Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H4-311022.png

Günlük Forex Bülteni

ABD'de kişisel harcamalar Eylül'de %0.6 arttı. Ekonomik Analiz Bürosu tarafından Cuma günü yayınlanan raporda, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kişisel tüketim harcamalarının (PCE) Eylül ayında bir önceki aya göre %0,6 artışla 113 milyar dolara yükseldiği duyurdu. PCE fiyat endeksi geçen aya göre %0,3 ve yıllık bazda %6,2 arttı. Gıda ve enerji hariç tutulduğunda, endeks Ağustos ayına göre %0,5 arttı ve bir önceki yıla göre %5,1 arttı. 

ABD'de bekleyen konut satışları Eylül'de %10,2 düştü. Ulusal Emlakçılar Birliği’nin Cuma günkü raporunda, ABD'de bekleyen konut satışlarının Eylül ayında aylık bazda %10,2 düştüğünü açıkladı. Bekleyen Ev Satışları Endeksi 79,5'e indi. ABD'de bekleyen konut satışlarında, yıllık bazda ise %31'lik bir düşüş gördü.

ABD'de tüketici güveni Ekim'de arttı. Michigan Üniversitesi tarafından Cuma günü yayınlanan rapora göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde Tüketici Duyarlılık Endeksi Ekim ayında aylık %2,2 artarak 59,9 puanla yükseldi. Ancak endekst yıllık %16,5'lik düşüş gösterdi. Mevcut Ekonomik Koşullar Endeksi aynı ayda bir önceki aya göre %9,9 artarak 65,6'ya yükseldi ancak yıllık bazda %15,6 düştü.

Almanya ekonomisi bu yılın üçüncü çeyreğinde, pazarın daralma tahmin etmesiyle bir önceki döneme göre beklenmedik bir şekilde %0,3 büyüdü. Cuma günü açıklanan flaş verilere göre, özel tüketim harcamaları sayesinde büyüme ikinci çeyrekten %0,1 hızlandı.

Cuma günü açıklanan geçici verilere göre, Fransa'nın yıllık tüketici enflasyonu, enerji, gıda ve mamul mallarının yüksek maliyetleri nedeniyle Ekim ayında yeni bir rekor kırdı. Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü, tüketici fiyatlarının Eylül ayında dört ayın en düşük seviyesi olan %5,6'dan hızlanarak Ekim ayında yıllık %6,2 arttığını söyledi. Bu, Haziran 1985'ten bu yana en büyük yıllık artış oldu.

Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Pazartesi günkü ön raporda, Japonya'nın sanayi üretiminin Eylül ayında bir önceki aya göre %1.6 düştüğünü duyurdu. Sanayi üretimi yıllık bazda %9,8 arttı. Sevkiyatlar aylık %2,4 düştü, ancak yıllık %9,5 arttı. Stoklar aylık bazda %3 ve yıllık bazda %6,2 artarken, stok oranı Ağustos ayına göre %5,1 ve yıllık bazda %5,5 arttı. Japonya'da perakende satışlar Eylül ayında aylık bazda %1,1 arttı. Eylül 2021 ile karşılaştırıldığında, perakende ticaret %4,5 arttı.

Japonya'da tüketici güveni Ekim'de düştü. Japonya'da tüketici güven endeksinin Eylül ayındaki 30.8'den Ekim ayında 29.9'a düştüğünü belirtti. Endeks beklentilerin altında geldi. Genel geçim endeksi 1,7 puan azalarak 27,3'e, gelir artış göstergesi 0,1 puan azalarak 35,3'e ve istihdam endeksi aylık 1,1 puan düşüşle 34,3'e geriledi.

Çin'in imalat faaliyeti Ekim'de yavaşladı. Çin Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Eylül ayındaki 50.1 okumasından 49.2'ye geriledi. İmalat Dışı PMI Eylül'de 50,6'dan Ekim'de 48,7'ye düşerken, Bileşik PMI 49'a indi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!