Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-060123.png

Günlük Forex Bülteni

ABD hisse senedi piyasaları bugün açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi öncesi öncesinden dün gelen verilerin ardından negatif kapattı. Dow Jones %1.02 düştü, S&P 500 %1,16 gerilerken Nasdaq %1,47 düşüşle kapandı. Perşembe günü beklenenden daha güçlü bir ADP özel istihdam raporu ana endeksler üzerinde ağırlık yarattı. Güçlü istihdam verileri, ileride daha fazla faiz artırımına işaret ettiği için ana ortalamalarda düşüşlere yol açtı. Fed’in enflasyonla mücadelesinde yumuşak bir iniş yapıp yapamayacağını tartışılırken, durgunluk endişeleri de fiyatlara yansımaya devam etti. Beklenenden iyi istihdam verilerinin ardından değerli metal fiyatlarında da sert düşüş yaşadı.
Perşembe günü yayınlanan ADP Ulusal İstihdam Raporuna göre, ABD'de özel sektördeki iş sayısı Aralık ayında 235 bin arttı. Artış, analistlerin tahminlerini aştı. Orta ve küçük işletmeler sırasıyla 191.000 ve 195.000 iş ekledi. Öte yandan, büyük şirketlerdeki işler 151.000 kişi azaldı. Hizmet sektöründeki iş sayısı, çoğu eğlence ve konaklama sektöründe olmak üzere 213.000 arttı.
ABD'deki ilk işsizlik başvuruları 31 Aralık ile biten haftada bir önceki haftanın revize edilen rakamına göre 19.000 azalarak 204.000 seviyesinde açıklandı. 4 haftalık hareketli ortalama, bir önceki haftanın revize edilmiş ortalamasından 6.750 azalarak 213.750 oldu.
Challenger, Gray & Christmas Inc. Perşembe günü yayınladığı raporda, ABD'deki işten çıkarmaların Aralık ayında aylık %43'lük bir düşüşle Kasım'daki 76.835'ten 43.651'e düştüğünü gözlemlediğini açıkladı. Yıllık düzeyde, rakam Aralık 2021'de kaydedilen 19.052 kesintiden %129 arttı.
Fed Kansas City Başkanı Esther George yaptığı açıklamada, merkez bankasının en son verilerinin enflasyonist baskının hafiflediğine dair memnuniyet verici işaretler gösterdiğini ancak aynı zamanda fiyatlar tamamen kontrol altına alınana kadar faiz oranlarının 2024'e kadar yükseltilmesi gerektiğini vurguladı. George, enflasyon düşene kadar oranların bir süre %5'in üzerinde tutulmasından yana olduğunu söyledi. Durgunluk hakkında konuşan George, bunu tahmin etmediğini ancak bunun olma riskinin hala olduğunu kaydetti. Bullard, ABD ekonomisinin resesyona girmesi riskinin son haftalarda azaldığını ve 2023 yılında enflasyonda bir gerilemenin sağlanacağına inandığını söyledi. St Louis Fed Başkanı James Bullard, Fed'in bilançosunu küçültme konusunda alacağı biraz daha yol olduğunu söyledi.
S&P Global tarafından Perşembe günü yayınlanan rapora göre, hem hizmetler hem de imalat iş aktivitesini hesaba katan Amerika Birleşik Devletleri PMI Bileşik Çıktı Endeksi, bir önceki aya göre 1,4 endeks puanı düşerek Aralık ayında 45,0 oldu.
ABD'deki mal ve hizmet ticareti açığı Kasım ayında 61.5 milyar dolara ulaştı ve Ekim ayındaki revize edilmiş 77.8 milyar dolarlık rakamdan önemli ölçüde geriledi. Kasım ayında ihracat, bir önceki aya göre 5,1 milyar dolar düşüşle 251,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. İthalat, Ekim ayına göre 21,5 milyar dolar düşüşle 313,4 milyar dolar oldu. Mal açığı 15,3 milyar dolar azalarak 84,1 milyar dolara, hizmet fazlası ise 1,0 milyar dolar artarak 22,5 milyar dolara yükseldi.
Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau, Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarının bu yaza kadar zirve yapması gerektiğini söyledi.
Eurostat Perşembe günü yayınladığı bir raporda, hem Avro Bölgesi'nde hem de tüm Avrupa Birliği'nde üretici fiyatlarının Kasım 2022'de bir önceki aya göre %0,9 düştüğünü duyurdu. Bu arada, yıldan yıla endeks, Euro bölgesinde %27,1 ve AB'de %27,4 artış kaydetti.
Hizmet ve imalat sektörlerinde elde edilen sonuçları dikkate alan Birleşik Krallık Bileşik Çıktı Endeksi, Aralık ayında 49,0 olarak geldi ve Kasım ayındaki 48,2'den hafif bir artış gösterdi. Hizmet Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) İş Aktivitesi Endeksi, 50.0 olarak tahmin edileni biraz geride bırakarak 49.9 oldu, ancak yine de bir önceki aya göre 48.8'den büyüyor. Rakam, Eylül ayından bu yana en yüksek seviyesindeydi ancak art arda üçüncü ay daralma bölgesinde kaldı.
Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda Çarşamba günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının %2 enflasyon hedefine ulaşana ve ücret artışını gözlemleyene kadar parasal genişlemeye bağlı kalacağını söyledi.
Japonya'da hizmet sektörü faaliyeti Aralık ayında genişledi. Hizmetler İş Faaliyetleri Endeksi, Kasım ayına göre 0,8 puan artarak Aralık ayında 51,1 olarak gerçekleşti ve art arda dördüncü aylık faaliyet artışına işaret etti. Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Kasım'daki 48,9'dan Aralık'ta 49,7'ye yükseldi. Hizmet sektöründeki iş yaratma oranı Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 6 Ocak 12.00’den 7 Ocak 00.00’a kadar Ukrayna’daki tüm temas hattı boyunca ateşkes ilan edilmesi yönünde talimat verdiğini açıkladı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!