Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX300621.png

Günlük Forex Bülteni

Bugün, Ekonomik Takvimde Dikkatler; ADP Özel Sektör İstihdam Raporunda Olacak!

Küresel tarafta, haftanın ikinci işlem gününe; önceki gün Delta Varyantı’nın piyasalarda oluşturduğu tedirginliğin devamıyla ortaya çıkan fiyatlamalar ile kısmen baskı altında başladık. Açıklanan ekonomik verilerde; Japonya’nın İşsizlik Oranı beklentilerin kısmen üzerinde(olumsuz) gelirken, ülkenin Perakende Satışlar verisi ise öngörülerin üzerinde pozitif gerçekleşme gösterdi. Almanya’nın öncü aylık TÜFE rakamı tahminlere paralel açıklanırken, senelik TÜFE de beklentilere paralel olarak gelmesine karşın; baz etkisiyle önceki ayki yüzde 2.5’lik seviyesinden yüzde 2.3 seviyesine geriledi. ABD’de açıklanan; S&P/CS 20 Önemli Şehir Konut Fiyat Endeksi senelik bazda yüzde 14.9 ile 2006 Aralık ayından bu yana en yüksek seviyesine yükselirken, CB Tüketici Güveni de 127.3 ile son 16 ayın en yüksek seviyesinde geldi. Ayrıca, yine; enflasyondaki yükselişlerin kalıcılığının tartışıldığı bir ortamda 1 yıllık Tüketici Enflasyonu beklentisinin Mayıs ayındaki yüzde 6.5 seviyesinden yüzde 6.7 seviyesine yükselmesi de dikkat çekti. Dün, FED adına konuşan üyelerden Richmond FED Başkanı Thomas Barkin: İkinci çeyrekte enflasyon ve GSYİH’nın zirve yapacağını iddia ederken, buna karşın istihdamda biraz daha kaydadeğer iyileşme sağlandığı anda varlık alımını azaltmaya hazır olabileceklerini de söyledi. Dünya’nın önde gelen fon yöneticilerinden Muhammed El Erian ise, yaptığı açıklamada: Enflasyonun kalıcılığına dair kanıtlar gördüğünü belirtirken, enflasyonun geçici olduğunu düşünen FED üyelerinin de bu durumu küçümseyerek resesyon riski yarattıkları uyarısında bulundu. ABD Doları’nın güçlü seyir izlediği günde, majör borsaların da; Delta varyantının merkez bankalarının sıkılaştırmasına engel olabileceği varsayımı ile pozitif görünüm içerisinde olması dikkat çekti.

Yeni işlem gününün ekonomik takvimine; Japonya ve Çin verileri ile başladık. Japonya’da Mayıs ayının öncü Sanayi Üretimi datalarında beklentilerin üzerinde daralma olduğu açıklanırken, Çin’in PMI rakamları da önceki aya göre azalış gösterdi. Günün devamında; Almanya’nın; İşsizlik Oranı, Euro Bölgesi’nin; TÜFE Rakamları, ABD’nin; Askıdaki Konut Satışları ve ADP Özel Sektör İstihdam Raporu, Kanada’nın; GSYİH Değişimi ve petrol yatırımcıları için de; EIA haftalık stok ve ABD petrol üretim dataları önemli olacak. Ayrıca, yine; Delta varyantı(Covid-19), majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ve tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamalarla da; küresel çapta para ve sermaye piyasaları üzerinde volatil hareketler oluşabilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!