Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX040621.png

Günlük Forex Bülteni

Dünkü ABD Verileri Sıkılaştırma Endişelerini Artırdı, Dikkatler Bugün de ABD Verilerinde Olacak!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününün ekonomik takviminde; Hizmet ve Bileşik PMI rakamları öncelikli olarak takip edildi. Çin Hizmet PMI’ı geçen aya göre bir miktar azalış gösterirken, Euro Bölgesi ve İngiltere’nin Hizmet PMI’ları ise beklentilerden iyi gerçekleşmeler gösterdi. ABD tarafında açıklanan; Markit Hizmet PMI’ı ve ISM İmalat Dışı PMI’ı da öngörülerin üzerinde geldi. FED yetkililerinin son zamanlardaki söylemleri nedeniyle kritik hâl alan iş istatistiklerinden, ADP’nin açıkladığı Özel Sektör Tarım Dışı İstihdam Raporu; beklentilerin yaklaşık olarak yüzde 50 üzerinde hayli iyi gerçekleşme gösterirken, geçen ayın datası bir miktar aşağı yönlü revize edildi. Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ise; 390 Bin’lik beklentiye karşın, 385 Bin ile kısmen de olsa İşsizlik tarafında iyileşmenin devam ettiğine işaret etti. Genel anlamda ABD verilerinin iyi gelmesi sonrasında; küresel çapta FED’e dair sıkılaştırma senaryoları yeniden gündeme geldi ve ABD Doları’nın hızlı güçlenmesi sonrasında; borsalar, emtialar ve ABD Doları’nın karşısındaki para birimleri hızla satış yedi. Akşamüzeri gelen; ABD Başkanı Joe Biden’ın, Kurumlar Vergisini yüzde 28’e çıkartmak yerine yüzde 15’lik vergi tabanı sunacağına dair haber akışı sonrasında borsalarda bir miktar toparlanmalar gördük.

Dün, iç tarafta ise; sabah saatlerinde enflasyon verileri açıklandı. Detaylara baktığımızda; aylık TÜFE yüzde 0.89’luk artış ile beklentilerin hayli altında gelirken, böylece manşet(senelik TÜFE) rakam da yüzde 17.14’den yüzde 16.59’a düşerek 7 ay sonra ilk kez gerileme göstermiş oldu. Ana harcama gruplarında aylık en yüksek artışlar; yüzde 2.56 ile Ulaştırma, yüzde 1.76 ile Giyim ve Ayakkabı ve yüzde 1.62 ile Çeşitli Mal ve Hizmetler’de olurken, aylık en yüksek düşüşler ise; yüzde 1.32 ile Eğlence ve Kültür ve yüzde 0.01 ile Alkollü İçecekler ve Tütün gruplarında oldu. Çekirdek göstergelerin tamamı, Manşet rakamın üzerinde kalmaya devam ederken; Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi(YİÜFE)’nin aylık yüzde 3.92’lik sert yükseliş ile 2018 Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesi olan yüzde 38.33’e yükselmesi ve yine YİÜFE-TÜFE makasının da 21.74’e yükselmesi dikkat çekti.

Bugün, küresel ekonomik takvimde; ABD’den gelecek olan Mayıs ayının Tarım Dışı İstihdam Değişimi, İşsizlik Oranı ve Ortalama Saatlik Kazançlar verileri ile piyasalarda yine yüksek oynaklık oluşabilir. Ayrıca, majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ve önemli haber akışları sonrasında tahvil piyasaları ve enflasyon öngörülerinde oluşacak fiyatlamalar da; küresel piyasalara etkileri açısından önem arz edecek.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!