Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD060522.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel Tarafta, Dün Akşamüzeri Tahvil Faizlerinde Yaşanan Sert Artışlar; Risk Alma İştahını Hızla Daralttı!

Dünkü işlem gününde, yurt içi tarafta gözler; TÜİK tarafından açıklanacak olan Nisan ayı enflasyon verilerindeydi. Tüketici Fiyat Endeksi, beklentilerin üzerinde; aylık yüzde 7.25 oranında artış gösterirken, böylece yıllık bazda da yüzde 69.97 seviyesine yükseldi. Senelik TÜFE’de, 2002 Şubat ayından bu yana en yüksek seviyenin görülmesinin yanı sıra; Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi(Yi-ÜFE) de, senelik bazda yüzde 121.82’ye tırmanarak 1995 Mart ayından bu yana en yüksek seviyesini yenilemiş oldu.

Küresel tarafta, Fed’in önceki gün açıklanan kararları sonrasında; dün de İngiltere Merkez Bankası (BoE)’nın politika kararları takip edildi. BoE, beklentiler dahilinde faizi 25 baz puan artırarak yüzde 1.0 seviyesine getirdi. Dikkat çeken kısımlardan biri ise; oy birliğiyle faizi artışına karar verilmesine karşın, üç üyenin (Haskel, Mann ve Saunder) faizin yüzde 1.25’e yükseltilmesi yönünde oy kullanmasıydı. BoE’den yapılan açıklamada: GSYİH büyümesinin, küresel enerji fiyatları ve ticareti yapılabilir malların fiyatlarındaki keskin artış nedeniyle, gelecek bir buçuk yılda keskin bir şekilde yavaşlayacağı belirti. Bu açıklamanın üstüne BoE, 2023 ve 2024 GSYH beklentilerinde aşağı yönlü revizeye gitti. BoE, 2023 GSYH beklentisini; yüzde 1.25’ten yüzde – 0.25’e, 2024 yılı beklentisini de yüzde 1.0’den yüzde 0.25’e çekti.

Avrupa Birliğinin altıncı yaptırım paketinde, Rus petrolünün ithalatının yasaklanmasının istenmesi üzerine; dün, Fransa Enerji Bakanı Pompili’den açıklama geldi. Pompili: AB üyelerinin, Rusya’dan petrol ithalatının durdurulması konusunda bu hafta bir anlaşmaya varacaklarına güvendiklerini söyledi. Bu açıklamalar ile birlikte petrol fiyatlarındaki yükselişler devam ederken, yine petrol fiyatlarını üzerinde etkisi yüksek olan OPEC+ toplantıları sonunda da; Üyelerin, Haziran ayında kademeli petrol üretimi artışı planına bağlı kalmayı kabul etmeleri ve ABD Başkanı Biden’ın, acil petrol rezervlerini yenilemek için sonbaharda 60 Milyon varillik alım yaptıracağına dair haber akışları ile de gün içerisinde Brent petrol’de 114 Dolar seviyesi test edildi. Ancak, Çin Politbürosu’ndan gelen: Sıfır Covid politikasının devam edeceğine yönelik açıklamalar ile petrol de dahil olmak üzere, Çin’de yoğun kullanılan emtialarda satış baskısı oluştu. Keza, ABD senatosu panelinden geçen ve OPEC üreticilerinin fiyat mücadelesine karşı dava açılmasına imkan sağlayan “NOPEC Kanunu” da, fiyatları hızla baskıladı.

Dün akşamüzeri, küresel piyasalarda yaşanan çalkantı da dikkat çekti. ABD’de Birim Emek Maliyetleri’nin 1.Çeyrek’te yüzde 11.6 gibi oldukça yüksek düzeyde artış göstermesi(ki önceki çeyrekte sadece yüzde 0.9 düzeyindeydi) enflasyona dair beklentileri yeniden yükseltirken; önceki akşam Powell’ın enflasyondaki artışların devam etmesi halinde daha fazla sıkılaşılabileceği söylemi ile birleşerek tahvil faizlerini hızla yukarı itti. Özellikle de, ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 3.10 ile 2018 Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesini görürken; teknoloji hisselerinden başlayarak borsalar, metaller başta olmak üzere bir çok emtia grubu ve Dolar’ın karşısındaki para birimlerinde sert satışlara neden oldu.

ABD’den Gelecek Önemli Veriler ve Fed Yetkililerinden Gelmeye Başlayacak Açıklamalar; Tahvil Faizleri Üzerinden Küresel Çapta Yüksek Oynaklığa Neden Olabilir!

Yeni günde, iç tarafta; TÜİK’in dün açıkladığı Nisan ayı enflasyon verilerinin yankıları takip edilecek. Bu bağlamda, TCMB’nin açıklayacağı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nda verinin detaylarını inceleyeceğiz. Küresel tarafta ise; Rusya-Ukrayna gerilime dair gelişmeleri, Fed ve BoE kararlarının yankılarını; majör merkez bankaları yetkililerinden gelecek açıklamalar ile birlikte takipte olacağız. Ayrıca, ekonomik takvimde; ABD’den gelecek Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı gibi kritik iş istatistiklerinin sonuçlarıyla tahvil faizlerinde oluşabilecek hareketler de piyasalarda oynaklıklar oluşabilir.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

 

Yusuf Kavak -  Araştırma Müdürü

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!