Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

050722.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel
•    Deutsche Bank CEO'su: ECB faiz oranlarının önceden açıklanandan daha hızlı bir şekilde arttırılmasını istiyoruz. Enflasyon gelecek yıl küresel resesyon riskini artırıyor. 
•    ECB Yönetim Konseyi üyesi Madis Muller, enflasyonla mücadele için Temmuz ayında 25 baz puanlık artışla sıkılaşma döngüsünün başlaması gerektiğini belirtti.
•    ECB, para politikasını iklim değişikliği hedefleriyle uyumlu hale getirmek için kurumsal tahvil alımlarında yeşil şirketleri desteklemeye yönelik ilave adımlar atılacağını duyurdu.
•    İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Katar'daki nükleer anlaşmayı hayata geçirme görüşmelerine ilişkin ABD'yi "önceki pozisyonunu tekrarlamak ve yeni bir yaklaşım sergilememekle" suçladı.
•    JPMorgan, ABD ekonomik büyüme tahminlerini durgunluğa 'tehlikeli bir şekilde yakın' olarak düşürdü. JPMorgan ekonomistleri, bu hafta özellikle de tüketici harcamalarındaki yavaşlamayı yansıtan daha zayıf bir veri akışının ardından ABD'deki yıl ortası ekonomik büyüme tahminlerini düşürdüler. Wall Street bankası, ikinci çeyrek için yıllıklandırılmış gayri safi yurtiçi hasıla büyümesi tahminini önceki %2,5'ten %1'e düşürdü. Bankanın ekonomistleri, daha güçlü otomobil üretimi ve daha düşük enflasyonun yardımıyla büyümenin yılın son üç ayında % 1,5'e kadar yükseleceğini söyledi.
•    Alman hükümeti Rusya ile yaşanan gerilimden sonra sıkıntıya giren gaz ithalatçılarını desteklemek için yasa çıkarıyor. Alman hükümeti, ithal gazın yükselen maliyeti nedeniyle sıkıntıda olan şirketlerden hisse almasına izin veren bir yasa taslağı hazırladı. 
•    ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile görüşerek Çin'in "adil olmayan, piyasa dışı ekonomik uygulamaları" hakkındaki endişelerini dile getirdi.
•    İngiltere Başbakanı Boris Johnson "Suudilerin daha fazla petrol üretmeleri gerekiyor" açıklamasında bulundu.
•    ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, Rusya'nın Avrupa'ya doğal gaz sevkiyatını tamamen kesmesi durumunda sanayi sektörünün enerji yetersizliği ile karşı karşıya kalacağını ve Euro Bölgesi ekonomisinin resesyona girebileceğini söyledi.
•    Çin hükümeti, ekonomiyi canlandırmak için altyapı yatırımlarını artırmaya yönelik olarak 500 milyar yuan (75 milyar dolar) büyüklüğünde bir fon kuracak. Konuya yakın kaynakların Reuters'e verdikleri bilgiye göre, ekonomide büyümenin yavaşlamaya başlamasından endişe duyan Çinli otoriteler COVID'in vurduğu ekonomiyi canlandırmak için oyun kitabının en eski maddelerinden biri olan altyapı yatırımlarını artırmaya yöneldiler.    
•    Almanya ithalatta artan maliyetler nedeniyle 1991 yılından beri ilk kez dış ticaret açığı verdi. Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) verilerine göre, ülkede mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat, Mayıs'ta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,9 artış beklentisine karşın yüzde 0,5 azalarak 125,8 milyar Euro oldu.
•    Euro Bölgesi'nde üretici fiyat endeksi Mayıs'ta tahminlerin altında arttı. ÜFE 15 ayın en yavaş artışını kaydetti Eurostat verilerine göre üretici fiyat endeksi (ÜFE) Mayıs'ta aylık bazda yüzde 0,7 arttı. Bu, bir yıldan uzun sürenin en düşük artışı olarak kayda geçti. Önceki ay artış yüzde 1,2 olmuştu.
•    Çin hizmet sektörü PMI verisi, haziran ayında 54,5 ile beklentilerin üzerinde açıklandı.

Yurtiçi
•    Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “NATO’da veto kartı Türkiye’nin hala elindedir. İsveç ve Finlandiya taahhütlerini yerine getirmeli. Parlamento’muzun onayı olmadan NATO’ya giremezler. Bu belgeye uymak zorundadırlar. Uymazlarsa bunları NATO'ya almayacağız"
•    Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: (Türkiye'nin F-16 talebi) Şu anda olumsuz bir tablo görmüyoruz. ABD Kongresi'nde bir iki senatör karşı çıkıyor.
•    Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, enflasyon verisi sonrası yaptığı değerlendirmede önümüzdeki dönemde para ve maliye politikalarının güçlü eşgüdümünün yanı sıra mal ve hizmet piyasalarında rekabet ve verimliliği artıracak yapısal politikaları hayata geçirerek fiyat artışlarının düşürülmesini hedeflediklerini söyledi.
•    TCMB: TÜFE’ye endeksli kıymetlerin iskonto oranı %30’dan %50’ye çıkarıldı. TCMB ile yapılan swaplar için uygulanan teminat blokajının minimum %50'sinin DİBS sepetinden oluşması kararlaştırıldı.
•    JPMorgan, Türkiye’de enflasyona neden olan faktörlerde bir değişiklik olmadığını, bu nedenle fiyat dinamiklerinin kötüleşmeye devam ettiğini vurguladı ve 2022 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 49,5’ten yüzde 63,1’e yükseltti.
•    Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerini yayımladı. Buna göre yıllık tüketici enflasyonu yüzde 78,62'ye yükseldi. Aylık artış yüzde 4,95 oldu. Üretici fiyat endeksi aylık yüzde 6,77, yıllık yüzde 138,31 arttı. Böylece TÜFE 24 yılın zirvesine çıkarken, ÜFE de 1995'ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.
Kaynak: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting, Dünya

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!