Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-060223.png

Günlük Forex Bülteni

Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) küresel merkez bankalarının enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde hedefe geri getirmek ve fiyat baskılarında bir toparlanmadan kaçınmak için faiz oranlarının daha uzun süre daha yüksek kalması gerektiğini finansal piyasalara netleştirmeleri gerektiği yönünde açıklama geldi.
ABD ekonomisinde Ocak ayında tarım dışı istihdam 517 bin arttı. Beklenti anketlerine göre ABD’nin 188 bin net tarım dışı istihdam yarattığı tahmin ediliyordu. Aralık ayında 223 bin olarak açıklanan tarım dışı istihdam artışı 260 bine revize edildi. Ortalama saatlik kazançlar ise beklentilere paralel geldi. Verilere göre Ocak ayında ortalama saatlik kazançlar bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı. Yıllık bazda artış ise yüzde 4,4 oldu.
ABD’de ISM hizmet endeksi Ocak ayında 6 puan artışla 55,2’ye yükseldi. Bu, 2020’nin ortalarından beri görülen en büyük aylık artış olarak kayda geçti.
ABD Dışişleri Bakanlığı, Çin'e ait casus balonun ABD hava sahasında tespit edilmesinin ardından Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın gelecek hafta yapacağı Pekin ziyaretinin ertelediğini açıkladı.
Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Belçika MB Başkanı Pierre Wunsch, ECB'nin Mart ayından sonra da faiz artırımına devam edeceğini söyledi. Mart ayında yapılacak 50 baz puanlık artırımın ardından Mayıs ayında faizin sabit bırakılmasının mümkün olmadığını savunan Wunsch, "Mart'ta 50 baz puan artırdıktan sonra sıfıra gidebileceğini düşünmüyorum. Mayıs ayında 25 veya 50 baz puan artırım mümkün. Artırım miktarı enflasyonun nasıl geliştiğine bağlı" dedi.
Eurostat verilerine göre, geçen yılın Aralık ayında üretici fiyatları Euro bölgesinde yıllık %24,6 ve AB'de %25,2 arttı. Enerji sektöründeki endüstriyel üretici fiyatları bir önceki yıla göre Euro bölgesinde %48.6 ve AB'de %49.6 arttı. Fiyatlar tüm üye ülkelerde yükseldi ve en yüksek yıllık artış Macaristan (%62,7), Letonya (%49,4) ve Romanya'da (%41,9) kaydedildi. Aylık bazda, endüstriyel üretici fiyatları Aralık ayında Euro bölgesinde %1,1 ve AB'de %1,2 arttı.
Ekonomistlerin büyük bölümü Avrupa Merkez Bankası'nın Mart'ta yapılacak 50 baz puanlık artırımın ardından faiz artırım hızını yavaşlatacağını öngörüyorlar. Aralarında Commerzbank, ING ve Morgan Stanley'in olduğu bankalar mevduat faizinin Mayıs'ta yüzde 3,25 seviyesinde tepe yapacağını öngörüyorlar. Citi, Credit Suisse ve Goldman Sachs ise Haziran'da 25 baz puanlık bir artırımın daha olacağını öngörüyorlar.
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), küresel gıda fiyatlarının, bitkisel yağ ve şeker fiyatlarındaki gerilemenin etkisiyle Ocak'ta düşüşünü art arda 10. aya taşıdığını duyurdu.
ABD ordusu, birkaç gündür ülke genelinde geçiş yapan şüpheli bir Çin gözetleme balonunu düşürdü. Savunma Bakanı Lloyd Austin Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ABD Kuzey Komutanlığı‘na atanan bir ABD savaş uçağının Başkan Joe Biden’ın talimatıyla balonu başarıyla indirdiğini söyledi. Lloyd, balonun Çin Halk Cumhuriyeti tarafından “Amerika Birleşik Devletleri kıtasındaki stratejik bölgeleri gözetleme girişiminde” kullanıldığını söyledi.
Nikkei Asia'nın konuyla ilgili kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Japonya hükümeti, Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkan Yardımcısı Masayoshi Amamiya'yı mevcut Başkan Haruhiko Kuroda'nın yerine geçmesi için potansiyel olarak değerlendiriyor.
 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!