Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H1-061022.png

Günlük Forex Bülteni

OPEC+ dün tamamlanan toplantı sonrasında, Kasım ayından itibaren petrol üretimini günde 2 milyon varil azaltma konusunda anlaştı. ABD Başkanı Joe Biden OPEC kesintisiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, kesintilerin gereksiz olduğunu ve endişe duyduğunu söyledi. Beyaz Saray sözcüsü John Kirby ise Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD'nin OPEC+ ve yabancı petrol üreticilerine daha az bağımlı olması gerektiğini söyledi. ABD ara seçimlere sadece bir ay kala, ABD benzin fiyatları yeniden yükselmeye başlaması ise Biden için siyasi bir risk oluşturuyor. Kararın ardından Brent petrol 94 dolar seviyesine yükselirken ham petrol fiyatı 88 dolara yükseldi. 

Uluslararası Para Fonu tarafından yapılan araştırmaya göre, ücret-fiyat sarmalının sürekliliğinin tarihsel olarak nadir olduğu ve merkez bankaları tarafından yapılan faiz artışlarının yüksek enflasyon beklentilerinin yerleşmesini önlemeye yardımcı olabileceği belirtildi.

ADP tarafından yayınlanan Ulusal İstihdam Raporuna göre, ABD özel sektöründeki iş sayısı Eylül ayında bir önceki aya göre 208.000 arttı.

Avrupa Birliği'nin dış politika sorumlusu Josep Borrell Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nun Rusya'ya karşı yeni bir yaptırım paketini en kısa sürede uygulamaya koyma konusunda anlaşmaya varacağını söyledi.

ABD Tedarik Yönetimi Enstitüsü’nün (ISM) yayınladığı, imalat dışı PMI endeksi Ağustos ayındaki 56.9'dan Eylül ayında 56.7'ye geriledi. Rapora göre; Yeni Siparişler Endeksi, Ağustos okuması olan 61,8'e göre 1,2 puan düşüşle 60,6 geriledi. Hizmetler sektöründeki istihdam faaliyeti, Eylül ayında art arda ikinci ay arttı. Tedarikçi Teslimatları Endeksi, Ağustos ayında kaydedilen 54,5'e göre 0,6 puan düşerek 53,9 geriledi. Şirketlerin malzeme ve hizmetler için ödediği ücretler, Eylül ayında yükselmeye devam etti.

Euro Bölgesi Bileşik PMI Eylül ayında 50.0 seviyesinin daha da altına düşerek 20 ayın en düşük seviyesi olan 48.1'e (Ağustos: 48.9) ulaştı. İmalat ve hizmet sektörlerinde üretim, yüksek enflasyon, yükselen enerji maliyetleri ve ekonomik belirsizlik nedeniyle düştü. Açıklanan veriyle birlikte Euro Bölgesi bileşik PMI endeksi, üst üste üçüncü ayında da gerilemeye devam etti.  PMI endeksleri kritik 50.0 eşiğinin altında kalarak Euro bölgesindeki ticari faaliyetlerde gerilemeye işaret etti.  Euro Bölgesi bileşik PMI endeksi, Eylül ayında 48.1 puana düşerek son 20 ayın en düşük seviyesine gerilerken, hizmetler PMI endeksi 48.8 puana düşerek son 19 ayın en düşük seviyesine geriledi. Rapora göre Almanya'da özel sektör üretimi, pandemi dönemi dışında, 2008 yılındaki küresel krizden bu yana görülen en hızlı gerilemeyi yaşadı. İspanya, Ocak ayından bu yana ticari faaliyetlerde ilk düşüşünü kaydederken, İtalya'daki gerileme hızlandı.

Almanya Hizmet PMI Endeksi Eylül'de 45'e geriledi ve önceki aya göre 2,7 puan düştü. Rakam 28 ayın en düşük seviyesine geriledi. Sektördeki gerileme düşen talep, yurt dışı kaynaklı yeni işlerin azalması, enerji kaynaklı fiyat baskıları ve artan ekonomik belirsizlik nedeniyle devam etti.

Ifo Enstitüsü'nün son anketine göre, Alman şirketleri fiyatları artırmayı planlıyor. Rapora göre önümüzdeki aylara ilişkin fiyat beklentisi Ağustos'taki 48,1 puandan Eylül'de 53,5 puana yükseldi. Ekonominin tamamı için önümüzdeki aylara ilişkin fiyat beklentisi Ağustos'taki 48,1 puandan Eylül'de 53,5 puana yükseldi. Gıda göstergesi ise Ağustos ayındaki 96.9 puandan 100 puana yükseldi. Rapor Almanya’da enflasyon oranların düşüş eğilimde olmadığını gösterdi. 

Enerji Bilgi İdaresi (EIA) verilerine göre ABD ham petrol ve benzin stoklarının geçen hafta azaldı. Ham petrol stokları 30 Eylül'de sona eren haftada 1,4 milyon varil azalarak 429,2 milyon varil oldu.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!