Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY_061021.png

Fx Günlük Bülten

Enerji ithalatçısı ülkelerin para birimleri üzerinde baskı altında. Doğal kaynakları olan ülke para birimlerini volatiliteden korudu. USDTRY ve USDZAR’da son bir ayda yüzde 6-7 yükseliş görülürken, USDRUB yüzde bir geriledi.

Enflasyon rakamlarının ardından TCMB Eylül ayı fiyat gelişmeleri raporunu dün yayımladı. Raporda tüketici enflasyonundaki yükselişte enerji ve hizmet fiyat gelişmeleri etkili olmuştur ifadeleri kullanıldı. TCMB yetkilileri yarın yatırımcılarla bir araya gelecek. Faiz indirimi sonrası yapılacak bu ilk toplantıda para politikası ile ilgili verilecek mesajlar oldukça önemli olacaktır. Hatırlanacağı üzere çekirdek enflasyon vurgusu ilk kez bir önceki yatırımcı toplantısında yapılmıştı.

Paris Anlaşmasının onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun teklifi, TBMM Dışişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

Dünya Bankası, Türkiye için 2021 yılı GSYH Büyüme tahminini yüzde 5'ten yüzde 8,5'e yükseltirken 2022 yılı için büyüme tahminini yüzde 4,5'ten yüzde 3'e ve 2023 beklentisini yüzde 4,5'ten yüzde 4'e düşürdü.

 

Küresel piyasalarda enerji fiyatları ve özellikle petrol ve doğal gaz yakından takip ediliyor. Arz sıkıntılarının yanında özellikle hizmetler sektöründeki canlanma ile petrol fiyatları son bir ayda yüzde 14, doğal gaz fiyatları ise yüzde 31 yükselerek enflasyon geçici/kalıcı tartışmasında yeni bir baskı unsuru oldu. ABD vadelileri dünkü primin ardından bugün güne yüzde 0,4 eksi ile başlıyor.  ABD 10 yıllık tahvil getirisi ise yüzde 1,5710 ile 17 Haziran’dan beri en yüksek seviyede. Borç tavanı konusunda belirsizlik devam ediyor. Endekslerde benzer düşüşler Asya’da görülüyor. Nikkei yüzde 1,5 ekside. Son bir aylık kayıp ise yüzde 7,6.

Yeni Zelanda Merkez Bankası bugün gerçekleştirdiği para politikası kurulu toplantısında yedi yıllık aranın ardından ilk kez faiz artırdı. Geçtiğimiz ay bir-iki covid vakası ve bunun yaratabileceği ekonomik nedenlerle toplantı pas geçilmişti. Ancak önümüzdeki döneme ait faiz artış konusunda piyasa pek ikna olmuşa benzemiyor. Kararın ardından NZDUSD’da düşüş geldiği görülüyor. Dün de Romanya faiz artırmıştı. Bugün ise Polonya takip edilecek. Ekonomistler yüzde 0,10’luk rakamda değişiklik beklemiyor.

Bugün yurt dışında 12:00’de Avrupa Bölgesi Perakende Satış verisi takip edilecek. ABD’de özel sektör istihdam verisi ise 15:15’de açıklanacak. Ekonomistlerin medyan tahmini 430 bin artışa işaret ediyor. En düşük tahmin 250 bin, en yüksek tahmin ise 610 bin seviyesinde.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!