Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

ACC14.png

Günlük Forex Bülteni

Yurtiçinde, Manşet Enflasyon Son 19 Yılın En Yükseğine Çıktı!

*Dün, TÜİK tarafından 2021 yılının son enflasyon rakamları açıklandı. Aralık ayı Tüketici Fiyatları(TÜFE) yüzde 13.58 oranında artış gösterdi ve böylece 2021 yılının senelik(manşet) TÜFE rakamı yüzde 36.08 düzeyinde gerçekleşti. Yurt içi Üretici Fiyatları(Yİ-ÜFE) ise, Aralık ayında yüzde 19.08 oranında artış gösterirken, 2021 yılının senelik Yİ-ÜFE rakamı yüzde 79.89 seviyesinde gerçekleşme gösterdi.

*Ticaret Bakanlığı tarafından “Genel Ticaret Sistemi”ne göre açıklanan Aralık ayına ait ‘Dış Ticaret’ verilerinde; İhracat 22 Milyar 274 Milyon Dolar, İthalat 28 Milyar 912 Milyon Dolar oldu. Böylece, Aralık ayının dış ticaret açığı son 3,5 yılın zirvesinde; 6 Milyar 638 Milyon Dolar olarak gerçekleşti.

*Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın yayımladığı uygulama talimatına göre; ihracat bedelinin yüzde 25'inin düzenlendiği tarihteki işlem kuru üzerinden TCMB'ye satılmak üzere belgeyi düzenleyen bankaya satılacağı belirtildi.

*TCMB’den yapılan bir diğer açıklamada: daha önce devreye alındığı duyurulan Türk Lirası Uzlaşmalı Vadeli Döviz Satım İhalelerine ilişkin olarak, ihalelere sadece küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) adına katılım sağlanabileceği bildirildi.

*Küresel tarafta ise, Aralık ayının İmalat PMI dataları takip edildi. Almanya’da açıklanan veri öncü datanın altında kalırken, Euro Bölgesi verisi ise; hem öncü data hem de önceki ayın gerçekleşmesine paralel geldi. ABD’de açıklanan Markit İmalat PMI’ı ise; hem beklenti seviyesi hem de geçen ayın datasının altında kaldı.

*Bugünkü OPEC+ toplantıları öncesinde dün bir araya gelen OPEC yetkilileri, 2022’nin ilk çeyreği için küresel petrol arz fazlası tahminini; OPEC dışı üreticilerin etkisiyle yüzde 25 oranında düşürdü ve günlük 1.4 milyon varil olarak açıkladı.

*Son haftalarda etkisini giderek artıran Omicron varyantı kapsamında Covid-19 Pandemisinin durumu yine takibimizdeydi. Pandemiden kurtuluş için önem arz eden aşı ve ilaçlara dair gelişmeler de takip edilirken, dün ABD’nin bu konudaki regülatör kuruluşu FDA; 12-15 yaş arasındaki çocuklar için 3. Doz Pfizer-Biontech aşısına onay verdi.

*CME FED Watch ekranında, 16 Mart FOMC kararları için 25 Baz Puanlık bir faiz artırımı yapılması olasılığı; 31 Aralık 2021'de yüzde 50.3 iken, senenin ilk işlem gününde(dün) bu oran 63.1'e yükseldi. Bu gelişme ile birlikte 2 yıllık ABD tahvil faizi yüzde 0.80, 10 yıllık ABD tahvil faizi yüzde 1.64 seviyesini test etti. Bununla birlikte; başta Euro ve Pound olmak üzere bir çok para birimi ABD Doları karşısında hzıla değer kayetti. Keza; Ons Altın ve Gümüş gibi bir çok emtia da hızla değer yitirdi. Petrol fiyatları ise ilk başta baskı altında kalırken, bugünkü OPEC+ toplantılarına ilişkin beklentilerle yeniden toparlandı. ABD borsalarında ise; Tesla ve Apple rüzgarı esti.

ABD’in ISM İmalat PMI Datası Kritik Olacak!

Yeni yılın ve haftanın ikinci işlem gününün ekonomik takviminine; Çin Caixin İmalat PMI ile başladık. Günün devamında; Almanya Perakende Satışlar ve İşsizlik Oranı, İngiltere ve ABD(ISM) İmalat PMI’ları ile yine ABD’den İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verilerini takip edeceğiz.

Ayrıca, küresel çapta; Omicron varyantı başta olmak üzere Pandemi’ye ilişkin gelişmeler, İç tarafta da; dünkü enflasyon rakamlarının yankıları  ve “TL’yi Özendirme Paketi”ne dair olası yenilikler, fiyatlamalar açısından önem arz edecek.

Kaynak: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!