Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX050821.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel Çapta Toplam Covid-19 Vaka Sayıları 200 Milyon’u da Aştı, Ülkeler Teyakkuzda!

Son haftalarda Delta varyantı kaynaklı olarak hızla artan Covid-19 vaka sayıları, Salı gün sonu itibariyle toplamda 200 Milyon eşiğini de aştı. ABD’de günlük vaka sayıları 100 Bin seviyesi üzerine çıkarken, ABD’den sonra Dünya’nın iki numaralı GSYİH büyüklüğüne sahip durumdaki Çin tarafında da; artan vaka sayıları sonrasında, Covid-19’un ilk ortaya çıktığı 2019 Aralık ayından bu yana en kapsamlı karantina tedbirlerinin alınıyor olması ülke ekonomisi ve küresel ekonominin ileriye dönük görünümüne dair endişeleri artırmakta.

Veriler Kafa Karıştırıyor!

Yeniden artan Covid-19 vaka sayıları son birkaç haftada bazı ekonomik verilerde de bozulmalar ortaya çıkartırken, bazı veriler ise hayli iyi gelerek kafa karşıklığına neden olmakta. Dün, dikkatlerin çevrildiği Hizmet PMI’larında; Japonya, Çin, İngiltere  ve ABD dataları(ki özellikle Çin Caixin ve ABD ISM Hizmet PMI’larında sert artışlar görüldü) öngörülerin üzerinde gelirken, Euro Bölgesi genelinine dair Hizmet PMI verisi ve bölgenin en büyük 4 ekonomisi olan Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’nın verileri beklentileri karşılayamadı.

Dün, ayrıca; son zamanlarda tartışmalara açılan FED sıkılaştırması açısından da kritik öneme sahip “ADP Özel Sektör İstihdam Raporu” tahminlerden yüzde 52 daha kötü geldi ve FED yetkilileri tarafından: toparlanmanın zayıf olduğuna dem vurulan istihdam piyasasına dair endişeleri canlı tuttu.

Çin Regülasyonları da, Piyasalar Üzerinde; “Demokles’in Kılıcı” Görevi Görüyor!

Son zamanlarda piyasalar üzerinde yeni bir “siyah kuğu” riski ortaya çıktı. Çin hükumetinin birçok sektörde korumacılık kaynaklı devreye aldığı regülasyonlar, Çin şirketleri kadar küresel ekonomiyi de tehdit eder durumda. Geçtiğimiz Cuama günü Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun; bazı gübre üreticilerinin ihtracatlarını, yerel piyasaya daha fazla arz sunulması için kısıtlamasının ardından, dün de; fiyatları ortaklaşa yükselttikleri kuşkusu ile gübre üreticileri ve bunların distribütörlerine karşı soruşturma açıldı.

Emtialar Üzerindeki Talep Endişesi Fiyatları Baskılamaya Devam Ediyor!

Geçtiğimiz ayın ortalarında yapılan OPEC/OPEC+ toplantılarından çıkan kararların yansımaları fiyatlanırken, Pandemide yeniden artan vaka sayılarının talep endişelerini canlandırması ile baskı altına girdi. Öyle ki; dün, en büyük petrol üreticilerinden Suudi Arabistan’ın; Eylül ayı itibariyle Asya Bölgesine satacağı “Arap Light” tipi petrolün varil fiyatının, Umman/Dubai ortalamasının 3 Dolar üzerinde olacağının belirtilmesi ve EIA’nın açıkladığı haftalık  stok verilerindeki artış dahi fiyatlardaki baskıyı hafifletemedi. Aynı zamanda güvenli liman olan Ons Altın da, bir ara kötü gelen ADP datasından destek bularak hızla yükseliş gösterse de; gerek talep endişeleri, gerekse de Dolar varlıklarında ilerleyen saatlerde görülen güçlenme sonrasında yeniden satış baskısı altına girdi.

FED Yetkilileri Halen Sıkılaştırmaya Sıcak Bakıyor!

Majör Merkez Bankalarının yetkililerinden gelen mesajlar dün de takibimizdeydi. Pandeminin yeniden yayılmaya başlamasının etkileri çerçevesinde gevşeme politikaları devam ederken, ECB adına konuşan Letonya Merkez Bankası Başkanı Martin Kazaks: PEPP(Pandemi Acil Durum Varlık Alım Programı)’in geleceğine Eylül ayındaki toplantıda karar vermenin erken bir hamle olacağını söyledi. FED adına konuşan üyelerden St.Louis FED Başkanı James Bullard ise: FED’in 2022 İlk Çeyrek sonuna kadar varlık alımlarını bitirmesi gerektiğine dair görüşünü yineledi. FED Başkan Yardımcısı Richard Clarida da: Enflasyon ve İstihdam koşulları beklentileri karşılarsa 2022  sonunda faiz artışı için gereken sonuçların oluşacağını belirtti. Dallas FED Başkanı Kaplan: FED’in tahvil alımlarını azaltmaya yakın zamanda ve kademeli şekilde başlamasını istediğini söylerken, San Francisco FED Başkanı Mary Daly de: Aşılamanın artış göstermesi durumunda, FED’in bu yıl içerisinde veya gelecek yılın başında varlık alım orogramını azaltmaya başlamasının muhtemel olduğuna dem vurdu.

 

Yeni Günün Ekonomik Takviminde; İngiltere Merkez Bankası Kararları ve ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları Kritik Olacak!

Yeni işlem gününün ekonomik takviminde; İngiltere İnşaat PMI’ı, ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları ve İngiltere Merkez Bankası(BOE) para politikası kararlarını dikkatle takipte olacağız. Ayrıca, haber akışları cephesinden; Çin regülasyonları, ABD alt yapı paketi, majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ve Pandeminin durumu gibi önemli konulara dair gelişmeler ile tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamalarla da; küresel çapta para ve sermaye piyasaları üzerinde volatil hareketler oluşabilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!