Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-310723.png

Günlük Forex Bülteni

  • Çin Ulusal İstatistik Bürosu(NBS) tarafından açıklanan verilere göre, Çin'in imalat faaliyeti, ekonomistlerin beklediği 49,2'ye kıyasla resmi satın alma müdürleri imalat endeksi (PMI) 49,3'te gelirken, üst üste dördüncü aydır daralma bölgesinde kaldı.
  • Avrupa Merkez Bankası(ECB) Başkanı Christine Lagarde, Fransa, Almanya ve İspanya'daki ekonomik büyümeye ilişkin son verilerin "oldukça cesaret verici" olduğunu ve Avrupa Merkez Bankası'nın beklentilerini doğruladığını söyledi.
  • Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, enflasyon görünümünün olumlu olduğunu, ancak işsizlikte bir miktar artış neden olabileceğini söyledi.
  • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’de doğal gaz merkezi kurulmasının gündemde olduğunu söyledi. Putin, projenin büyük miktarda doğal gazın depolanmasını değiş, Türkiye'de gaz satışları için elektronik bir ticaret platformunun oluşturulmasını içerdiğini belirtti.
  • Asya-Pasifik piyasaları, Çin'in Temmuz ayı fabrika faaliyetinin üst üste dördüncü ayda da daralma bölgesinde kalmasıyla Pazartesi günü yükseldi. İmalat dışı faaliyet için PMI, Haziran ayındaki 53.2'ye kıyasla daha yavaş bir genişleme oranı olan 51.5'te geldi.
  • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile zaten Türkiye'deki seçimler öncesinde yüz yüze görüşmek için anlaştıklarını, ancak görüşmenin Türkiye’de mi yoksa Rusya’da mı yapılacağı konusunda henüz anlaşmadıklarını söyledi. Putin, Çarşamba yapılacak telefon görüşmesi ile tarih ve yeri belirleyeceklerini belirtti.
  • Stellantis, güçlü büyüme trendini 2023’ün ilk yarısında da yeni rekorlarla devam ettirdi. Şirket'ten yapılan açıklamaya göre, yılın ilk yarısında net gelirlerini yüzde 12 artırarak 98,4 milyar euro seviyesine yükselten Stellantis, düzeltilmiş faaliyet gelirini de yüzde 11’lik artışla 14,1 milyar euro’ya çıkardı.
  • Petrol, OPEC+'ın üretimi kısmasıyla birlikte ham petrol talebinin rekor kırdığı tahminleri ve piyasanın sıkılaştığına dair işaretlerle bir yılı aşkın süredir en büyük aylık kazancına yöneldi. Beş haftalık yükseliş serisinin ardından varil başına 80 doların üzerinde tutundu. ABD ham petrol göstergesi bu ay neredeyse yüzde 14 yükseldi ve Ocak 2022'den bu yana en büyük ilerleme rotasına soktu. Bu, neredeyse yirmi yılın Temmuz ayının en iyi performansı olarak kaydedildi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!