Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-061222.png

Günlük Forex Bülteni

Amerika Birleşik Devletleri'nde fabrika siparişleri Ekim ayında aylık bazda %1 artışla 556.6 milyar $ olarak gerçekleşti. Sevkiyatlar aylık %0,7 artışla 554,8 milyar $'a ulaşırken. Stoklar %0,5 artarak 805,3 milyar dolara ulaştı.
İngiltere'de Hizmetler PMI İş Aktivitesi Endeksi Kasım ayında Ekim ayına kıyasla değişmeden 48,8'de kaldı. Rakam, nötr 50'nin altında daralma bölgesinde yer almaya devam etti. Kasım ayında Bileşik PMI okuması da bir önceki aya göre değişmeden 48,2'de kaldı. Raporda, hizmet faaliyeti ılımlı bir şekilde düşerken, imalat çıktısının hızla düştüğü belirtildi. Satışlar tarafındaysa art arda üçüncü ay düşüş yaşadı ve Ocak 2021'deki karantina kaynaklı düşüşten bu yana en keskin seviyeye ulaştı. İstihdamdaki net artış, mevcut 21 aylık dönemdeki en yavaş artış oldu. Elektrik faturaları, gıda fiyatları ve yakıt maliyetleri de enflasyonun ana etkenleri olmaya devam etti. Sonuç olarak, ortalama çıktı fiyatları yükseldi ve bu, uygulanan fiyatların art arda arttığı yirmi üçüncü ay oldu. S&P Global Baş Ekonomisti Chris Williamson "PMI anketlerinin işaret ettiği ek bir ekonomik daralma, Birleşik Krallık için artan bir durgunluk riskine işaret ediyor." yorumunda bulundu.
Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Gabriel Makhlouf, 15 Aralık'taki politika toplantısının muhtemelen faiz oranlarında 50 baz puanlık bir artışla sonuçlanmasını beklediğini söyledi.
S&P Global'in nihai raporunda, Euro bölgesi Bileşik PMI Endeksi Kasım ayında 47,8'e indi. Euro bölgesi PMI verileri 2011 ile 2013 arasındaki durgunluktan bu yana Euro bölgesinde en uzun süreli gerilemeyi işaret etti ve art arda beşinci aylık daralmayı kaydetti. Hizmet PMI endeksi de 48.6’dan 48.5 seviyesine geriledi. Açıklanan verilere göre İtalya, Fransa ve Almanya’da PMI endeksleri 50 eşik değerinin altında kalmaya devam etti.
Eurostat'ın yayınladığı rapora göre, Euro bölgesinde perakende ticaret hacmi Ekim ayında %1,8 düşerken, AB'de bu rakam bir önceki aya göre %1,7 azaldı. Yıllık bazda, rakam Euro bölgesinde %2,7 ve AB'de %2,4 azaldı. Otomotiv yakıtı hariç gıda dışı ürünlerin satışları hem Euro bölgesinde hem de AB'de bir önceki aya göre %2,1 düştü.
CBI, İngiltere'nin bir yıl sürecek resesyona gireceği konusunda uyardı. CBI'nin tahmini, 2023 için %1,0 büyüme öngördüğü Haziran ayındaki son tahmininden keskin bir düşüşe işaret ediyor ve gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) 2024 ortasına kadar COVID öncesi seviyesine dönmesini beklemiyor. Hayat pahalılığı krizinin hanehalkı harcamalarını etkilemesi ve faiz oranlarının %4'e yükselmesi nedeniyle ekonominin gelecek yıl %0,4 küçüleceği tahmininde bulundu. CBI, hükümetin yatırım vergisi indirimleri, Kuzey İrlanda protokolü ve azalan işgücü konusunda harekete geçmediği takdirde İngiltere ekonomisinin on yıllık büyüme kaybıyla karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı.
TUİK verilerine göre, Türkiye’de Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık %84,39, aylık %2,88 oldu. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ise yıllık %136,02, aylık %0,74 artış kaydetti. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!