Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY-050922.png

Günlük Forex Bülteni

 Haftaya OPEC toplantısıyla başlıyoruz. Perşembe günü ECB faiz kararı açıklanacak. Salı günü OECD enflasyon raporu ve Perşembe günü OECD işsizlik raporu yayınlanacak. Çarşamba günü Avrupa bölgesinde açıklanacak ekonomik büyüme rakamı takip edilecek. Cuma günü ise Avrupa Birliği Enerji Bakanlarının Brüksel’de görüşmesi bekleniyor.
 Ağustos ayı Jibun Bank Japonya Hizmet PMI Endeksi, Temmuz ayına göre 0,8 puan azalışla 49,5 düzeyine geriledi. Sektördeki ticari faaliyet, çoğunlukla koronavirüs enfeksiyon sayısındaki canlanma nedeniyle Mart ayından bu yana ilk kez 50 puan eşiğinin altına düştü.
 Caixin tarafından açıklanan Çin Hizmet PMI Endeksi , bir önceki aya göre 0,5 puan düşüşle Ağustos ayında 55 seviyesinde gerçekleşti.
 Çin’in altıncı en büyük şehri olan Chengdu'da karantinanın uzatılmasının ardından Asya borsaları haftaya satıcılı başladı.
 İngiltere başbakanlığı için yarışan Liz Truss ile eski Maliye Bakanı Rishi Sunak arasındaki seçimin galibinin bugün öğleden sonra açıklanması bekleniyor.
 Cumhurbaşkanlığının Orta Vadeli Program'ın (OVP) onaylanmasına ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Orta Vadeli Program'da(OVP), bu yıl ve gelecek yıl için yüzde 5,0, sonraki iki yıl için ise yüzde 5,5 büyüme hedefleniyor.
 ABD’de tarım dışı istihdam Ağustos'ta 315.000 arttı, veriyle birlikte istihdamdaki değişim son bir yılda 5,8 milyon artış kaydetti. Ağustos ayında işsizlik oranı 0,2 puan artarak yüzde 3,7'ye yükselirken, işsiz sayısı 344 bin artarak 6,0 milyona ulaştı. İşgücüne katılma oranı bir önceki aya göre 0,3 puan arttı. Ağustos ayında, profesyonel ve ticari hizmetlerde, sağlık hizmetlerinde ve perakende sektöründe kayda değer iş kazanımları meydana geldi. Profesyonel ve ticari hizmetler, 68.000 ile istihdam artışına öncülük ederken, bunu 48.000 ile sağlık ve 44.000 ile perakende izledi. Ağustos ayında, özel tarım dışı maaş bordrolarındaki tüm çalışanların ortalama saatlik kazançları 10 sent arttı (yüzde 0,3) ve 32,36 dolara yükseldi. Son 12 ayda, ortalama saatlik kazançlar yüzde 5,2 arttı.
 ABD fabrika siparişleri Temmuz'da %1 düştü. Temmuz ayında ABD'de fabrika siparişleri bir önceki aya göre 5,7 milyar dolar azalarak 548,5 milyar dolara geriledi.
 Euro bölgesindeki üretici fiyatları Temmuz ayında aylık bazda %4 arttı. Üretici fiyat endeksi (ÜFE) %2,5 tahminin çok üzerinde artış kaydetti. Avrupa Birliği'nde ÜFE Temmuz'da Haziran ayına göre %3,7 arttı. Euro Bölgesi üretici fiyatları Temmuz'da yıllık bazda %37,9 arttı. AB'de üretici fiyatları yıllık %37,8 arttı.
 Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Cuma günü yaptığı açıklamada, enerji krizinin etkisini azaltmak için Avrupa Birliği'nde Rus gazına fiyat sınırı getirmenin zamanının geldiğini söyledi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!