Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX311221.png

Günlük Forex Bülteni

ABD’de, Devam Eden İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları; Pandemi Dönemindeki En İyi Seviyesinde!

*Küresel tarafta, Covid-19 Pandemisinde vaka sayılarının hem bir çok gelişmiş ülkede, hem de global çapta rekor üstüne rekor kırıyor olması; dikkatleri Omicron varyantı ile mücadeleye çevirmiş durumda. Çarşamba günü de küresel çapta 1,6 Milyon’un üzerinde vakanın görülmesi sonrasında; piyasalarda risk iştahı bir miktar baskı altına girdi.

*ABD’de açıklanan ekonomik verilerde; Haftalık İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 208 Bin kişilik beklentinin altında 198 Bin kişi olarak gelirken, Devam Eden İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları da 1 Milyon 716 Bin düzeyindeki gerçekleşme ile 19 Mart 2020’den bu yana en iyi seviyesine geriledi.  Chicago PMI da beklentiye göre poitif geldi.

*Akşam saatlerinde, ABD Başkanı Biden ve Rusya Devlet Başkanı Putin arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesinde, Biden’in, Putin’i; Ukrayna’ya yönelik olası bir askeri müdahale konusunda uyardığı ve tansiyonu düşürme çağrısı yapdığı belirtildi.

*Avrupa Merkez Bankası(ECB) üyesi ve İtalya Merkez Bankası Başkanı Ignazio Visco: ECB'nin varlık alımlarında başladığı azaltımı 2023 yılından önce tamamlamayacağını, ekonomi için çok olumlu, destekleyici finansman şartlarının devam ettirileceğini söyledi. Euro Bölgesi'nde enflasyonun bu yıl ortalama yüzde 3 olmasını beklediğini de ifade eden Visco, sonrasında yüzde 2'nin hemen altına doğru kademeli şekilde gerilemesini beklediğini de vurguladı.

*Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Avusturya Merkez Bankası Başkanı Robert Holzmann: ECB’nin 2022'de negatif faizi ve geleneksel olmayan para politikasını kademeli olarak sonlandırmaya odaklanması gerekeceğini söyledi.

*Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Hollanda Merkez Bankası Başkanı Klaus Knot ise: "Ben, ECB uzmanlarının tahminlerinden farklı görüşteyim. Enflasyonun yüzde 2'nin üzerinde kalmaya devam etmesi şansının yüksek olduğunu düşünüyorum" diye konuştu

*Yurt içi tarafta ise, TÜİK’in sabah saatlerinde açıkladığı Ekonomik Güven Endeksi; Aralık'ta 97,6 seviyesine geriledi. Endeks, böylece son 7 ayın en düşük seviyesine inmiş oldu.

*Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre, bankanın net rezervleri 24 Aralık ile biten haftada; 17 Aralık haftasındaki 12,2 Milyar Dolar seviyesinden 8,6 Milyar Dolar’a geriledi. Aynı tarih itibariyle brüt rezervler de; önceki haftaki 116,5 Milyar Dolar seviyesinden 110,8 Milyar Dolar düzeyine geriledi.

Küresel Tarafta; Yılbaşı Nedeniyle Önemli Veri Açıklanmayacak, Dikkatler Yine Omicron’da Olacak!

Yeni günün ekonomik takviminine; Çin’de gelen PMI dataları ile başladık. İmalat ve İmalat dışı PMI verileri, geçen ay ki rakamların üzerinde gerçekleşmeler gösterdi. Günün devamında, yurtiçinde; Kasım ayının Dış Ticaret Dengesi açıklanacak. Yılbaşı nedeniyle bir çok önemli ekonomide piyasaların kapalı veya erken kapanacak olduğu küresel tarafta ise; bu kapsamda çok önemli veri açıklanmayacak.

Ancak, küresel tarafta; son günlerde rekor düzeyde Covid-19 vakaları görülmesi sonrasında, hayli kritik hâl alan Omicron varyantı başta olmak üzere Pandemi’ye ilişkin gelişmeler takibimizde olacak. İç tarafta da; “TL’yi Özendirme Paketi”nin yankıları, fiyatlamalar açısından yine dikkatle takip edilecek.

Kaynak: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!