Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX300721.png

Günlük Forex Bülteni

Piyasalar, FED’in Sıkılaştırmaya Gidememesi İle Çoştu. Çin Regülasyonları ise; Kaygı Unsuru!

Küresel çapta dünkü işlem gününe; önceki akşam FED Başkanı Powell’ın, FOMC basın toplantısında: genişlemeci politikaların devam edeceğine dair açıklamalarının oluşturduğu pozitif fiyatlamaların devamı ile başladık. Ayrıca, son birkaç günde piyasalar üzerinde baskı oluşturan Çin regülasyonları meselesinde; Tencent ve Didi gibi şirketlerin regülatörler ile uzlaşma yolunda olduklarına(hatta -daha sonra yalanlansa da-Didi’nin, ABD borsa kotunan çıkmayı dahi düşündüğüne yönelik haberler takip ettik) yönelik haber akışları da piyasaları destekledi. Ekonomik takvimde takip edilen kritik verilerden; Almanya İşsizlik Oranı 2020 Mart ayından bu yana en düşük seviyesine gerilerken, ülkenin TÜFE oranında da; aylık bazda 2019 Nisan, yıllık bazda 1993 Aralık ayından bu yana en yüksek seviyeler görüldü. ABD’nin kritik verilerinde ise; 2.Çeyreğin öncü Büyüme Oranı beklentilerin hayli altında kalırken, Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları da öngörüleri karşılayamadı. Buna karşın, GSYİH Fiyat Endeksi ve Kişisel Tüketim Harcamaları Endeksleri ise tahminlerin üzerinde artış gösterdi. Dün, iç tarafta ise gündemin üst sırasında; TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından sunumu yapılacak olan senenin 3.Enflasyon Raporu vardı. Sunumun başında; 2.Çeyrekteki ekonomik aktivite ve küresel gelişmelere değinen Kavcıoğlu, sunumun sonuna doğru açıkladığı projeksiyonlarda: 2021 yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 12.2’den yüzde 14.1’e ve 2022 yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 7.5’den yüzde 7.8’e revize ettiklerini söyledi. Kavcıoğlu ayrıca: yaz aylarında görülecek oynaklıklara karşın sene sonunda enflasyonda keskin düşüş göreceklerini, bununla birlikte; enflasyonun üzerinde faiz oranı verecek şekilde sıkı duruşun da devam edeceğine vurgu yaptı.

Çin’in, Bankacılık ve Sigorta Düzenleyicisi(CIRC)’nin; ülkenin tröst(tekel) şirketlerinden finans dışı birimlerini kapatmalarını ve ofshore şirketlere yatırım yapmayı durdurmalarını istemesi ve Japonya’da, hükumetin 4 bölgede daha olağanüstü hal ilan edilmesini önermesinin etkisi ile yeni günün Asya seansında piyasalarda satıcılı bir görünüm hâkim.  İlerleyen saatlerde, bu konulara dair gelişmelerin yanı sıra;  majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar, ABD-Çin ilişkileri ve Pandeminin durumu gibi önemli konulara dair gelişmeler ile tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamalarla da; küresel çapta para ve sermaye piyasaları üzerinde volatil hareketler oluşabilir. Küresel ekonomik takviminde ise, Avrupa seansında; Euro Bölgesi ve Bölge’nin önemli ülkelerinin 2.Çeyrek büyüme rakamları takip edilecek. Ayrıca, yine; Euro Bölgesi’nin TÜFE rakamları ve İşsizlik Oranı rakamları da önemli olacak. Amerika seansında ise; ABD’de, FED monitörünün önemli kalemlerinden PCE(Kişisel Tüketim Harcamaları) Endeksleri ve Michigan Üniversitesi’nin Anketleri açıklanacak.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!