Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX310122.png

Günlük Forex Bülteni

Bölgesel FED Başkanlarından İlk Açıklamalar Geldi!

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe de; Çarşamba akşamı açıklanan FED/FOMC kararları ve FED Başkaı Powell’ın açıklamaları ile risk iştahında yaşanan daralmanın devamıyla başladık. ABD’de 2 yıllık tahvil faizi; yaklaşık olarak son 2 yılın en yüksek seviyelerini yenilemeye devam ederken, önceki gün gerileyen 10 yıllık ABD tahvil faizinde de yeniden yükselişler ortaya çıktı. Dolar Endeksi’nde, önceki iki günde oluşan sert yükselişlerin kısmen de olsa devam ettiği görüldü. Akşamüzeri tahvil faizlerinde görülen geri çekilmeler; piyasaları bir miktar rahatlattı.

Rusya-Ukrayna krizinde, Çarşamba akşamı Rusya’nın; “Ukrayna’yı, NATO’ya dahil etmeyin!” şeklindeki isteğinin NATO ve ABD tarafından reddedilmesinin Rusya tarafındaki yankıları Cuma günü de takip edildi. Dışişleri Bakanı Lavrov: “Rusya, Ukrayna ile bir savaş istemiyor, eğer bu Rusya’ya bağlı ise bir savaş olmayacak. Ancak, çıkarlarımızın görmezden gelinmesine de izin vermeyeceğiz” dedi. Lavrov ayrıca; “ABD ve NATO’dan gelen tekliflere Putin karar varecek, ABD’nin teklifleri NATO’nun tekliflerinden daha iyi görünüyor. Bliken(ABD Dışişleri Bakanı) ile önümüzdeki iki hafta içerisinde görüşmeyi bekliyorum” dedi.

Ekonomik takvimde açıklanan verilerden, Euro Bölgesi’nin Ekonomik Görünüm Endeksi; İmalat ve Hizmet sektörlerinin etkisiyle, beklentinin de altında kalarak son 9 ayın en düşük seviyesine geriledi. Tüketici Güven Endeksi ise; tahmin edildiği üzere yüzde -8.5 olarak gerçekleşti. Almanya’da açıklanan 4.Çeyreğin GSYİH Değişimi; yüzde -0.7 ile beklentinin üzerinde daralma gösterirken, önceki senenin aynı çeyreğine göre büyüme oranı da beklentilerden kötü; yüzde 1.4 seviyesinde geldi.  ABD’de, FED monitörünün önemli kalemlerinden PCE(Kişisel Tüketim Harcamaları Endeksi) ise; aylık bazda yüzde 0.4 oranında artışla senelik bazda 5.8’e yükseldi.

FED’in Çarşamba akşamı açıklanan FOMC kararları sonrasında, bölgesel FED başkanlarından gelecek ifadeler de merak edilirken, Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari Cuma akşamı yaptığı açıklamalarda: “Enflasyon beklediğimden daha yüksek ve uzun sürdü. Enflasyon bu yıl notmelleşmeye başlamalı, FED üzerine düşeni yapacak” dedi. Hafta sonunda açıklamalarını takip ettiğimiz Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic ise: FED'in enflasyonu yatıştırmak için daha agresif bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu değerlendirmesi halinde, Mart ayında 50 baz puanlık faiz artırımını seçebileceğini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Faizi İndireceğiz ve İndiriyoruz. Bilin ki; Enflasyon da İnecek, Daha da Düşecek”

İç tarafta ise, Cuma günü açıklanan Ekonomik Güven Endeksi; önceki iki aydaki düşüşler sonrasında, yeniden 100 seviyesinin üzerine çıktı.

Hafta sonunda ise, dikkatler hükümet cephesinden gelen açıklamalardaydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada: "Faizi indireceğiz ve indiriyoruz. Bilin ki; enflasyon da inecek, daha da düşecek." dedi.

Yeni Günde Yine; Bölgesel FED Başkanları FOMC Yönetim Kurulu Üyelerinin Açıklamaları Takip Edilecek!

Yeni günde de; geçtiğimiz Çarşamba akşamı açıklanan  FED/FOMC kararları ve Powell’ın açıklamalarının yankıları küresel çapta takip edilecek. Bu bağlamda bölgesel FED başkanları ve FOMC yönetim kurulu üyelerinden gelecek açıklamalar önemli olacak. Ayrıca; Rusya-Ukrayna gerilimi ve Pandemiye dair gelişmeleri de izlemede olacağız.

Şuana kadar; Japonya’nın beklentilerden kötü gelen Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar verilerinin açıklandığı ekonomik takkvimde, günün devamında ise; Euro Bölgesi’nin 4.Çeyrek GSYİH Değişimi verileri, Almanya’nın TÜFE rakamları ve ABD’nin Chicago PMI Endeksi takip edilecek.  

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!