Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY_051021.png

Fx Günlük Bülten

GÜNDEM

Yurt içinde ise enflasyon rakamı gün boyu tartışıldı. Tüketici fiyatlarında yıllık enflasyon yüzde 19,58 oldu. Çekirdek enflasyon yüzde 16,98’e yükseldi. ÜFE ise yüzde 43,96 arttı. Son dönemde fazlaca tartışılan gıda fiyatlarındaki artış ise yıllık 28,79 oldu.

Barclays Türkiye'nin yılsonu enflasyon tahminini yüzde 17,9'a çıkardı. Banka yılın dördüncü çeyreğinde 3 kez 75'er baz puan faiz indirimi beklediğini de açıkladı. Rakamın ardından TL’deki değer kaybı sınırlı oldu.

Otomotiv Distribütörler Derneği'nin Eylül ayı raporu otomobil ve hafif ticari araç pazarı Eylül'de geçen yıla göre yüzde 36,9 azaldığını gösterdi.

Dolar-TL güne 8,8500 seviyesinden başlıyor. 27-28 Eylül dip seviyesi olan 8,8160’ın destek konumunu sürdürdüğünü söyleyebiliriz. Bugün TCMB’nin fiyat gelişmesi değerlendirmesi ve reel efektif döviz kuru takip edilecek.

Borsa İstanbul 100 endeksinde kapanış 1394 seviyesinden oldu. 24 Eylül dip seviyesi olan 1376’yı yakından takip ediyoruz.

Hazine ve Maliye Bakanlığı dün 2 yıl vadeli TLREF’e endeksli 2,8 milyar TL ihraç etti. Programda bugün de iki adet tahvil ihracı bulunuyor.

Haftanın ilk işlem günü piyasaların gözü kulağı OPEC+ toplantısından gelecek haberdeydi. Yaşanan fiyat yükselişi sonrası üyelerin tutumu merak konusuydu. Ancak OPEC+ 400 binlik plana sadık kaldı ve mevcut üretim politikasını sürdürme konusunda anlaştı. Haberin ardından petrol fiyatları hızla yükselişe geçti. Terminal’de yer alan tahminler bu yılın sonunda petrolün 70 dolarda tamamlayacağı yönünde.

Dün ABD piyasalarında S&P500 günü yüzde 1,3 ve Nasdaq100 ise yüzde 2,2 kayıpla tamamladı. Sosyal medya platformları Whatsapp, Instagram ve Facebook'a dünya genelinde yaşanan erişim sorununun etkisiyle Facebook'un hisseleri yüzde 4,9 değer kaybetti. Bu sabah Temmuz ayından beri en düşük seviyelere gelen S&P vadelileri sınırlı bir kazançla güne başlıyor. Tahvil tarafında ise 10 yıllık getiri yüzde 1,49 düzeyinde. Bugün 15:30’da ağustos ayı dış ticaret verisi takip edilecek. Eylül başından beri Fed’in yeni sözlü yönlendirmesi, borç tavanı sorunu ve enerji fiyatlarındaki artışla birlikte endekslerdeki kayıp yüzde 5 aştı. Gelişmiş ülke borsaları artık 200 günlük ortalamalarında destek arayışında.

Çin’de resmi tatil devam ediyor. Ancak konut sektörüyle ilgili şirket haberleri gelmeye devam ediyor. Evergrande’den sonra Fantasia Holding de dün vadesi gelen 205,7 milyon dolar tutarındaki tahvil geri ödemesini yapamadı. Euro Bölgesi'nde yatırımcı güven endeksi, ekonomik toparlanma sürecine yönelik endişelerle ekimde son 6 ayın en düşük seviyesine indi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!