Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H4-051222.png

Günlük Forex Bülteni

Fed’in işgücü piyasasını yavaşlatmaya ve enflasyonla mücadeleye yönelik sıkı para politikasına rağmen, istihdam artışı Kasım ayında beklenenden çok daha iyi oldu. ABD Çalışma Bakanlığı'nın Cuma günü yayınladığı rapora göre, tarım dışı istihdam Ekim'de yukarı yönlü revize edilen 284.000'lik artışın ardından Kasım'da 263.000 arttı. İş gücüne katılım azalırken, işsizlik oranı %3,7'de kaldı. Ortalama saatlik kazançlar, bir önceki ay yapılan yukarı yönlü revizyonun ardından tahminin iki katına çıktı. Verilerin ardından yatırımcılar Fed'den daha agresif bir duruş beklerken ABD hisse senedi vadeli işlemleri düştü ve Hazine getirileri yükseldi. Dolar endeksi 104.30’dan 105.40’a kadar yükselirken, EURUSD paritesi verinin ardından 100 pips değer kaybetti ve 1.0430 seviyesini gördü. Ons altın 20 dolar değer kaybetti ve $1780 ‘nin altını test etti, gümüşte de 60 centlik değer kaybı yaşandı. Beklenenden daha iyi olan tarım dışı istihdam artışı, yükselen faiz oranlarına ve yaklaşmakta olan durgunluk endişelerine rağmen iş piyasasının güçlü kalmaya devam ettiğini gösteriyor. Bununla birlikte, imalat gibi bazı sektörler daha belirgin zayıflama belirtileri göstermeye başlıyor. Önümüzdeki süreçte faiz artışı hızı yavaşla bile daha sıkı Fed politikası ABD'yi resesyona itme riski taşıdığından, işsizliğin gelecek yıl önemli ölçüde arttığını görebiliriz.
OPEC+, petrol piyasasındaki artan oynaklığa ve artan piyasa belirsizliğine petrol üretimini sabit tutarak yanıt verdi. Avrupa Birliği'nin Rusya'dan ham petrol ihracatına yönelik yaptırımları Pazartesi günü yürürlüğe giriyor.
Eurostat Cuma günü yayınladığı raporda, Euro Bölgesi'nde üretici fiyatlarının Ekim ayında geçen aya göre piyasa beklentilerinden daha fazla düştüğünü bildirdi. Avrupa Birliği'nde ÜFE aylık bazda %2,5 oranında azaldı. Yıllık bazda fiyatlar Euro bölgesinde %30,8 ve AB'de %31,2 arttı. Eylül ayına göre enerji sektöründe fiyatlar Euro Bölgesi'nde %6,9, AB'de ise %6,6 geriledi. Ara malı ithalatı avro bölgesinde %0,2, AB'de %0,3 arttı. 
Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, Euro bölgesinde Kasım ayındaki enflasyonun biraz daha olumlu olmasını memnuniyetle karşıladı ve fiyatların şimdiden yavaşlamaya başladığını söyledi.
Japonya parlamentosu, Japonya ekonomisini canlandırmak ve artan enflasyonun etkisini hafifletmek için Cuma günü 28,92 trilyon yen (215,9 milyar $) ek bütçeyi onayladı. Mali yılın ikinci ek bütçesi zor durumdaki hanehalklarının hızlanan enflasyonla başa çıkmasına yardımcı olmayı ve aşağı yönlü baskıyla karşı karşıya Japonya ekonomisini desteklemeyi amaçlıyor.
Küresel gıda fiyatları kasımda düştü. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), küresel gıda fiyatları endeksinin kasımda 135,7 puana gerilediğini bildirdi. Buna göre, Gıda Fiyat Endeksi, Kasım 2022'de 135,7 puanla ekimdeki seviyesinin altında kaldı. Bir önceki ay 135,9 seviyesinde bulunan endeks, Kasım 2021'e göre ise yüzde 0,3 artış gösterdi. Fiyatlar kasım ayında tahıl, et ve süt ürünlerinde düşerken, bitkisel yağ ve şekerde yükseldi. Hububat Fiyat Endeksi, bir önceki aya göre yüzde 1,3 gerilerken, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,3 arttı.
S&P Pazartesi günü yayınladığı bir raporda, Çin'in hizmet sektörü faaliyetinin Kasım ayında art arda üçüncü kez düşmeye devam ettiğini bildirdi. İş Aktivitesi Endeksi, Ekim'deki 48,4'e kıyasla Kasım'da 46,7 ile büyüme çizgisinin altında kaldı. Çin'in Caixin Bileşik Üretim Endeksi de üst üste üçüncü ay geriledi ve Ekim'deki 48,3'ten Kasım'da 47'ye indi.
S&P'nin Pazartesi günü bildirdiğine göre, Japonya'nın hizmet sektörü büyümesi Ekim'deki 53,2'ye kıyasla İş Aktivitesi Endeksi'nin 50,3'te olmasıyla Kasım ayında yavaşladı. Bu arada, Kompozit Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Ekim'deki 51,8'den Kasım'da 48,9'a gerileyerek daralma bölgesine girdi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!