Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XAGUSD-Daily-041022.png

Günlük Forex Bülteni

ABD hisse senetleri, haftanın ilk işlem gününde10 yıllık hazine getirilerinin %6,5 düşmesiyle yeni aya ve çeyreğe hızlı bir yükselişle başladı.  Dow Jones yaklaşık %2,7 artışla günü 29,490 puanda tamamladı. S&P 500 Cuma günü Kasım 2020′den bu yana en düşük seviyesine gerilemesinin ardından pazartesi günü yaklaşık %2.6 artışla 3.678 puana yükseldi. Nasdaq Bileşik Endeksi yaklaşık %2.3 yükselerek günü 10.815′te kapattı. Borsalarda yaşanan yükseliş, 10 yıllık ABD Hazine bonosunun getirisinin geçen hafta %4′ü gördükten sonra %3,56 civarında işlem görmesiyle hız kazandı.
ABD Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, imalat PMI endeksinin Ağustos ayında açıklanan 52,8′den Eylül’de 50,9′a gerilediğini açıkladı. PMI endeksinin iki temel bileşeni olan yeni siparişler ve fiyat endeksleri sırasıyla 47,1 ve 51,7′ye düştü. ISM raporunda, ABD imalat sektörünün genişlemeye devam ettiği, ancak pandemi toparlanmasının başlamasından bu yana en düşük oranda olduğu belirtildi. 
ABD S&P Global imalat PMI endeksi Eylül ayında 52.0'a ulaştı. Rakam, Ağustos ayındaki açıklanan 51.5 ‘e göre artışa işaret ediyor. ABD'deki inşaat harcamalarının bir önceki aya göre %0,7 düşüşle Ağustos ayında 1,781.3 milyar dolara geriledi. İnşaat harcamaları yıllık bazda ise %8,5 arttı.
İsviçre enflasyonu Eylül'de beklenmedik bir şekilde yavaşladı. Tüketici fiyat endeksi Eylül 2022'de bir önceki aya göre %0,2 azaldı. Enflasyon geçen yılın aynı ayına göre %3,3 artış kaydetti.
Credit Suisse'in mali durumuyla ilgili endişelerin artmasıyla hissede değer kaybı sürüyor. Geçtiğimiz yıl 22,3 milyar dolarlık piyasa değeri bulunan Credit Suisse'in bugünkü piyasa değeri %56 düşüşle 10.4 milyar dolar seviyelerinde bulunuyor. 
Almanya'da imalat faaliyeti Eylül ayında arka arkaya üçüncü ay daralma kaydetti. S&P Global'in açıkladığı imalat PMI endeksi Haziran 2020'den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Ağustos ayında 49.1 olarak açıklanan PMI endeksi Eylül ayında 47.8'e düştü. 
S&P Global tarafından yayınlanan nihai rapora göre Euro Bölgesi imalat PMI endeksi, geçtiğimiz aya göre 1,2 puan düşüşle Eylül ayında 48,4 seviyesinde açıklandı.  Açıklanan veriyle birlikte imalat PMI endeksi, Haziran 2020'den bu yana en düşük seviyeye geriledi.
İngiltere S&P Global İmalat PMI Endeksi Ağustos ayında açıklanan ve 27 ayın en düşük seviyesi olan 47,3'ten 48,4'e yükseldi.
Avustralya Merkez Bankası, altıncı kez faiz oranını yükseltti. RBA Salı günü faiz oranını 25 baz puan artırarak %2,6'ya yükseltti. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!