Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD050422.png

Günlük Forex Bülteni

Yurtiçinde Senelik TÜFE, Son 20 Yılın En Yüksek Seviyesini Yeniledi!

Rusya ve Ukrayna heyetlerinin geçtiğimiz hafta İstanbul’da yapmış olduğu görüşmelerden sonra sağlanan mutabakata karşın, Rusya tarafının saldırılarının devam ediyor olması; barış umutlarını zedeleyerek, tedirginliği artırıyor. Son olarak, Ukrayna’nın başkenti Kiev yakınlarına konuşlu Rus birliklerin; bölgeden geri çekilirken  Bucha kentinde 410 sivili öldürdüğüne yönelik haber akışları, Dünya basınında soykırım olarak adlandırılmıştı. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Bucha kentindeki olayın savaş suçu olduğunu ve sorumlularına bunun bedelini ödetmek için yeni yaptırımlara ihtiyaç duyulduğunu söyledi. ABD Başkanı Biden ve ABD’nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan da, benzer söylemler ile yaptırımların devam edeceği mesajlarını yeniledi. Rusya cephesinde dün açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Lavrov, bu olayı sahte bir saldırı olarak nitelendirirken, Kremlin Sözcüsü Peskov, bu konunun müzakereler üzerindeki etkisiyle ilgili yorumda bulunmadı. Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky ise:” Rusya ile müzakere süreci ne kadar uzarsa onlar için daha kötü olacak. Ukrayna'da ne yaptıklarını gördüğümüzde Rusya ile müzakere çok zor” diyerek, sürecin tıkanabileceğine dair mesaj verdi.

İç tarafta ise, dün dikkatler; TÜİK tarafından açıklanacak Mart ayının enflasyon rakamlarındaydı. Gelen verilere baktığımızda; Tüketici Fiyatları, bir önceki aya göre yüzde 5.46 oranında artış gösterirken; böylece senelik TÜFE yüzde 61.14’e yükselerek, son 20 yılın en yüksek seviyesini yeniledi. TÜFE’ye ileriye dönük etkileri açısından önemli olan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE)’nde de, aylık artış yüzde 9.19 seviyesinde olurken, böylece; bu verinin senelik artışı da yüzde 114.97 ile son 27 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Enflasyon verileri sonrasında açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati: “Aldığımız ve alacağımız tüm önlemler ile döviz kurlarındaki istikrar ve emtia fiyatlarındaki normalleşme ile enflasyonun yıl sonunda kalıcı bir şekilde inmesini bekliyoruz, bu beklentimizden geri adım atmış değiliz” dedi.

Bugün, Küresel Ekonomik Takvimde; Hizmet PMI’ları Takip Edilecek!

Haftanın ikinci işlem gününde de; Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelişmeler gündemin en üst sırasında olacak. Ekonomik takvimde ise, küresel çapta; Hizmet ve Bileşik PMI dataları ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar, tahvil piyasalarındaki fiyatlamalarla birlikte önem arz edecek.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!