Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY_071021.png

Fx Günlük Bülten

Yurt içinde dolar tl güne 8,87 seviyesinde başlıyor. Dün 8,9365’e kadar yükseliş yaşanmıştı.

Bugün saat 10:00’da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yatırımcı sunumu takip edilecek. TCMB yatırımcı, ekonomist ve analistlerle, katılımcıların genel makroekonomi, para politikası, finansal piyasalar, bankacılık gibi çeşitli konulardaki teknik içerikli sorularını cevapladığı yatırımcı toplantılarının yenisini videokonferans yöntemiyle gerçekleştirecek. Saat 12:00’de de yurt dışı yerleşik ekonomistlerle görüşülecek. Toplantılar basına kapalı. Bir önceki toplantı 01 Eylül tarihinde yapılmış ve çekirdek enflasyon ilk kez o toplantıda vurgulanmıştı. Yurt dışında oluşan yeni faiz, gıda ve enerji fiyat seviyeleri ile içerideki TL’nin değer kaybı ve güçlü talep enflasyon beklentilerini bu kadar bozmuşken piyasa ile oluşan bu gri alanın bu toplantıda kapanmasının zor olduğu düşünüyoruz.

Bugün ayrıca 14:30’da 01 Ekim ile biten haftanın para ve menkul istatistiklerini takip edeceğiz. 17:30’da ise Hazine’nin nakit dengesi açıklanacak. İlk sekiz ayda verilen açık 42 milyar TL olmuştu.

Asya borsaları güne ABD’nin borç tavanına yönelik olumlu beklentiler ve ABD-Çin arasında oluşan yeni diyalog koridorunun etkisi ile artı kapatan ABD borsaların etkisi ile yüzde birin üzerinde primle güne başlıyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi ise yarın açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde yüzde 1.5250’ye kadar geriledi. Rusya’dan gelen açıklamalar sonrası enerji piyasasında tansiyon düştü.

Dün Almanya’da fabrika siparişleri hayal kırıklığı yaşattı. ABD özel sektöre istihdam verisi ise beklentilerin üzerinde 568 bin olarak açıklandı. Bugün 15:30’da ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek. Ayrıca Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ile ECB Yönetim Kurulu Üyesi Philip Lane enflasyon dinamiklerine ilişkin bir panele katılacak

Bu hafta Romanya, Yeni Zelanda ve Polonya faiz artırdı. Takip ettiğimiz Merkez Bankaları arasında bir sonraki karar verecek olan ülke yarın Hindistan olacak. Ekonomistler politika faizinin yüzde 3,35’te sabit bırakılmasını bekliyor. Ülkede tüketici fiyat endeksi ise yüzde 5,3 düzeyinde.

Son bir not, piyasaların para politikasında normalleşme ve enflasyon endişesi gölgesinde ekonomik toparlanmayı fiyatlamakta gerçekten zorlandığını gözlemliyoruz.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!