Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD300322.png

Günlük Forex Bülteni

Dün, İstanbul’da Yapılan Rusya-Ukrayna Müzakerelerinden; Bir Mutabakat Çıktı ve Risk İştahı Hızla Arttı!

Dünkü işlem gününde piyasaların gözü/kulağı; İstanbul’daki Rusya-Ukrayna müzakerelerindeydi. Müzakerelerin sonunda taraflardan gelen olumlu açıklamalar ile küresel risk iştahı hızla artış gösterirken, buna karşın; jeopolitik risklerin hafiflemesi ile enerji(petrol, doğal gaz) ürünleri ile arz darboğazına konu olan metaller ve tarım ürünlerinin fiyatlarında hızlı düşüşler görüldü. Keza, risk alma iştahındaki artış sonrasında; güvenli limanlardan da çıkış görüldü ve Ons Altın’daki satış baskısı derinleşti(Sonrasında tahvil faizlerinde görülen düşüşler ile Ons Altın toparlandı).

Müzakere heyetinin üzerinde anlaşmaya vardığı taslağa göre; Kırım’ın statüsü konusunda gelecek 15 yılda taraflar arasında müzakereler yapılacak ve bölgede askeri faaliyet olmayacak. Yine, Rusya tarafı diyalog koşullarını oluşturmak için Kiev ve Chernihiv yakınlarındaki askeri faaliyetlerini azaltacak. Her iki tarafın üst düzey müzakerecilerinin yaptığı değerlendirmeye göre “yapıcı” olarak adlandırılan görüşmeler neticesinde; Putin ve Zelensky arasında bir görüşmenin yapılması için şartların oluştuğuna vurgu yapılması ile de risk alma iştahındaki artış ivme kazandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuya dair yaptığı açıklamalarda: “Bugüne kadar olan süreçte en anlamlı ilerleme bugün kaydedildi. Daha zor meselelerin üst seviyelerde ele alınacağını görüyoruz. Önce bakanlar, sonra liderlerin görüşmesi öngörülüyor” dedi. Ayrıca, Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada: Çarşamba günü(Bugün) İstanbul’da görüşme olmayacağı da belirtildi.

Akşamüzeri, ABD Başkanı Joe Biden’ın, Avrupalı liderler ile yapacağı telefon görüşmesinin sonucu beklenirken, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’dan gelen: “ABD, Rusya'dan gerçek ciddiyet işaretleri görmüyor” şeklindeki söylem kısmen tedirginlik oluşturdu. Yine, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in: Rusya'nın, bir an önce dünya petrol ve doğalgaz piyasasından izole edilmesi gerektiğine yönelik açıklaması da kritikti. Biden’ın, Fransa, İngiltere, İtalya ve Almanya liderleriyle yapmış olduğu telekonferans bağlantısı sonucunda ise; Rusya Devlet Başkanı Putin’in ateşkesi kabul etmesi için çağrı yapılması olumluydu.

İstanbul Mutabakatı Sonrasında; Taraflardan Gelecek Yeni Mesajlar Takip Edilecek!

Yeni günde de; İstanbul’da Rusya ve Ukrayna heyetleri arasında dün sağlanan mutabakatın yankıları ve taraflardan gelecek yeni açıklamalar gündemimizin en üst sırasında olacak. Ayrıca, majör merkez bankalarının yetkililerinin yapacağı açıklamalar ve bu kapsamda tahvil piyasalarında oluşan hareketler de; ekonomik takvimdeki bazı önemli verilerle(ABD’nin 2021/4.Çeyrek nihai büyüme rakamı, yine aynı çeyreğe ait PCE/Kişisel Tüketim Harcamaları Endeksi ile ADP Enstitüsü tarafından açıklanacak olan Mart ayına ait Özel Sektör Tarım Dışı İstihdam Raporu) birlikte takip edilecek.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!