Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-050123.png

Günlük Forex Bülteni

Fed’in Aralık ayı toplantı tutanaklara göre, Fed yetkilileri enflasyonla mücadele etmeye kararlı ve daha fazla ilerleme kaydedilene kadar yüksek faiz oranlarının sürmesini bekliyor. Tutanaklara göre Fed politika yapıcıları enflasyon, kabul edilemez derecede yüksek seyrederken kısıtlayıcı politikayı yürürlükte tutmanın önemini ifade ettiler. Yetkililer ayrıca, yatırımcıların faiz oranlarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin faiz artış hızını düşürme hamlesini için beklentiye girilmemesi gerektiği konusunda uyardı. Tutanaklar, piyasa fiyatlandırmasına rağmen hiçbir FOMC üyesinin 2023′te faiz indirimi beklemediğine dikkat çekti. Tutanaklarda, yetkililerin iki yönlü politika riskleriyle mücadele ettiğine de dikkat çekildi. İlk risk unsuru, Fed’in oranları yeterince uzun süre yüksek tutmaması ve 1970′lerdeki deneyime benzer şekilde enflasyonun artmasına izin vermesi olarak gösterildi. ikincisi risk unsuru ise Fed’in kısıtlayıcı politikayı çok uzun süre yürürlükte tutması ve ekonomiyi çok fazla yavaşlatması sonucu “potansiyel olarak en büyük yükü nüfusun en savunmasız gruplarına yüklemesi” olarak belirtildi. Bununla beraber tutanaklarda, “Katılımcılar genel olarak enflasyon görünümüne yönelik yukarı yönlü risklerin politika görünümünü şekillendiren önemli bir faktör olmaya devam ettiğini belirttiler” denildi.
Minneapolis Federal Rezerv Bankası Başkanı Neel Kashkari, merkez bankası enflasyonun zirve yaptığından emin olana kadar nihai faiz oranının bu yılın ilk yarısında %5,4'e ulaşabileceğini öngördü. Kashkari, "Enflasyonun makul bir süre içinde yüzde 2'ye geri çekilecek kadar yüksek olup olmadığını hemen bilemeyeceğiz," dedi ve Federal Rezerv'in enflasyonun alevlenmesine neden olacak erken oran indirimlerinden kaçınması gerektiğini vurguladı.
Mortgage Bankacılar Birliği'nin (MBA) 30 Aralık'ta sona eren hafta için Çarşamba günü yayınlanan Haftalık Mortgage Başvuruları Anketine göre, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ipotek başvuruları iki hafta öncesine göre %13,2 düşerek 1996'dan bu yana en düşük seviyeye ulaştı. 30 yıl vadeli sabit faizli ipotek oranı %6,58'e yükseldi. MBA Başkan Yardımcısı Joel Kan, ipotek oranlarının %6'nın oldukça üzerinde olması ve yaklaşmakta olan resesyon tehdidi nedeniyle başvuruların düşmeye devam ettiğini belirtti.
Enerji fiyatları, küresel durgunluk korkuları ve Çin'de Covid salgınları nedeniyle zayıf petrol talebi nedeniyle savaş öncesi seviyelere geriledi. Ham petrol Salı günü başlayan satışların etkisiyle 8 dolardan fazla değer kaybıyla 73 doların altına sarktı. Brent petrol ise 87 dolar bölgesinden 77 dolar seviyelerine kadar geriledi. 
Goldman Sachs, 2023 makro görünümünde, bu yıl boyunca Birleşik Krallık reel GSYİH’sında diğer tüm G-10 ekonomilerinin çok altında %1,2′lik bir daralma öngörüyor.
Birleşik Krallık'ta konut alımı için mortgage onayları Ekim ayındaki 57.900'den Kasım ayında 46.100'e düştü. Rakam, Haziran 2020'den bu yana en düşük seviyeyi işaret ediyor. Yeniden ipotek onayları Ekim'deki 51.300'den Kasım'da 32.500'e geriledi. Kasım ayında tüketici kredisi, Ekim ayındaki 0,7 milyar olan borçlanmanın iki katından fazla artarak 1,5 milyar sterline ulaştı ve önceki 6 aylık ortalama olan 1,1 milyar sterlinin üzerine çıktı. 
S&P Global Çarşamba günkü raporunda, Euro Bölgesi Bileşik PMI Endeksini Aralık ayında 49,3 olarak açıkladı. Rakam, özel sektör ticari faaliyetinin Temmuz 2022'den bu yana en yumuşak hızda daralmasına yol açan enflasyondaki düşüşün neden olduğu Kasım ayındaki 47.8 okumasının üzerine çıktı. Euro Bölgesi Hizmetler İş Aktivitesi Endeksi, Aralık ayında bir önceki aya göre 48,5'ten 49,8'e yükseldi.
Fransa'da tüketici fiyatları Aralık ayında yıllık bazda 0.3 puan azalışla %5,9 olarak açıkladı. Aylık düzeyde, rakam %0,1 azaldı. Raporda, enerji fiyatlarının yıllık bazda %15,1, gıda fiyatlarının ise %12,1 arttığı belirttildi.
Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda Çarşamba günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının %2 enflasyon hedefine ulaşana ve ücret artışını gözlemleyene kadar parasal genişlemeye bağlı kalacağını söyledi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!