Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-040123.png

Günlük Forex Bülteni

Artan jeopolitik ve salgın endişeleri, yüksek enflasyon ve resesyon korkuları ABD borsalarına satış getirmeye devam ediyor. Salı günü Nasdaq %0,76 değer kaybederken, Dow Jones ve S&P 500 sırasıyla %0,03 ve %0,40 düştü. Tesla hisseleri, beklentilerin altında kalan teslimat sayılarıyla %12′den fazla gerilerken, Apple ise üretim kesintisi raporlarıyla %3.7 düştü.
Ekonomi gazetesi Wall Street Journal’ın anketine katılan ekonomistlerin üçte ikisi, ABD Merkez Bankası’nın (FED) enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını arttırması nedeniyle bu yıl bir resesyon yaşanacağı öngörüsünde bulundu.
ABD'de imalat faaliyeti Aralık ayında daha da geriledi. Düzeltilmiş S&P Küresel ABD Üretim Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Kasım ayında kaydedilen 47,7'den düşerek ve Aralık ayında 46,2 olarak açıklandı. S&P Global Market Intelligence kıdemli ekonomisti Sian Jones, "Üretim ve yeni siparişler daha keskin oranlarda daraldığından, 2022 sona ererken imalat sektörü zayıf bir performans sergiledi. Yurtiçi siparişler ve ihracat satışları düştükçe mal talebi azaldı" dedi.
ABD'de inşaat harcamalarının Kasım ayında revize edilen Ekim ayına göre %0,2 artarak ve piyasa beklentilerini aşarak 1 milyar 807,5 milyar dolar olduğunu bildirdi. Yıllık bazda ise rakam %8,5 arttı.
Beyaz Saray Basın Sekreteri Karine Jean-Pierre Salı günü yaptığı açıklamada, Washington'un Çin'den gelen yolcular için test gerekliliklerinin misilleme değil, Amerikan vatandaşlarını korumayı amaçlayan tedbirler olduğunu söyledi.
Birleşik Krallık imalat sektörü, üretimi, yeni siparişler ve istihdamın daha hızlı düşmesiyle 2022'yi zayıf bir temelde tamamladı. S&P Global / CIPS Birleşik Krallık İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Kasım'daki 46,5'ten Aralık'ta 31 ayın en düşük seviyesi olan 45,3'e geriledi. PMI, art arda beş ay boyunca nötr 50.0 işaretinin altında kaldı. İlk kilitlenme sırasında kaydedilen seri dip seviyeleri hariç, mevcut PMI değeri 2009 ortasından bu yana en zayıf değerlerine gerilemiş durumda. Şirketler, azalan yeni işe alımlar, uzayan tedarik zincirleri ve malzeme kıtlığının neden olduğu aksamalar nedeniyle üretimin küçüldüğünü bildirdi.
İngiltere'deki Çalışma ve Emeklilik Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, İngiltere'deki milyonlarca düşük gelirli hanenin hükümetten mali yıl boyunca 900 pound'a varan yaşam maliyeti desteği alacağını açıkladı. Bakanlık yaptığı açıklamada, paranın doğrudan hak sahiplerinin banka hesaplarına mali yıl boyunca üç ödemede gideceğini söyledi.
Britanya Perakende Konsorsiyumu (BRC) tarafından derlenen verilere göre İngiltere'de taze gıda fiyatları Aralık ayının başlarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 arttı. Bu, verilerin tutulmaya başlandığı 2005 yılından bu yana görülen en büyük yıllık artış oldu.
Almanya'da işsizlik oranının Aralık 2022'de Kasım ayındaki %5,6'dan %5,5'e geriledi. İşsiz Alman vatandaşlarının sayısı Aralık ayında bir önceki aya göre 13.000 azalarak 2.52 milyona geriledi.
Alman enflasyonu, düşen enerji fiyatları ve hükümetin bir defaya mahsus hanehalkı enerji faturaları ödemesi nedeniyle Aralık ayında üst üste ikinci kez hafifledi ve beklentilerin altında kaldı. Almanya'da Kasım ayına göre fiyatlar %1,2 azalırken, tüketici fiyatları Aralık ayında yıllık %8,6 artışla piyasa beklentilerinin gerisinde açıklandı. Enerji fiyatları Aralık ayında bir miktar gevşedi ancak geçen yılın aynı dönemine göre %24,4, gıda fiyatları ise %20,7 arttı.
Japon Jibun Bank Flaş İmalat PMI Endeksi Aralık ayında 48.9'a indi. Nötr 50'nin altına inen manşet rakam, Japonya'nın imalat faaliyetinde bir düşüşe işaret ediyor, ancak Kasım'dan Aralık'a kadar görülen aylık 0,1'lik artış, sektörün durumunun aylık bazda biraz iyileştiğini gösteriyor.
Yatırımcılar en son ekonomik verilerin ardından küresel ekonominin durumu hakkında endişelenmeye devam ederken, ham petrol ve Brent petrol kayıplarını artırdı. Hafta başından bu yanan ayınlanan raporlar, Çin , ABD ve Birleşik Krallık'ta imalat faaliyetinin Aralık ayında gerilemeye devam ettiğini gösterdi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!