Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX040322.png

Günlük Forex Bülteni

Rusya-Ukrayna Müzakerelerinin İkinci Turundan; Geçici Ateşkes İhtimali Çıktı!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününde de; Rusya-Ukrayna gerilimi gündemin en üst sırasındaydı. Sabah saatlerinde Belarus’un Brest kentinde yapılması planlanan görüşmeler, Ukrayna tarafından gelen açıklama ile akşam saatlerine alındı. Görüşmeler öncesinde açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Ukrayna’daki durumun çözüme ulaşacağından şüphesi olmadığını belirtti. Ancak, ilerleyen saatlerde Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov’un: Rusya’nın, Ukrayna’daki operasyonunun hedefine tam şekilde ulaşacağına emin olduğunu söyleyemesi ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a: Ukrayna operayonunun hedeflerinin her şartta başarılacağını söylediğine yönelik interfax’ın geçtiği haberler, bir kez daha tedirginliğe neden oldu. Yapılan 2.tur müzakereler sonucunda; Taraflar, sivillerin tahliyesi için insani koridorların oluşturulması konusunda ortak anlaşmaya vardı. Ukrayna heyeti: Görüşmeden tam olarak istediklerini alamadıklarını, ancak “geçici ateşkes”in de mümkün olduğunu belirtti. Ayrıca, müzakerelerin 3. Oturumunun da yakın zamanda yapılacağı vurgulandı.

Öte yandan, jeopolitik risklerin İmalat Satın Alma Müdürleri üzerinde oluşturduğu olumsuz hava, dün de; Hizmet Satın Alma Müdürleri üzerinde de etkili oldu.  Dün açıklanan; Çin, Almanya, Fransa, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD Hizmet PMI’ları beklentilerin altında kaldı.

Petrol fiyatlarında jeopolitik riskler kaynaklı görülen sert yükselişler, İran ile Nükleer Anlaşma’nın 48 saat içerisinde yeniden yapılabileceği ve bu bağlamda; İran tarafının, Rusya petrolüne alternatif olarak hızla üretim yapabileceğine dair haber akışları ile akşamüzeri bir miktar geriledi.

Piyasaların bir diğer önem verdiği husus ise; Fed Başkanı Powell’ın ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nde yapacağı, 1. Yarıyıl Para Politikası Raporu sunumuydu. Powell: Rusya-Ukrayna savaşının, ABD ekonomisini yüksek fiyatlardan kısıtlı harcama ve yatırımlara kadar çeşitli kanallardan vurabileceğini; ancak, nihai etkisinin belirsiz olduğunu vurguladı. Powell, şimdiye kadar ortaya çıkan sonucun; emtia fiyatlarının, özellikle de enerji fiyatlarının; kısa vadede yüksek enflasyon olarak ABD ekonomisinde etkisini göstereceğine de dem vurdu.

İç tarafta ise, jeopolitik risklerin yanı sıra; TÜİK’in açıklayacağı enflasyon rakamları da kritikti. Gelen verilerde; aylık Tüketici Fiyat Endeksi(TÜFE) yüzde 4.81 oranında artış gösterirken, yıllık bazda artış yüzde 54.44 ile son 20 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. TÜFE’ye etkileri açısından kritik olan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ‘nde de aylık bazda yüzde 7.22’lik artış olurken, bu verinin senelik gerçekleşmesi de 1995 Ocak’tan bu yana ilk kez üç haneli(yüzde 105.01) rakamlara ulaştı.

Haber Akışlarında; Jeopolitik Risklerin Durumu, Ekonomik Takvimde; ABD İş İstatistikleri Kritik Olacak!

Rus Ordusu’nun, Ukrayna’da bulunan Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporizhzhia’ya saldırı düzenlediğine dair haber akışlarının etkisiyle tedirginlikle başladığımız yeni günde de; Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelişmeler kritik olacak. 3. Tur görüşmelere dair açıklamalar ve olası geçici atesşkes konusu, özellikle önem arz edecek.

Ekonomik takvimde ise; ABD’den gelecek olan Tarım Dışı İstihdam Değişimi, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı verileri oynaklıklara neden olabilir.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!