Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY-310822.png

Günlük Forex Bülteni

 Japonya'nın sanayi üretimi Temmuz ayında aylık bazda %1 yükseldi. Bu sabah Japonya’da açıklanan diğer veri olan perakende satışlar da Temmuz ayında yatırımcıların beklentilerini şaşırttı ve yıllık bazda sadece %2,4 artarak 13,03 milyar Yen'e ulaştı. Aylık bazda satış değeri %0,8 arttı.
 Çin İmalat Satın Alma Müdürü Endeksi (PMI), Ağustos ayında daralma bölgesinde kalmaya devam etti. NBS tarafından açıklanan verilere göre geçen ayki 49.0'a kıyasla artan rakama rağmen veri, sektörde genel bir üretim düşüşüne işaret ederek 50'nin altında 49.4'te açıklandı.
 Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic Salı günü yaptığı açıklamada, Fed'in sıkılaştırmayı henüz bitirmediğine inandığını ve enflasyonun hala çok yüksek olduğunu vurguladı. Raphael Bostic "Sıkılaştırmanın bittiğini düşünmüyorum. Enflasyon hala çok yüksek ve enflasyonun hızlı bir şekilde düşmesi için politika duruşumuzun kısıtlayıcı bölgeye taşınması gerekecek." dedi.
 Richmond FED Başkanı Thomas Barkin Salı günü yaptığı açıklamada, ABD Merkez Bankası'nın enflasyonu %2 hedefine geri döndürmek için faiz oranlarını artırma taahhüdünün mutlaka ciddi bir ekonomik gerilemeye yol açmayacağını söyledi.
 New York Federal Rezerv Bankası Başkanı John Williams Salı günü yaptığı açıklamada, ABD enflasyon oranını 2023 sonunda %2,5 ila %3 olarak tahmin ettiğini ve federal fon oranının bu seviyenin üzerinde olması gerektiğini kaydetti.
 ABD'de ev fiyatları Haziran'da %18 arttı. ABD'de tüketici güveni Ağustos'ta yükseldi. Endeks, revize edilmiş Temmuz rakamı olan 95.3'ten 103.2'ye yükseldi. Ağustos okuması, 98 civarındaki beklentileri aştı.
 Amerika Birleşik Devletleri'ndeki iş ilanlarının Temmuz ayında aylık bazda artış göstererek 11,2 milyona ulaştığı açıklandı. Temmuz ayında iş bulma oranı bir önceki aya göre 0,3 puan artarak %6,9'a yükseldi.
 Hollanda merkez bankası başkanı Klaas Knot ve Estonya'dan Madis Müller, ECB’nin faiz artışı için 75 baz puanın tartışılması gerektiğini söylerken, Bundesbank başkanı Joachim Nagel yaptığı konuşmada hızlı hareket etmeyi savundu.
 İspanya'da Ağustos ayı yıllık enflasyon oranı bir önceki aya göre %10,4 ile beklentilerin altında bir düşüş yaşadı. Ancak, tüketici fiyatları aylık %0,1 arttı. Almanya'nın yıllık enflasyon oranı Ağustos ayında %7,9 ile beklentilerin üzerine çıktı.
 Avrupa Komisyonu tarafından Salı günü yayınlanan verilere göre, Euro bölgesinde ekonomik güven enflasyondaki artış nedeniyle Ağustos ayında düşerek 19 ayın en düşük seviyesine geriledi. Ekonomik duyarlılık göstergesi Temmuz'daki revize edilmiş 98.9'dan Ağustos'ta 97,6'ya geriledi.
 Goldman Sachs bankacıları Salı günü, gaz fiyatları yüksek seviyelerde kalmaya devam ederse Birleşik Krallık'taki yıllık enflasyon oranının gelecek yılın başlarında %20'yi geçebileceği konusunda uyardı.
 Amerikan Petrol Enstitüsü (API) haftalık raporunda ABD ham petrol stoklarının 0,59 milyon varil arttığı açıklandı.
 Fransız elektrik şirketi Engie SA yaptığı açıklamada, sözleşmelerin uygulanmasıyla ilgili anlaşmazlık nedeniyle Gazprom şirketiyle gaz dağıtımlarını azaltacağını bildirdi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!