Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

060622.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel
•    AB, Rusya'ya yönelik 6'ncı yaptırım paketini resmi olarak uygulamaya koydu.
•    Bank of America bu sene ECB faiz artış beklentilerini revize etti. Banka ECB'den Temmuz ve Eylül'de 50'şer baz puanlık, Ekim ve Aralık'ta da 25'er baz puanlık faiz artışı bekliyor.
•    Kremlin, Ukrayna tahılı konusu, gelecek hafta Dışişleri Bakanı Lavrov’un Türkiye ziyaretinde en öncelikli gündem olacağını açıkladı. Kremlin’den Ukrayna işgalinin 100’üncü gününde açıklama geldi. Açıklamada operasyon tüm hedeflere ulaşılana kadar süreceği belirtildi.
•    Eski başbakan ve şu anda Rus güvenlik konseyi başkan yardımcısı olan Dmitry Medvedev, Rusya'nın ABD roketleriyle vurulması durumunda Batı'daki hedefleri vurabileceğini söyledi.
•    Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin Ukrayna’ya yönelik uzun menzilli füze göndermesinin amacının “çatışmaları uzatmak” olduğunu savunarak, Ukrayna’ya uzun menzilli füzeler verilmesi halinde Moskova’nın yeni hedefler vuracağı konusunda uyardı.
•    Çin'in finans merkezi Şanghay'da karantinanın sona ermesinin ardından başkent Pekin'de de normalleşme yönünde yeni kararlar alındı. Şehirde bazı bölgeler dışında toplu taşıma kullanımı ve restoranlarda mekân içi hizmet yeniden başlayacak.
•    ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, ABD Başkanı Joe Biden'ın enflasyonu kontrol altına alabilecek fikirlere açık olduğunu, ürünler üzerinde Çin ile tarifelerin kalkmasının anlamlı olabileceğini söyledi.
•    Reuters haber ajansı ABD’nin yaptırımlarına tabi olan Venezuela’dan Avrupa’ya petrol ihracına izin verilebileceğini iddia etti. Bu sayede Avrupa’nın Rus petrolüne bağlılığının azaltılması hedeflenecek.    
•    Ekonomik takvimde Almanya ve Euro Bölgesi bileşik ve hizmet PMI verileri ve Euro Bölgesi Perakende Satışlar aylık ve yıllık bazda beklentilerin altında kaldı. ABD’den Tarım Dışı İstihdam verisi beklentilerin üzerinde gelirken, Ortalama Saatlik Kazançlar aylık bazda ve İşsizlik Oranı beklentilerden kötü geldi. ABD’de ayrıca açıklanan hizmet ve bileşik PMI verileri beklentilerin bir tık altında ve ISM Hizmet PMI beklentilerin altında kaldı. Çin'de Mayıs ayı Caixin hizmet sektörü (PMI) geçen aya göre 5 puan artış gösterdi.
Yurtiçi
•    Türkiye’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Mayıs’ta aylık yüzde 2,98, yıllık bazda yüzde 73,50 oldu ve beklentilerden iyi gerçekleşti. Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Mayıs’ta aylık yüzde 8,76, yıllık yüzde 132,2 oldu ve beklentilerin üzerinde gerçekleşti.  
•    Üst düzey Türk yetkilinin açıklamasına göre, Rusya ve Ukrayna’nın tahıl ihracat koridoru için şartları olduğunu ancak sorunun çözülmesi istediğini söyledi. Üst düzey yetkili ayrıca Türkiye’nin Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un gelecek hafta ziyaret ettiğinde Ukrayna koridoru planında ilerleme beklediğini belirtti. 
•    BloombergHT’nin haberine göre TBMM'ye sunulan kanun teklifine göre, fiyatları etkileme, mal/hizmet satımından kaçınma (stokçuluk) suçlarının cezası ağırlaştırılıyor.
•    Bankacılık sektörü net karı Nisan sonu itibarıyla 98,2 milyar oldu.
Kaynak: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting, Dünya

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!