Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX060921.png

Günlük Forex Bülteni

Önemli Gelişmeler…

*Yurtiçinde geçtiğimiz Cuma günü açıklanan Ağustos ayı enflasyon verilerinde; aylık TÜFE yüzde 1.12 ile beklentilerin üzerinde artış gösterirken; senelik TÜFE’yi de yüzde 18.95’den yüzde 19.25’e yükseltti. TÜFE üzerindeki maliyet baskıları açısından kritik olan Yİ-ÜFE datasında da; aylık bazda yüzde 2.77 ile güçlü artış hızı devam ederken, senelik gerçekleşme yüzde 44.92’den yüzde 45.52’ye yükseldi. Veriler sonrasında JP Morgan: TCMB’nin çok fazla hata payının olmadığını, 4.Çeyrek’te 50’şer baz puandan iki faiz indirimi beklediklerini belirtirken, Capital Economics ise: Bu verilerin yıl sonunda bir faiz indirimi ihtimalini ortadan kaldırmadığını öngördü.

*Cuma günü küresel çapta önemli olan verilerden Hizmet PMI’ları,  tüm bölgelerde takip edilirken; Japonya, Çin, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Euroı Bölgesi ve ABD verilerinin büyük çoğunluğu beklentileri karşılayamayarak(ABD’nin ISM İmalat Dışı PMI’ı beklentilerin kısmen üzerinde gelmesine karşın; geçen ayki gerçekleşmesinin 2,4 puan altında kaldı); küresel ekonomik güvene dair tedirginliğe neden oldu.

*Yine, küresel çapta kritik olan; ABD’nin Tarım Dışı İstihdam, İşsizlik Oranı ve Ortalama Saatlik Kazançlar verileri de Cuma günü takibimizdeydi. Verilere baktığımızda; Tarım Dıışı İstihdam Değişimi 750 Bin civarındaki beklentilere karşım 235 Binlik gerçekleşme ile hayli kötü gelirken, geçen ayın datasının 943 Bin’den 1 Milyon 53 Bin’e revize edilmesi ise sınırlı pozitifti. İşsizlik Oranı datası da yüzde 5.4’den yüzde 5.2’ye gerileyerek pozitif gerçekleşme gösterirken, Ortalama Saatlik Kazançlar verisinin de; aylık datasında yüzde +0.6 ve yıllık datasında yüzde +4,3 ile güçlü rakamlar ortaya çıktı. Karmaşık görünüm çizen veriler sonrasında; ilk etapta manşet veri olan Tarım Dışı İstihdam‘a dair fiyatlamalar ortaya çıkarken, akabinde bir miktar dalgalı seyir görüldü.

*Dün, yurtiçinde; 2022-2024 yıllarını kapsayan 3 yıllık Orta Vadeli Program(OVP), resmi gazetenin mükerrer sayısında yayımlandı. Detaylara baktığımızda; enflasyon tahmini 2021 yılı için yüzde 16.2, 2022 yılı için yüzde 9.8, 2023 yılı için yüzde 8.0 ve 2024 yılı için de yüzde 7.6 olarak belirlendi. Büyüme tahminleri ise 2021 yılı için yüzde 9.0, 2022 yılı için yüzde 5.00 ve 2023 ile 2024 yılları için ise yüzde 5.5 olarak öngörüldü.

Veri Trafiğinin Zayıf Olduğu Yeni Günde; Cuma Günkü Verilerin Yankıları İzlenecek!

*Yeni günde; Cuma günü açıklanan Türkiye enflasyon ve ABD İş İstatistikleri sonrasında TCMB ve FED’in atacağı politika adımlarına dair uluslararası kurumlardan gelecek tahminler lokal ve global fiyatlamalar açısından kritik olacak.  TL varlıkları açısından ayrıca; Orta Vadeli Program’ın yansımaları da izlenecek.

*Keza, küresel çapta da; yeni tip Coronavirüs(Covid-19) Pandemisi başta olmak üzere önemli              konulara dair gelişmeleri de takipte olmaya devam edeceğiz.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!