Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY061221.png

Günlük Forex Bülteni

Yurtiçinde, Senelik TÜFE Oranı Son 3 Yılın Zirvesine Çıktı!

*Geçtiğimiz Cuma günü yurtiçinde Kasım ayının enflasyon rakamları takip edildi. Tüketici Fiyat Endeksi(TÜFE), aylık bazda yüzde 3.51 oranında artış gösterirken; böylece senelik TÜFE yüzde 21.31 ile son 3 yılın en yüksek rakamına ulaştı. İleriye dönük olarak TÜFE üzerindeki maliyet baskıları açısından önem arz eden Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi(Yİ-ÜFE) ise, aylık bazdaki yüzde 9.99’luk sert yükseliş sonrasında senelik bazda önceki ayki yüzde 46.31 seviyesinden yüzde 54.62’ye sıçradı. Yİ-ÜFE’nin senelik gerçekleşmesinde 2002 Nian datasından bu yana en yüksek seviyeler görülürken, Yurt İçi Üretici Fiyatları ile Tüketici Fiyatları’nın senelik gerçekleşmeleri arasındaki makas da 33.31 puana yükseldi.

*Yurtiçi tarafta takip ettiğimiz diğer önemli konular; uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının değerlendirmeleri ve TCMB’nin Çarşamba günü yaklaşık 7 yıl aradan sonra yeniden başlattığı doğrudan döviz satış işlemleriydi. TCMB’den gelen açıklamada: Doğrudan satış işlemlerinin devam ettiği vurgulandı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından Fitch’den gelen not görünümü indirimi sonrasında, günün bitimine doğru dikkatler; bir diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’e çevrildi. Kurum, Türkiye’nin “B2” seviyesindeki kredi notu ve “negatif” düzeydeki kredi not görünümünü sabit bıraktı.

Küresel Tarafta, ABD İş İstatistikleri Karmaşık Görünüm İzledi!

*Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde, hizmet ve bileşik PMI datalarının takip edildiği küresel ekonomik takvimde ise; günün diğer önemli verileri ABD’de İş İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanacak olan Tarım Dışı İstiham Değişimi, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı’ydı. FED politikaları açısından da hayli önemli olan ve bu bağlamda piyasaların dikkat kesildiği bu kritik verilerin sonuçlarına baktığımzda; Tarım Dışı İstihdam Değişimi 550 Binlik beklentinin hayli altında 210 Bin düzeyinde açıklanırken, buna karşın İşsizlik Oranı geçen ayki yüzde 4.6 seviyesinden yüzde 4.2’ye gerileyerek; 2020 Şubat ayından bu yana en düşük seviyesinde geldi. Ortalama Saatlik Kazançlar Verisi ise aylık bazda yüzde 0.3’lük artış ile beklentinin kısmen altında kalırken, verinin senelik gerçekleşmesi yüzde 4.8 seviyesinde sabit(geçen ayın datası yüzde 4.9’dan yüzde 4.8’e revize edildi) kaldı.

*Omicton varyantına dair gelişmeler de bir haftalık süreçte olduğu gibi küresel çapta yine takibimizdeydi. Varyantın yayılımı devam ederken, bu kapsamda uluslararası finansal kurumlardan bazı uyarılar geldi. IMF Başekonomisti Gita Gopinath: Koronavirüs salgınında ortaya çıkan yeni varyantların ekonomik toparlanmayı geciktirebileceğine vurgu yaparken,  Goldman Sachs ise; Omicron varyantının ABD büyümesi önünde bir engel oldupunu belirterek, ülkeye dair daha önce yapmış olduğu 2021 ve 2022 büyüme tahminlerini düşürdü.

Yeni Günün Ekonomik Takvimi Sakin; Omicron Varyantına Dair Gelişmeler ve Merkez Bankalarının Aralık Toplantılarına Dair Öngörüler Yine Gündemin Üst Sıralarında Olacak!

*Yeni işlem gününde, küresel ekonomik takvim sakin görünüyor. Gündemde ise bir süredir olduğu gibi; Omicron varyantı ve başta FED olmak üzere majör merkez bankalarının Aralık toplantıları ve sonrasınaki süreç içerisindeki politika duruşlarına dair öngörüler olacak.

*Ayrıca, Çin’in önde gelen emlak geliştime şirketi Evergrande’nin borçlarını ödeyememesi sebebiyle yerel hükumetten acil yardım talebinde bulunduğuna dair haber akışları sonrasında; bu konudaki gelişmeler de takibimizde olacak.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!