Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX040222.png

Günlük Forex Bülteni

Piyasalar, ECB Başkanı Lagarde’ın Açıklamalarından “Şahin” Çıkarım Yaptı!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününe; önceki akşam açıklanan Spotify ve Meta finansallarındaki kötü sonuçların etkisiyle risk alma iştahında düşüşle başladık(Kapanışa doğru Amazon bilançosu ile kısmen toparladı).

Gün içerisinde piyasaların dikkati; iki önemli merkez bankasının toplantısındaydı. İngiltere Merkez Bankası(BoE)’nın gerçekleştirdiği Mali Politika Komitesi(MPC) toplantısından; oy birliğiyle 25 Baz Puanlık faiz artırım kararı çıktı. Piyasa beklentilerin de 25 Bp. olduğu toplantının, aynı anda açıklanan tutanaklarında; dört MPC üyesinin faiz artırımını 50 Bp. olarak yapmayı istediği bildirildi. 17 yıl sonra iki toplantı üst üste faiz artırımı yapan BoE’nin tutanaklarında ayrıca; itfası gelen varlıkların ana para ödemelerinin yeniden yatırıma yönlendirilmesine son verme kararı alındı. Yine, şirket tahvili portföyünün 2023 sonuna doğru satılacağı da kararlaştırıldı. Kararlar sonrasında konuşan BoE Başkanı Baily, yaptığı açıklamalarda: “Faiz oranları geçmişe bakıldığında hala çok düşük. Önümüzdeki aylarda ılımlı sıkılaştırmalar yapılması büyük olasılık, Para Politikası Kurulu tetikte olmaya devam edecek. Daha fazla faiz artırımı görmek beni şaşırtmaz” dedi.

Avrupa Merkez Bankası(ECB) ‘nın düzenlemiş olduğu Para Politikası Kurulu toplantısı sonrasında ise; beklendildiği gibi tüm faiz oranları sabit bırakıldı. Ayrıca, PEPP(Pandemi Acil Durum Varlık Alım Programı) çerçevesinde net varlık alımlarının; Mart 2022 sonundan itibaren devam etmeyeceği de vurgulandı. ECB ayrıca; APP(Varlık Alım Programı) çerçevesindeki net varlık alımlarının 2022’nin ikinci çeyrekğinde aylık 40 milyar Euro, üçüncü çeyrekte 30 milyar Euro olarak devam ettirileceğini ve sonrasında gerektiği sürece aylık 20 milyar Euro olarak devam ettirileceğini de; önceki toplantısında olduğu gibi bir kez daha belirtti.  Karar metninde, net varlık alımlarının bitirilmesi konusunda ise; faiz artırımlarının başlaması adres gösterildi. ECB Başkanı Lagarde ise: Enflasyonun düşündüklerinden uzunca bir süredir yüksek olduğunu ve daha yüksek kalmaya devam edeceğini vurgularken, esnekliklerini ve seçeneklerini devam ettirmeleri gerektiğini de belirtti. Yine Lagarde’ın: “Enflasyonla ilgili hüküm vermek için Mart ve Haziran özellikle önemli. Faiz artışı konusunda gerekli koşullar oluşmadan sözler veremeyiz. Mart ayındaki faiz kararı ve ekonomik beklentilerle ilgili önceden hüküm veremem” şeklindeki sözleri de kritikti. Lagarde’ın temkini elden bırakmayan sözlerine karşın, tahvil piyasalarında ECB’nin Haziran ayında 10 Bp. ve sene genelinde 40 Bp. artırıma gideceği fiyatlanamya başlarken; Euro da hızla güçlendi.

Ekonomik takvimde açıklanan Hizmet PMI datalarından; Almanya verisi beklentilere paralel gelirken, Euro Bölgesi verisi iseöncü datadan bir miktar aşağıya revize oldu. İngiltere verisinde; hem beklenti, hem de geçen ayın datasının üzerinde gerçekleşme görülürken, ABD’de açıklanan verilerin her ikise de(Markit ve  ISM) tahminlerin üzerinde geldi. Diğer önemli verilerde; Euro Bölgesi’nin Üretici Fiyatları, Aralık ayında beklenti üzerinde artışına devam ederken, senelik bazda da yüzde 26.2 gibi oldukça yüksek bir seviyeye ulaştı. ABD’den gelen Haftalık İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ise 23 Binlik azalışla 238 Bin’e geriledi. Ülkenin, Fabrika Siparişleri beklentiyi karşılayamadı.

Yurtiçinde, Manşet Enflasyon Son 19 Yılın Zirvesini Yeniledi!

Yurt içi tarafta ise, dün sabah saatlerinde; Tüik tarafından Ocak ayının enflasyon rakamları açıklandı. Tüketici Fiyatları; bir önceki aya göre yüzde 11.10 oranında artış gösterirken, böylece senelik TÜFE(manşet veri) yüzde 48.69’a yükseldi ve son 19 yılın zirvesini yeniledi. TÜFE’ye, ileriye dönük etkileri açısından önemli olan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi(Yİ-ÜFE)’nde ise; aylık artış yüzde 10.45 seviyesinde olurken, böylece bu verinin senelik artışı da yüzde 93.53’e yükseldi.  Bu kapsamda, YİÜFE-TÜFE makasında da rekor kırıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) brüt döviz rezervleri geçen haftaya göre 840 milyon dolar artış gösterdi. TCMB verilerine göre, geçtiğimiz hafta 70 milyar 796 milyon dolar olan rezervler, 28 Ocak ile sona eren haftada 71 milyar 636 milyon dolara geldi. Aynı dönemde TCMB'nin net uluslararası rezervleri 1 milyar 263 milyon dolar artış gösterdi. Geçtiğimiz hafta 9 milyar 269 milyon dolar olan net uluslararası rezervler 28 Ocak ile sona eren haftada 10 milyar 532 milyon dolara geldi.

Yeni Günde, Küresel Çapta Dikkatler; ABD’nin İş İstatistiklerinde Olacak!

Yeni günde, küresel çapta dikkatler; Tarım Dışı İstihdam Değişimi, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı’ndan oluşan ABD’nin iş istatistiklerinde olacak.

Ayrıca, ABD Merkez Bankası’ndan sonra; Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası’nın da kararlarının açıklanması ile majör merkez bankalarının yol haritalarına yönelik uluslararası kurumlar ve banka yetkililerinden gelebilecek açıklamalar da; Rusya-Ukrayna gerilimi ve Pandemiye dair gelişmeler ile birlikte önemli olacak.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!