Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD050522.png

Günlük Forex Bülteni

Fed, Görece “Güvercin” Kaldı; Risk Alma İştahı Hızla Tırmandı!

Dünkü işlem gününde, piyasaların gözü kulağı: ABD Merkez Bankası(Fed)’nın açıklayacağı FOMC(Federal Açık Piyasa Komitesi) toplantılarına ilişkin kararlar ve akabinde Başkan Jerome Powell'ın düzenleyeceği basın toplantısındaydı. Akşam saatlerinde açıklanacak olan kararlar ve Powell'ın basın toplantısı öncesinde; sabah saatlerinde de önemli veri ve haber akışları ile piyasalarda bir miktar oynaklık oluştu. Dün gün içinde en kritik haber akışı Avrupa Birliğinin Rus petrol ithalatını da içeren altıncı yaptırım paketinin açıklanmasıydı. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen: Rusya'ya karşı uygulanması planlanan yeni yaptırım paketinin içeriğini açıklarken, altıncısı hazırlanan bu yaptırım paketi kapsamında; Rusya'nın en büyük bankası Sberbank ve diğer iki büyük bankanın Swift sisteminden çıkarılacağını, yine AB liderlerinin Versay'da üzerinde anlaşmaya varlıkları üzere, yeni paketle Dr Rus petrolünün ithalatının yasaklanmasını teklif ettiklerini söyledi. Von der Leyen'in açıklamaları sonrasında, petrol fiyatlarında yükselişler olurken; OPEC+ 'ın bugün düzenleyeceği Ortak Bakanlar İzleme Komitesi öncesinde, Ortak Teknik Komite'den gelen mesajlar ve bugünkü toplantıda arz politikası konusunda her hangi bir değişiklik beklenmemesi ile petrol fiyatlarının yükselişi biraz daha ivme kazandı.

Dün ekonomik takvimde açıklanan verilerde; Hizmet ve Bileşik PMI verileri, Almanya’da beklentinin altında, Euro Bölgesinde beklentiye paralel, ABD’de ise beklentilerin üstünde gerçekleşti. ABD’de ADP Tarım Dışı İstihdam verisi düşüş gösterirken, Ticaret Dengesi beklentilerden kötü geldi.

Akşam saatlerine gelindiğinde ise Fed'in açıkladığı faiz kararları beklentilere paralel(50 Bp ) olurken, 1 Haziran'da başlaması düşünülen bilanço küçültmenin beklentilerin(aylık 95 Milyar Dolar) aksine ilk üç ayda sadece 47,5 Milyar Dolar olması risk iştahını rahatlattı. Fed Başkanı Powell’ın, yüksek enflasyon ve beklentilerin devamı kapsamında yapmış olduğu açıklamalar: bir ara daha yüksek faiz artırımlarının gündemde olduğu algısı ile piyasalara baskı getirdi. Ancak, Powell'ın: 75 Bp 'lık artırımlar gündemde değil, bugünkü faiz artırımlarının istenilen etkisi görülürse önümüzdeki iki toplantıda 50'şer Bp.'lık artırımlar masada olur söylemi ile yeniden risk alma iştahı tırmandı.

Yeni Günde, İç Taraftaki Gündemimiz; Enflasyon Verileri Olacak!

Yeni günde, iç tarafta; TÜİK’in açıklayacağı Nisan ayı enflasyon verileri gündemin en üst sırasında olacak. Küresel tarafta ise; Rusya-Ukrayna gerilime dair gelişmeleri, Fed’in kararları ve Powell’ın açıklamalarının yankılarını ve diğer majör merkez bankaları yetkililerinden gelecek açıklamaları takipte olacağız. Bu kapsamda, özellikle de İngiltere Merkez Bankası(BoE)’nın politika kararlarının izleneceği günde ayrıca, ekonomik takvimde; ABD’den gelecek Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları da önem arz edecek.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!