Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H1-300922.png

Günlük Forex Bülteni

ABD hisse senetleri Perşembe günkü seansta düştü, S&P 500 endeks %2.1 düşüşle seansı 3.640.47 seviyesinde tamamladı. Dow Jones Sanayi %1.54 düşüşle 29.225.61′e geriledi. Nasdaq Composite %2,84 kayıpla 10.737,51′e geriledi. Japonya’da Nikkei 225 %2,04 ve Topix endeksi %1,86 düştü. Avustralya’da S&P/ASX 200 %1,18 kaybetti.
Dünya Bankası Başkanı David Malpass, küresel büyümedeki keskin yavaşlamanın küresel resesyona dönüşebileceğini belirterek, küresel enerji üretiminin çeşitlendirilmesinin yıllar alabileceği ve bunun da stagflasyon riskini artırabileceğini belirtti. Malpass, Avrupa'da durgunluk olasılığının arttığını, Çin'in büyümesinin keskin bir şekilde yavaşladığını ve ABD ekonomik üretiminin yılın ilk yarısında daraldığını söyledi.
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcısı Guindos, "Merkez Bankacılığının Geleceği" konferansında yaptığı konuşmada, araştırmaların kriz döneminde para ve maliye politikasının birlikte çalışması gerektiğini gösterdiğini söyledi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi Lane, enerji şokunun bir sonucu olarak Avrupa ekonomisinin durakladığın" vurguladı.
İngiltere Başbakanı Liz Truss, İngiltere'deki durumun ciddi olduğunu kabul ederken stratejisine bağlı kalacağını söyledi. Liz Truss "Ekonomimizi büyütmek, İngiltere'yi harekete geçirmek ve aynı zamanda enflasyonla başa çıkmak için acilen harekete geçmemiz gerekiyordu ve bu elbette tartışmalı ve zor kararlar almak anlamına geliyor" dedi.
Cleveland FED Başkanı Mester, faiz oranlarının henüz kısıtlayıcı olmadığını ve enflasyonu düşürmek için yapılması gereken daha çok şey olduğunu söyledi. Louis FED Başkanı Bullard, piyasa yayılmalarına rağmen, İngiltere’deki son olayların FED’in sıkılaşma hızını etkilemeyeceğini belirtti.
Almanya Başbakanı Olaf Scholz, şirketleri ve tüketicileri yükselen enerji fiyatlarının etkisine karşı korumak için 200 milyar Euro'luk bir fon planladığını açıkladı.
İspanya yeni vergi planlarıyla gelirini 3,14 milyar Euro arttırmayı hedefliyor. Maliye Bakanı Montero Perşembe günü yaptığı açıklamada, İspanya hükümetinin geçici servet vergisi ve kurumlar vergi artışları da dâhil olmak üzere bir dizi önlemle vergi gelirlerini gelecek yıl 3,14 milyar Euro artırmayı umduğunu söyledi.
ABD Ekonomik Analiz Bürosu'nun tarafından yayınlanan üçüncü tahminine göre, ABD'nin gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH), ilk çeyrekte yüzde 1,6'lık düşüşün ardından 2022 yılının ikinci çeyreğinde yıllık yüzde 0,6 oranında daraldı. Reel GSYİH'deki düşüş, envanter yatırımı, konut yatırımı, federal hükümet harcamaları, eyalet ve yerel yönetim harcamalarındaki düşüşleri yansıttı. İhracat ve tüketici harcamaları arttı.
ABD'de mevsimsellikten arındırılmış ilk işsizlik başvurularının sayısı 24 Eylül'de sona eren haftada 16.000 azalarak 193.000'e geriledi. Önceki haftanın okuması 213.000'den 209.000'e revize edildi. 4 haftalık ortalama, önceki haftanın revize edilmiş ortalamasından 8.750 düşerek 207.000'e geriledi.
Almanya'da enflasyon oranının Eylül 2022'de %10.0 olması bekleniyor. Ağustos 2022'de enflasyon oranı %7.9 olarak açıklanmıştı. Federal İstatistik Ofisi verilere göre, Ağustos ayında tüketici fiyatlarının %1,9 oranında artması bekleniyor. Rapor göre enerji fiyatları önceki yıla göre %43,9 arttı. Gıda fiyatlarında da bir önceki yılın aynı ayına göre %18,7 artış oldu. Eylül 2022 için kesin sonuçlar 13 Ekim 2022'de açıklanacak.
Avrupa Komisyonu'nun yayınladığı rapora göre, Euro bölgesindeki ekonomik duyarlılık Eylül ayında neredeyse iki yılın en düşük seviyesine geriledi. Enflasyon ve enerji krizinin endişe vermesiyle, ekonomik duyarlılık göstergesi Eylül ayında 97,3’ten 93,7'ye gerileyerek art arda yedinci ayda da düşmeye devam etti.
Çin’in resmi imalat PMI endeksi Eylül ayında 50.1′e yükseldi. Caixin/S&P Global imalat PMI endeksi ise 48.1 açıklandı ve daralma olduğunu gösterdi. İmalat dışı PMI Eylül'de 50,6'ya geriledi. Bileşik PMI, bir önceki aya göre 51,7'den 50.9'a geriledi. Caixin “Düşük talep koşulları ve düşük üretim gereksinimleri, firmaların Eylül ayında satın alma faaliyetlerini azaltmalarına neden oldu ve düşüş oranı dört ayın en hızlısı oldu” açıklamasında bulundu.
Japonya’da sanayi üretimi, Ağustos ayında Temmuz ayına göre %2,7 artarak art arda üçüncü ayda büyüme kaydetti, perakende satışlar %1.4 arttı.
Rusya Başkanı Putin, Ukrayna’nın Kherson ve Zaporizhzhia bölgelerinin bağımsızlığını tanıyan kararnameleri imzaladı. ABD Başkanı Joe Biden Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’nin "Rusya’nın Ukrayna’nın egemen topraklarındaki iddialarını asla tanımayacağını" söyledi.
Freddie Mac raporuna göre, ABD’de 30 yıllık mortgage oranı %6,70’e ulaştı. Bu rakam, Temmuz 2007’den bu yana görülen en yüksek oran.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!