Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

30.05.22.png

Günlük Forex Bülteni

Fed’in Favori Göstergesi Çekirdek PCE’de Senelik Bazda Düşüş!
Haftanın son işlem gününde de pozitiflik devam etti. Gün içinde bütün hafta olduğu gibi Rusya – Ukrayna gerilimine dair gelişmeleri ve majör merkez bankaları yetkililerinden gelen açıklamaları takip ettik. 
Rusya – Ukrayna arasındaki müzakerelerin durması ve çatışmaların 24 Şubat’tan bu yana devam etmesi piyasalarda sınırlı da olsa belirsizliği neden oluyor. Ukrayna Lideri Zelensky yaptığı açıklamada, Ukraynalıların Putin’le konuşmasına sıcak bakmadıklarını ancak savaşın gidişatı için gerçeklerle yüzleşmeleri gerektiğini belirtti. Avrupa Birliği’nin Rusya’ya petrol ambargosu uygulayıp uygulamayacağı soruları devam ederken yetkililerden kritik bir açıklama geldi. Yetkililer, AB’nin gelecek hafta yapılacak lider zirvesinde Rusya’ya petrol yaptırımı üzerinde anlaşma için çabaladıklarını ancak boru hattı ve petrol alımlarının yaptırımların dışında tutulacağını belirttiler. Rusya – Ukrayna krizinden dolayı son 10 yılın en yüksek seviyesine çıkan petrol fiyatları için G7 ülkelerinin enerji bakanlarından OPEC üyelerine petrol üretimini artırmaları yönünde çağrı yapıldı. Rus haber ajanslarının haberine göre Rusya Lideri Putin, yaptırımların kaldırılması durumunda Rusya’nın gübre ve tarım ürünlerinin ihracatını artırmaya hazır olduğu belirtti. Putin ayrıca Fransa Lideri Macron ve Almanya Başbakanı Scholz’a Rusya’nın Ukrayna ile diyaloğu sürdürmeye hazır olduğunu söyledi.
Fed’in yaptığı faiz artırımları sonra dikkatler ECB’ye çevrilmişti. ECB yetkililerinden gelen açıklamaların birçoğu Temmuz ayında faiz artırımı hakkında olmaya devam ediyor. ECB Üyesi ve İspanya Merkez Bankası Başkanı De Cos, varlık alım programının üçüncü çeyrek başında sona ereceği ve alımların sona ermesini faiz artırımlarının takip edeceğini söyledi. Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Nagel ise Alman haber ajansına verdiği demeçte, ilk faiz hareketinin Temmuz ayında gelmesi gerektiğine ve yılın ikinci yarısında daha fazlasının gelmesi gerektiğine inandığını belirtti. 
Çin Merkez Bankası piyasaları desteklemeye devam ediyor. Gün içinde Çin Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, tahvil piyasasının dış dünyaya açılımını sıkı şekilde teşvik edeceklerini ve üst düzey finansal açılımı destekleyeceklerini belirtti. Açıklama da ayrıca, yabancı kurumsal yatırımcıların döviz tahvil piyasasına doğrudan ya da bağlantılarla yatırım yapmalarını da destekleyecekleri ifade edildi.
ABD’den gelen ve Fed’in enflasyon konusunda en dikkate aldığı Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları verileri gündemin başköşesindeydi. Çekirdek Kişisel Tüketim Giderleri aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 4,9 olarak beklentilere paralel gerçekleşti. Kişisel Gelirler beklentinin altında gelirken, Kişisel Giderler ise beklentinin üzerinde geldi. Mal Ticaret Dengesi ise Nisan ayında düşüş gösterdi. 
Yurt içi tarafta ise Reuters haber ajansına konuşan üst düzey Türk yetkiliye göre Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında düzenlenen toplantıda Türkiye’nin endişeleri konusunda çok az ilerleme kaydedildiğini söyledi. Üst düzey yetkili ayrıca, sürecin kolay olmadığını, zor olacak somut adımlar atılması gerektiğini bu yüzden müzakerelerin süreceğini ancak yakın tarihte müzakerelerin bitmesini beklemediğini belirtti. 
Yeni Günde Gündem; Avrupa Liderler Zirvesi Olacak!
Yeni haftanın ilk işlem gününde Çin’den gelen haberler piyasalara moral verdi. Çin son üç ayın en düşük yeni Kovid-19 vaka sayısını açıklarken Pekin ve Şanghay’da bazı katı pandemi kuralları esnetildi. Avrupa Liderler Zirvesi’nden gelecek açıklamalar ve Almanya’dan gelecek TÜFE verileri kritik olacak. Gün içinde ayrıca Rusya – Ukrayna gerilimine dair gelişmeler ve majör merkez bankaları yetkililerinden gelecek açıklamaları takipte olacağız. 
 **Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, Dünya, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!