklerinin ve yüksek faiz oranlarının güveni etkilediğini vurgulaması ile önümüzdeki 12 aya ilişkin ticari iyimserlik 26 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Euro bölgesinde perakende satışlar Ağustos ayında bir önceki aya göre %0,3 düşerken, Avrupa Birliği'nde %0,2 düştü. Yıllık bazda ise Euro Bölgesi'nde %2 ve blokta %1.3 düşüş yaşandı. Perakende satışlarda aylık olarak en fazla düşüşün yaşandığı ülkeler Hollanda, Almanya ve Malta oldu.

ABD'de işten çıkarmalar Eylül ayında aylık %46.4 artarak 29.989'a ulaştı. Yıllık düzeyde, rakam 2021'in aynı ayına göre %67,6 arttı. Rapora göre, yılın başından bu yana toplam 209.495 işten çıkarma yapıldı.
ABD Çalışma Bakanlığı raporuna göre mevsimsellikten arındırılmış ilk işsizlik başvurularının sayısı 1 Ekim'de sona eren haftada 29.000 artarak 219.000'e yükseldi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!