Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY_041021.png

Fx Günlük Bülten

YURTİÇİ

TÜFE’de yükselişin devam etmesi bekleniyor. Terminal’de yer alan tahminler en düşük yüzde 0,71 ve en yüksek yüzde 1,80 olarak görülüyor. Medyan tahmin yüzde 1,27. Medyan tahmin yıllık TÜFE’yi yüzde 19,25’ten yüzde 19,65’e taşıyacaktır. Cuma günü açıklanan veride İstanbul’da perakende fiyatlar Eylül’de aylık 2,2 ve yıllık yüzde 19,77 olarak kaydedildi ve üç yılın zirvesine yükseldi.

Yeni marketler açılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan haftasonunda yaptığı açıklamalarda Tarım Kredi Kooperatiflerine daha çok market açılması yönünde talimat verildiğini söyledi. Erdoğan “Süratle, 500 metrekareden olmak üzere Türkiye genelinde ilk etapta 1,000 kadar bu tür marketlerin yapılması talimatını verdik. Bunları süratle çoğaltacağız. Ve böylece vatandaşımıza ucuz ve kaliteli ürünü ulaştırmanın ve piyasayı da balanse etmenin inşallah gayreti içerisinde olacağız” ifadelerini kullandı.

Yurt içi PMI Eylül’de geriledi. Eylül ayında ISO satın alma yöneticileri endeksi 52,5 oldu. Bir önceki ay endeks 54,1 değerini almıştı. İstanbul Sanayi Odası'ndan yapılan açıklamaya göre toplam iş hacminde devam eden büyüme, yeni ihracat siparişlerinin yine belirgin şekilde artmasından destek buldu.

Tüketici güveni geriledi. Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi ise Eylül’de bir önceki aya göre yüzde 1,4 azalarak 59,22 oldu.

 

YURTDIŞI

Farklı aşı gerekebilir. BioNTech CEO'su Uğur Şahin, COVID-19'un aşıdan kaçabilecek mutasyonlar geliştirebileceğini belirterek, farklı bir aşının gerekebileceğini söyledi. Financial Times'a konuşan Şahin, COVID-19'un zamanla vücudun bağışıklık savunmasından etkilenmeyebileceğini açıkladı. Şahin, takviye aşıların COVID-19 varyantları ve Delta varyantına karşı şu anda etkin olduğunu belirterek, virüsün "er ya da geç" aşının sağladığı bağışıklıktan kurtulacak mutasyonlar geliştirebileceğini belirtti.

Büyüme ve enflasyon endişeleri Asya borsalarını aşağı çekti. Petrol piyasaları, petrol fiyatlarındaki gidişatın nasıl olacağını değerlendirmek için OPEC+ toplantısına odaklanırken petrol fiyatları zirve seviyelere yakın yatay bir seyir izliyor.

Noel’e kadar devam edebilir. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede nakliye sektörünün içinde bulunduğu durumu aylardır bildiğini itiraf ederek, tedarik zinciri sorunlarının Noel'e kadar devam edebileceğini söyledi.

ABD’de ise 17:00’de fabrika siparişleri takip edilecek. Fed başkanlarından Rosengren ve Bullard saat 17:00’de konuşacak.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!