Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

310522.png

Günlük Forex Bülteni

Çin’den Kısıtlamaların Kalkması ve Üretime Geri Dönülmesi Haberleri Küresel Piyasaları Destekledi!
Geçtiğimiz güne Çin’de yeni vaka sayısı son üç ayın en düşük seviyesini görmesi ve vakaların düşüş eğilimine girmesinin ardından Şanghay’da tüm üreticilerin işleri Haziran başı itibariyle başlamasına karar verilmesi haber akışlarıyla pozitif başladık. Çin’deki kısıtlamaların kalkması küresel ekonomide rahatlama sağlayacak. 
Gün içinde AB Zirvesi’nden gelen sonuç taslağı Rusya’ya petrol yaptırımlarını içermesinden dolayı kritikti. Taslakta, AB’nin Rusya’ya karşı 6. yaptırım paketi, boru hattı ile taşınan ham petrol ve petrol ürünleri için geçici muafiyetlerini kapsadığı belirtildi. Taslakta ayrıca AB’nin mümkün olan en kısa sürede ham petrol geçici muafiyet konusunu çözeceğini yazıldı. Akşam saatlerinde ise  AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen’den petrol ambargosuyla ilgili açıklama geldi. Von Der Leyen, Avrupalı liderlerin Rusya’dan petrol ithalatının yasaklanmasında anlaştıklarını, varılan anlaşma ile Rusya’dan AB’ye petrol ithalatının yüzde 90’ının yıl sonuna kadar kesileceğini duyurdu.
ECB’nin para politikası yolunda faiz artırımını ne zaman ve ne kadarlık artış yapacağı tartışmaları sürerken ECB Baş Ekonomisti Philip Lane’den açıklama geldi. Lane, para politikasında normalleşmenin kademeli olacağını ve negatif faizin üçüncü çeyrek sonuna bitirileceğini söyleyerek ECB Başkanı Lagarde’yi destekledi. Faiz artışının ne kadar olacağı hakkında da konuşan Lane, Temmuz ve Eylül aylarında yapılacak toplantılarda 25’er baz puanlık faiz artışlarının normalleşmede temel hız olacağını ifade etti.
Fed Guvenörü Christopher Waller şahin açıklamalarda bulundu. Waller, enflasyonla mücadele için ‘nötr’ faiz oranın üzerine çıkmaya hazır olduğunu ve 50 baz puanlık faiz artışlarının devam etmesini beklediğini söyledi.  
Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre ABD Başkanı Biden, Fed Başkanı Powell ile Salı günü bir araya gelecek. Yapılan yazılı açıklamaya göre Biden ile Powell, Amerikan ekonomisinin ve küresel ekonominin durumunu tartışacaklar. Fed her ne kadar bağımsız olsa da ABD Başkanlarının ülke ekonomisine dair telkinleri olabiliyor. Biden’ın konuşacağı öncelikli maddeler kritik olacak. Biden, eğer ki enflasyonu düşürmek için agresif davranılmasını isterse Fed’in daha da şahinleşebileceğini görebiliriz. Diğer taraftan Biden’ın yapacağı temkinli yaklaşım sözleri Fed tarafını güvercinleştirebilir.
Ekonomik takvime göre takip ettiğimiz verilerde ise; Euro Bölgesi Tüketici ve Ekonomi Güveni yükseldi. Almanya’dan gelen TÜFE verileri aylık yüzde 0,9, yıllık bazda yüzde 7,9’a yükselerek yıllık bazda rekor kırdı. 
Yurt içi tarafta siyasi gündem olarak Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusu vardı. Konuyla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörün tüm üye ülkelere tehdit oluşturduğunu ve aday ülkelerin NATO’ya katılmadan önce bu gerçeği kabul etmeleri gerektiğini ve gerekli adımları atmamaları halinde Türkiye’nin bu konuda duruşunu değiştirmeyeceğini söyledi.
Yeni Günde Dikkatler; Türkiye Büyüme Verilerinde Olacak!
Yeni günde bizi yoğun bir veri akışı karşılıyor. Küresel tarafta, sabah saatlerinde Çin’den gelen İmalat PMI verileri beklentilerden iyi geldi. Gün içinde Almanya İşsizlik Oranı, Euro Bölgesi TÜFE ve öğleden sonra ise ABD’den gelecek CB Tüketici Güveni verilerini takip olacağız. Yurt içi tarafta ise Büyüme ve Dış Ticaret Açığı verileri kritik olacak. Gün içinde ayrıca Avrupa Liderler Zirvesi’nden ve majör merkez bankaları yetkililerinden gelecek açıklamalar ile Rusya – Ukrayna gerilimine dair gelişmeleri ve en son olarak ABD Başkanı Biden ve Fed Başkanı Powell arasında yapılacak toplantıdan çıkacak sonuçları izlemede olacağız. 
 **Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, Dünya, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!