Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-300123.png

Günlük Forex Bülteni

ABD, Avrupa ve İngiltere Merkez Bankalarının para politikalarına yönelik kararlarını açıklayacakları oldukça önemli bir haftaya girdik. 1 Şubat tarihinde açıklanacak olan Fed açık piyasa komitesi kararı piyasalarda hareketliliğin artmasına neden olabilir. Fed’in faiz oranlarını çeyrek puan artırması bekleniyor. 2 Şubat tarihinde yapılacak olan ECB ve BoE toplantıları da özellikler Euro ve Sterlin paritelerinde hareketliliğin artması sağlayabilir. Diğer yandan Bu hafta içinde ABD’de açıklanacak olan ADP özel sektör istihdam değişimi ve ABD tarım dışı istihdam değişikliği verileri de ekonomik durumu göstermesi bakımında oldukça kritik olacak. İstihdam piyasasına ilişkin beklentilerin şekil kazanması ABD ekonomisinde beklendiği gibi yumuşak bir iniş yaşanma ihtimali hakkında piyasa beklentileri üzerinde etkili olabilir. Dolar endeksi ve ABD tahvil faizlerindeki hareketliliğin yüksek olduğu ve emtia piyalarında altın ve gümüş fiyatlarında dalga boyunun yükseldiği bir hafta yaşanabilir.
ABD Ekonomik Analiz Bürosu Cuma günü yayınladığı raporda, ABD'de kişisel tüketim harcamalarının (PCE) Aralık ayında bir önceki aya göre %0,2 düştüğünü bildirdi. PCE fiyat endeksi aylık %0,1 ve yıllık bazda %5 arttı. Gıda ve enerjiyi hariç tutan çekirdek PCE, bir önceki yıla göre %4,4 artarken, Kasım ayına göre %0,3 daha yüksekti. Rapor, Aralık ayında kişisel gelirin %0,2 arttığını gösterdi. Harcanabilir kişisel gelir (DPI) bir önceki aya göre %0,3 artarken, Reel PCE %0,3 azaldı ve Reel DPI %0,2 arttı.
ABD Başkanı Joe Biden, Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile 1 Şubat'ta bir araya gelerek federal borçlanma tavanının artırılmasını görüşecek.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Yunanistan'ın kredi notunu yükseltti. Fitch'ten yapılan açıklamaya göre, Ülkenin uzun dönem yabancı ve yerel para cinsinden kredi notu "BB"den "BB+"ya çıkarıldı.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, Avustralya'nın uzun vadeli kredi notlarını AAA olarak teyit etti.
Enerji piyasası Çarşamba günü açıklanacak OPEC+ üretim politikası kararını takip edecek. Toplantıda mevcut üretim politikasında değişikliğe gidilmesini beklemiyor.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!