Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H4-041122.png

Günlük Forex Bülteni

Piyasaların son faiz kararlarını fiyatlamaya devam etmesi ve hisse senetleri üzerinde baskı oluşturmasıyla tahvil getirileri yükseldi. 2 yıllık Hazine tahvilinin getirisi Temmuz 2007′den bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken, gösterge 10 yıllık Hazine getirisi 9 baz puan yükselerek yaklaşık %4,15′e ulaştı. Fed sonrasında yatırımcıların dikkati, bugün yayınlanacak Ekim ayı tarım dışı maaş bordrolarına çevrildi. Güçlü bir istihdam artışı ve düşük bir işsizlik oranı, ekonomi için iyi olsa da, Fed için ileride daha fazla faiz artışına işaret edebilir. Enflasyon ve ekonomiye ilişkin bir başka ipucu da gelecek haftaki tüketici fiyat endeksi raporundan gelecek.
İngiltere Merkez Bankası politika faizini 75 baz puan artışla yüzde 2,25'ten yüzde 3'e yükseltti. Banka böylece 33 yılın en büyük faiz artışını yaptı. Ancak banka, piyasalarda fiyatlanan gelecekteki faiz artışlarını takip etmenin 2 yıllık bir resesyona yola açacağını belirterek bu patikayı takip etmeyeceğinin sinyalini verdi. Merkez bankası ayrıca yaptığı açıklamada, enflasyonun 2022'nin dördüncü çeyreğinde yaklaşık %11'e yükseleceğini söyledi. Bu arada GSYİH'nın 2023 boyunca ve 2024'ün ilk yarısında düşmeye devam etmesi bekleniyor. İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, 75 baz puanın gelecekteki faiz artırımları için yeni standart, örnek haline gelmediğini söyledi. Başkanı Bailey ayrıca, Birleşik Krallık piyasalarında son iki ayda önemli ölçüde kargaşa olduğunu ve bunun kalıcı bir etkisi olacağını söyledi.
İngiltere'den Maliye Bakanı Hunt’ın sermaye kazancı vergisini artırmayı düşündüğüne yönelik haberler gelmeye başladı. İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kendisinin ve yeni atanan Başbakan Rishi Sunak'ın hükümetin mali açıklamasını 17 Kasım'a erteleme konusunda anlaştıklarını duyurmuştu. Birleşik Krallık Maliye Bakanı Jeremy Hunt’ın yaklaşan sonbahar açıklamasında sermaye kazançları vergisi ve temettüler üzerindeki vergilerin manşet oranını artırmayı planladığı konuşuluyor.
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde Fed'in küresel piyasaları etkilediğini ve Fed politikalarının etkilerine hazırlıklı olmaları gerektiğini belirtti. ECB Yönetim Konseyi Üyesi Martins Kazaks ise rekor yüksek enflasyon nedeniyle faiz oranlarının hala önemli oranda artması gerektiğini söyledi.
Beyaz Saray’dan Ron Klain Perşembe günü ABD ekonomisinin resesyonda olmadığını ve ekonomik verilerin ekonomik ortamın sağlam olduğunu doğruladığını söyledi.
Çalışma Bakanlığı Perşembe günü yayınlanan raporunda, ABD'de mevsimsellikten arındırılmış ilk işsizlik başvurularının sayısı 29 Ekim'de sona eren haftada 1.000 azalarak 217.000'e geriledi. 4 haftalık hareketli ortalama, önceki haftanın revize edilmiş ortalamasından 500 azalarak 218.750'ye geldi.
S&P Global tarafından yayınlanan rapora göre, ABD'de hizmet sektöründeki faaliyet Ekim ayında geriledi ve son çeyreğin başında ticari faaliyetlerde keskin bir daralma kaydetti. Mevsimsellikten arındırılmış nihai S&P ABD Hizmetler PMI İş Aktivite Endeksi, geçen ay açıklanan 49.3 rakamından gerileyerek 47.8 olarak açıklandı. S&P Global Kıdemli Ekonomisti Sian Jones, "Hizmet sektörü firmaları 2022'nin son çeyreğine zorlu bir başlangıçla karşı karşıya kaldı, çünkü yeni işlerde yenilenen daralma üretimi daha da aşağı çekti," dedi.
ABD'de yeni siparişler Eylül ayında aylık bazda %0,3 artışla 551 milyar dolar oldu. Sevkiyatlar aylık %0,2 artarak 550.3 milyar dolara ulaşırken, doldurulmamış siparişler %0.5 artarak 1.14 trilyon dolara ulaştı.
ABD'de ISM hizmet endeksi Eylül'deki 56,7 seviyesinden 54,4'e geriledi. İş Aktivitesi Endeksi, Eylül ayında gözlemlenen rakamdan 3.4 puan daha düşüşle 55,7’ye geldi. Yeni Siparişler Endeksi bir önceki aya göre 4,1 puan düşerek 56,5 seviyesinde gerçekleşti. Fiyat Endeksi ise Eylül ayına göre 2 puan artarak 70,7'ye ulaştı. ISM Business, "Nitelikli işçi istihdamında hâlâ zorluklar var ve ekonomik koşullarla ilgili belirsizlik nedeniyle, bazı şirketler açık pozisyonları doldurmakta erteliyor. Tedarik zinciri ve lojistik sorunlar devam ediyor ancak yılın başlarında olduğu kadar engelleyici değil." yorumunda bulundu.
ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre Eylül ayında ABD'nin ihracatı azalırken, ithalatı ise artış gösterdi. Eylül ayında ABD'nin ihracatı Ağustos ayına göre 2,8 milyar dolar, %1,1 azalarak 258 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Aynı döneminde ithalat 4,8 milyar dolar, %1,5 artışla 331,3 milyar dolar oldu.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Ekim ayında tüketici fiyat endeksi yıllık bazda %85,51 arttı. Aylık enflasyon ise %3,54 seviyesinde açıklandı. Enflasyon böylece 24 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Yurtiçi ÜFE verisinde de yıllık bazda %157,69 artış gerçekleşti.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!