Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD310322.png

Günlük Forex Bülteni

İstanbul Mutabakatı Sonrasında, Kremlin’den Gelen Açıklamalar Kafa Karıştırıyor!

Dünkü işlem gününe de, önceki gün İstanbul’da yapılan Rusya-Ukrayna müzakerelerinde bir mutabakata varılmasının yansımaları ile başladık. Ancak, Kremlin’den gelen: “Kırım Rusya’nın bir parçası. Müzakerelerde kayda değer bir ilerleme yok, yapılması gereken çok şey var” şeklindeki açıklama ve Rus tahıl ihracatçılarının da Ruble ile ödemeleri almak istediğine dair haber akışları ise tedirginliğe neden oldu. Yine, Kremlin’den gelen: Ruble ile Doğal gaz satışının zaman alacağına yönelik söylem ve Avrupa’ya üç farklı kanaldan gaz tedariğinin sağlandığına dair haber akışı ise kısmen rahatlatıcıydı. Keza AB tarafının yeni yaptırımlara hazırlandığı haberlerine karşın, , Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov’un: “Rusya ve AB'nin önümüzdeki birkaç gün içinde farklılıklar üzerinde temel anlaşmaya varmasını bekliyoruz” şeklindeki açıklaması da pozitifti.

Ukrayna'ya saldırması nedeniyle Rusya'ya yönelik uygulanan yaptırımda etkisi ile akaryakıt fiyatlarında yaşanan hızlı yükselişi dizginlemek isteyen Biden yönetiminin ABD'nin stratejik rezervlerinden daha fazla petrol satmayı değerlendirdiği bildirildi. Konuya yakın kaynaklara göre Biden yönetimi önümüzdeki aylarda Stratejik Petrol Rezervleri'nden 180 milyon varil kadar ham petrol satmayı planlıyor. Bu haber akışıyla birlikte petrol fiyatlarında düşüş yaşandı.

Majör merkez bankaları cephesinde ise, Fed ve ECB’den; hem sıkılaştıema konusunda “şahin” söylemler gelirken, hem de risklerin ekonomiler üzerindeki etkileri konusunda tedirgin edici açıklamalar takip edildi. ECB adına konuşan Başkan Lagarde: Avrupa’nın zorlu bir döneme girdiğini, kısa vadede daha yüksek enflasyon ve daha yavaş büyüme ile karşılaşacaklarını söyledi. Üçüncü çeyrekte varlık alım programını sonlandıracaklarını belirten Lagarde, faizlerle ilgiliyse ise; artışların kademeli şekilde olacağını da sözlerine ekledi. ECB Üyesi ve Slovakya Merkez Bankası Başkanı Kazimir ise ilk faiz artışının 2022 yılının sonuna yakın gerçekleşebileceğini söyledi.

Ekonomik takvimde takip ettiğimiz verilerde; Almanya’da TÜFE verisi yıllık bazda yüzde 7.3 seviyesine yükselerek, 1974 Ağustos ayından bu yana en yüksek düzeyine ulaştı. ABD’deki kritik verilerde ise; ADP Özel Sektör İstihdam Raporu beklentilerin kısmen üzerinde açıklanırken, 2021 yılının 4.Çeyreğine ait GSYİH büyüme oranı ise, önceki ay hesaplanan yüzde 7 seviyesinden yüzde 6.9’a revize edildi.   Yurt içi tarafta da, Ekonomik Güven Endeksi 2.5 puan düşüşle 95.7 oldu.

Rusya-Ukrayna Müzakerelerine Dair Gelebilecek Yeni Haber Akışları; Bugün de Gündemin En Üst Sırasında Olacak!

Yeni günde de; Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelişmeler gündemin en üst sırasında olacak. Ayrıca; ekonomik takvimde açıklanacak olan bazı önemli veriler(İngiltere’nin 2021/4.Çeyrek nihai GSYİH büyüme oranı, ABD’nin Şubat ayı PCE/Kişisel Tüketim Harcamaları Endeksleri ve Haftalık İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları), majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ve tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamalar da takip edilecek.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!