Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX060821.png

Günlük Forex Bülteni

ABD’de, İşsizlik Maaşı Başvuruları; Son 3 Haftanın En Düşüğünde!

Dün, küresel piyasalar açısından önem arz eden verilerden; ABD’nin Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları, 385 Bin seviyesinde gelerek; son üç haftanın en düşük seviyesine inmiş oldu. Devam Eden İşsizlik Maaşı Başvuruları da, geçen haftaki 3 Milyon 269 Bin seviyesinden 2 Milyon 930 Bin seviyesine flaş bir şekilde inerek; Pandeminin başlarındaki  2020 yılının 16-22 Mart haftasından bu yana en iyi gerçekleşmesini göstermiş oldu.

Aynı saatte, yine ABD tarafında açıklanan Haziran ayı Ticaret Dengesi’nde ise; 75 Milyar 700 Milyon Dolarlık açık verilirken, böylece; rekor düzeyde Dış Ticaret Açığı verilmiş oldu.

Dün, Avrupa tarafında açıklanan verilerde ise; Almanya’nın Haziran ayı Fabrika Siparişleri’nde son 10 ayın en iyi seviyesi ortaya çıkarken, ülkenin İnşaat PMI’ında geçen ayın üzerinde görülen gerçekleşmeye karşın; 50 eşik değerinin altındaki zayıf seyir devam etti. İngiltere’nin İnşaat PMI’ı da; geçtiğimiz ayki 66.3 seviyesinden 58.7 seviyesine sert bir şekilde gerileme göstererek, bölgedeki inşaat sektörünün geleceğine dair soru işaretlerini beraberinde getirdi.

İngiltere Merkez Bankası’nda da Enflasyon Gözleri Korkutuyor!

Dün, Avrupa tarafında dikkatler bir yandan da; İngiltere Merkez Bankası(BOE) Mali Politika Komitesi(MPC)’nin yapacağı toplantıdan çıkacak sonuçlardaydı. Banka, beklenildiği gibi; yüzde 0.10 seviyesindeki Politika Faizi ve 895 Milyar Sterlin(GBP) tutarındaki varlık alım programını sabit bıraktı. Açıklanan projeksiyonlarda ise; 2021 büyüme tahmini yüzde 7.25 seviyesinde sabit bırakılırken, gelecek yılın büyüme öngörüsü yüzde 5.75’den yüzde 6.00’ya, 2023 tahmini de yüzde 1.25’den yüzde 1.50’ye çıkartıldı. Enflasyon tahminleri de; cari yıl için yüzde 2.50 seviyesinden yüzde 4.00 sseviyesine, gelecek yıl için yüzde 2.00’den yüzde 2.25’e yükseltildi.

Başkan Bailey ise yaptığı açıklamalarda: Kurulun, geçici faktörlere değil orta vadeli görünüme odaklanacağını; ekonominin “beklenildiği gibi” büyümesi halinde ılımlı bir miktarda sıkılaştırmaya ihtiyaç duyulmasının büyük olasılık olduğunu, enflasyondaki riskleri takip etmekle birlikte; faiz oranlarının BOE’nin parasal şartlarını değiştirmek için ana araç olduğunu belirtti.

Dün, FED adına konuşan FOMC Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller: Destekleyici Para Politikasının bazılarının, beklediğinden daha erken geri çekilmeye başlanabileceği uyarsında bulundu. Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari ise: Delta varyantının güçlü bulaşıcılık etkisinin tapering takvimini zora sokacağını belirtti. Diğer yandan, Kongre’deki senatörlerden Joe Manchin’in, Jerome Powell’a gönderdiği mektupta: FED’in ekonomiye sağladığı desteklerin bir kısmının geri çekilmeye başlanması çağrısında bulunması da dşkkat çekiciydi.

Goldman Sachs, S&P500 İçin Yıl Sonu Hedefinde Artışa Gitti!

Son günlerde, rekor seviyelere yakın seyretmekle birlikte; günü gününü tutmayan ABD borsa endekslerinin gidişatı küresel çapta dikkatle takip edilirken, bunların içerisindeki en önemli gösterge konumundaki S&P500 Endeksi’nin yıl sonu hedefi konusunda; Goldman Sachs’dan dün iddialı bir öngörü geldi. Kurum, daha önce 4300 puan olarak belirlediği tahminini yüzde 10’a yaklaşan oranda daha artırarak 4700 seviyesine çıkarttı.

Bofa Global ise, enerji fiyatlarında sınırlı yükseliş öngörmesi nedeniyle İngiltere hisseleri için tavsiyesini azalttı.

Küresel Çapta Günlük Covid-19 Vaka Sayıları Artmaya Devam Ediyor, Japonya Kısıtlamaları Genişletti!

Son haftalarda Delta varyantı kaynaklı olarak hızla artan Covid-19 vaka sayıları, birçok ülkede yeni tedbirlerin devreye alınmasına neden olurken; dün sabah saatlerinde, Japonya Başbakanı Yoshihide Suga: Kısıtlamaların daha fazla eyaleti kapsayacak şekilde genişletildiğini deklare etti.

Çin, ABD’yi Tayvan Konusunda Yine Uyardı!

Zaman zaman Çin ve ABD arasında tartuşmalara neden olan Tayvan konusu, dün bir kez daha iki ülke arasındaki gündemi ısıttı. ABD’nin, daha önce aldığı; Tayvan’a silah satma kararını icraata dökme isteği, Çin tarafında bir kez daha tepkiye neden olurken: geri adım atılmaması durumunda karşı tedbirler alınacağı uyarısında bulunuldu.

Diğer taraftan, Uluslararası çapta önem arz eden bir diğer jeopolitik risk unsuru olan; İran Nükleer Anlaşması’nın geleceği konusunda ise, dün akşam saatlerinde ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir açıklama geldi. Bakanlık: İran ile Viyana görüşmelerini tekrardan başlatmak istendiği ve İran’ın diplomasiyi hızlandırmak için oluşan bu fırsatı kullacağının umulduğunu belirtti.

Yeni Günün Ekonomik Takviminde; ABD’nin İş İstatistikleri Kritik Olacak!

Yeni işlem gününün ekonomik takviminde en kritik veriler, ABD İş İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanacak olan; Tarım Dışı İstihdam Değişimi, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı olacak. Tarım Dışı İstihdam Değişimi ve İşsizliik Oranı verileri; FED’in istihdama bakışı açısından önem arz edecekken, Ortalama Saatlik Kazançlar verisi ise; enflasyona olası etkileri açısındn kritik olacak. Bu bağlamda, açıklanacak verilerin sonuçları; küresel çapta piyasalar üzerinde oynaklıklara neden olabilir. Ayrıca, rutin olarak takip ettiğimiz; Covid-19 Pandemisi, ABD-Çin ilişkileri, Çin Regülasyonları ve ABD alt yapı paketi gibi konulara dair gelebilecek haber akışları ile majör merkez bankalarının yetkililerinin yapacakları açıklamalar ve Tahvil Piyasalarındaki fiyatlamalar da yine önemli olacak.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!