Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

BRENT-H1-0510222.png

Günlük Forex Bülteni

Kıymetli metal fiyatları Salı günü yükselmeye devam etti. Altın hafta başından bu yana %4 yükseldi ve 1730 doları test etti. Gümüş ise hafta başından bu yana %10'dan fazla değer kazandı ve 21 doların üzerine çıktı. Kıymetli maden fiyatlarındaki yükseliş, ABD ve Avrupa borsalarında gözlemlenen genel iyimser havanın birlikte yaşandı. Dün, S&P 500, Twitter’ın hisselerinin %22,24 oranında yükselmesinin de verdiği destekle %3,06 yükseldi. Dow Jones%2,80 yükselirken, Nasdaq 100 %3,14 yükseldi.
 Beyaz Saray basın servisi, ABD Başkanı Joe Biden'ın ABD Hazine Bakanı'nın Rusya veya Beyaz Rusya tarafından düzenlenen Özel Çekme Haklarının (SDR) takasını içeren işlemlerde bulunmasını yasaklayan bir kararnameyi imzaladığını açıkladı.
 Ekim ayı OPEC toplantısı yarın Avusturya’nın Viyana şehrinde yapılacak. Geçtiğimiz ay 100 bin varillik üretim kesintisine giden OPEC’in bu toplantıda 1 milyon varillik üretim kesintisi yapması bekleniyor. Toplantı öncesinde bu hafta %7’den fazla değer kazandı. Ham petrol 87 dolar, Brent petrol 92 dolar seviyesine kadar yükseldi.
 Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, enflasyonun istenmeyen şekilde yüksek kaldığını belirterek enflasyonun zirveye ulaşıp ulaşmadığını söylemenin zor olduğunu belirtti.
 Euro Bölgesi'nde endüstriyel üretici fiyatları Ağustos ayında aylık bazda %5 arttı. Tüm Avrupa Birliği'nde ise bir önceki aya göre %4,9 arttı. Yıllık bazda üretici fiyatları Euro bölgesinde %43,3 ve Avrupa Birliğin tamamında %43 arttı. Enerji sektörü, Euro Bölgesi'nde %11,8 ve AB'de %11,9 artışla yükselişe öncülük etti. Yıllık karşılaştırma bazında, hem Euro Bölgesi'nde hem de blokta enerji fiyatları sırasıyla %116,8 ve %115,4 oranında arttı. İrlanda hem aylık hem de yıllık bazda fiyatlardaki en keskin artışı gördü. İrlanda da ÜFE aylık %28,4 yıllık olarak %97,4 arttı.
 ABD fabrika siparişleri Ağustos ayında piyasa tahminlerine paralel olarak sabit kaldı. ABD'de üretilen mallar için yeni siparişler, Ağustos ayında ulaşım ekipmanı talebindeki düşüşün etkisiyle değişmedi. Ağustos ayında siparişler yıllık bazda ise %13,2 arttı.
 Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) Salı günü yayınladığı verilere göre, ABD'de ham petrol stoklarının 30 Eylül'de sona eren haftada 1,77 milyon varil düştüğü bildirildi. Öte yandan Cushing, Oklahoma'daki rezervlerin 925.000 varil arttığı bildirildi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!