Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD040422.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel Piyasalar, Merkez Bankaları ve Jeopolitik Risklerin Durumunu İzlemeye Devam Ediyor!

Geçtiğimiz Salı günü, Rusya ve Ukrayna heyetleri arasında İstanbul’da yapılan görüşmelerden sonra oluşan pozitif havanın kısa sürmesi, piyasalarda tedirginliğe neden olurken; bu bağlamda, geçtiğimiz Cuma günü de dikkatler; taraflardan gelecek mesajlardaydı.

  Sabah erken saatlerde, iki Ukrayna helikopterinin Rus yakıt deposuna saldırı düzenlediğine yönelik bazı ajansların geçtiği haberler;  Kremlin tarafından doğrulanırken, bir miktar tedirginliğe neden oldu. Ukraya tarafı ise konuya kayıtsız kalarak gerilimin artmasının önüne geçti. Diğer taraftan, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: “Önerilerimize Rusya’nın resmi yanıtını bekliyoruz”açıklamasında bulunurken, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da: Rusya’nın, Ukrayna’nın tekliflerine bir yanıt hazırladığını ve ilerleme kaydedildiğini söylerek; küresel risk alma iştahına sınırlı da olsa katkı sağladı.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan da yaptığı açıklamalarda: Özellikle Kırım ve Donbass noktasında bir adımın atılması için liderlerin görüşmesi gerektiğini ifade ettiğini, Zelensky'nin buna olumlu görüşü olduğunu; Putin'le görüşmesinden de aynı yönde görüş alacağını umduğunu söyledi. Erdoğan, Putin ve Zelensky zirvesine ev sahibi yapmayı arzu ettiğini de belirtti. Bu kapsamda, Erdoğan’ın Putin ile yaptığı görüşme de takip edilirken, görüşme sonrasında; karşılıklı iyi niyet açıklamaları geldiği görüldü.

Rusya Lideri Putin’in imzaladığı; Doğal Gaz’ın Ruble ile ticareti kararnamesinin yankıları da takip edilirken, Kremlin Sözcüsü Peskov kararnamenin detayları hakkında bilgi verdi. Peskov: bu kararnamenin yürürlüğe girmesiyle Avrupa’ya gaz akışının kesilmeyeceğini ve Putin’in bu emrinden geri dönmeyeceğini söyledi. Peskov ayrıca: Ruble’nin şu anda Rusya için en tercih edilebilir ve güvenilir para birimi olduğunu ve Rus varlıklarını millileştirmenin fayda getirmeyeceğini belirtti. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da, Kremlin Sözcüsü Peskov’un sözlerine katılarak: Rusya’nın ticarette ulusal para birimini kullanımını artıracağını söyledi.

Ekonomik takvimde takip ettiğimiz verilerde; Çin, Euro Bölgesi ve İngiltere’nin İmalat PMI’larında, jeopolitik risklere dair endişeler kaynaklı gerilemeler görüldü. Bu bölgelerin aksine; ABD’de açıklanan markit İmalat PMI datası, geçen aya göre 1,5 puan yükseliş göstererek son 6 ayın en iyi seviyesinde geldi. ISM tarafından açıklanan ABD İmalat PMI’ında ise;  hem beklentilerin, hem de geçen ayın verisinin altında gerçekleşme ortaya çıktı. Euro Bölgesi’nin TÜFE rakamları; jeopolitik risklerin emtia fiyatlarında oluşturduğu yükselişler kaynaklı aylık ve yıllık bazda beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, manşet veride(senelik TÜFE) yeni bir zirve daha görülmüş oldu. ABD’de açıklanan kritik verilerde ise; Tarım Dışı İstimdam beklentilerin 59 Bin altında kalmasına karşın, geçen ayın datasında 72 Bin yukarı yönlü revize yapıldı. İşsizlik Oranı yüzde 3.8’den yüzde 3.6’ya gerilerken, aylık bazda yüzde 0.4 ile beklentilere paralel artış gösteren Ortalama Saatlik Kazançlar verisi ise; senelik bazda yüzde 5.2’den yüzde 5.6’ya yükselerek, enflasyon görünümüne dair endişeleri canlı tuttu.

İç tarafta, haftanın kapanışında takip edilen önemli bir unsur ise; Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P’un değerlendirmesiydi. Kuruluş, Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi notunu "B+" olarak teyit ederken; yerel para cinsinden notunu "BB-"den "B+"ya indirdi ve not görünümü "Negatif" olarak korundu.

Yurt İçi Tarafta Bugün; Mart Ayı Enflasyon Rakamları Kritik Olacak!

Rus Ordusu’nun Odessa’da saldırılar yaptığına dair haber akışlarına karşın; İstanbul Mutabakatı’nda adı geçen en önemli şehir olan Kiev’in, yakınındaki Rus askerlerinin geri çekildiğine dair haber akışları ile kısmen pozitif başladığımız yeni haftanın ilk işlem gününde de; Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelişmeler gündemin en üst sırasında olacak. Ekonomik takvimde ise, küresel tarafta; Euro Bölgesi ÜFE rakamları ve ABD Fabrika Siparişleri gibi veriler ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar, tahvil piyasalarındaki fiyatlamalarla birlikte takio edilecek. İç tarafta da, ekonomik takvimde; Mart ayının enflasyon rakamları(TÜFE ve YİÜFE) hayli önem arz edecek.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!