Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX030921.png

Günlük Forex Bülteni

Düne Dair Önemli Gelişmeler..

* Japonya Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Kataoka: BOJ'un, ılımlı ekonomik toparlanma tahminine yönelik risklerin arttığı uyarısında bulundu.

* Japonya'da iktidar partisi LDP'nin liderliğine aday olan Fumio Kishida ise:  koronavirüs salgınının etkileri ile başa çıkmak için onlarca Trilyon Yen büyüklüğünde yeni ekonomik teşvik paketine ihtiyaç olduğunu söyledi.

*Çin’in devasa borçları ile nam salan şirketlerinden birisi olan Evergrande’nin; büyük Çin tröstlerinin kredi geri ödeme talepleri ile karşı karşıya olduğu bildirildi.

*Avrupa İlaç Ajansı(EMA)’ndan, dün yapılan açıklamalarda: Covid-19 aşılarının ek ve takviye dozu konusundaki değerlendirmelerin devam ettiği belirtilirken, mevcut kanıtların tam aşılanmış kişilerin ek doz aşıya ihtiyaçları olmadığına işaret ettiği vurgulandı.

*Almanya’da 25 Eylül’de yapılması düşünülen Federal Seçimler öncesinde, Kantar tarafından açıklanan son anketlerde; SPD’nin, CDU/CSU muhafazakâr birliğinin 4 puan önünde(SPD yüzde 25, CDU/CSU yüzde 21) olduğu bildirildi.

*Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü IFO’dan gelen verilerde; Almanya’da otomotiv sektöründe görünümün Nisan ayından bu yana en düşük seviyeye indiği görüldü.

*ECB Başkanı Lagarde: İnsanların ve kurumların taleplerine cevap vermek için Dijital bir Euro planı üzerinde iki yıllık değerlendirme çalışmasına başlayacaklarını belirtti.

*Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Avrupa Merkez Bankası(ECB)'nın faiz oranlarını 2025 yılına kadar değiştirmeyeceğini öngördü.

*ABD’de açıklanan kritik verilerde; Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları 340 Bin, Devam Eden İşsizlik Maaşı Başvuruları 2 Mişlyon 748 Bin kişi düzeyinde gelerek; Pandemi’nin başındaki 14 Mart 2020 ile sona eren haftadan bu yana en düşük seviyelerine indi. Fabrika Siparişleri verisi de yüzde +0.4 ile yüzde +0.3’lük beklenti düzeyinden kısmen iyi gerçekleşme gösterirken, üst üste üçüncü ayında da pozitif gelmiş oldu. Temmuz ayının Dış Ticaret Açığı da öngörülerin altında; bir miktar pozitif geldi.

*Global Gıda Endeksi’nin, Ağustos ayında yıllık bazda yüzde 32.9’a yükseldiği açıklandı.

Yeni Günün Ekonomik Takviminde de; ABD’de Açıklanacak Olan İş İstatistikleri Hayli Kritik Olacak!

*Yeni günde şuana kadar; Japonya ve Çin’den hayli kötü gelen Hizmet PMI’larını takip ettik. Günün devamında da; Avrupa ve Amerika kıtalarından gelecek Hizmet ve Bileşik PMI dataları izlenecek.

*Yurt içi tarafta da; Ağustos ayının enflasyon verileri TL varlıkları açısından önem arz edecek.

*Bugün, ayrıca; ABD’de açıklanacak olan; İşsizlik  Oranı, Ortalama Saatlik Kazançlar ve Tarım Dışı İstihdam Değişimi verileri, FED kararlarına etkileri açısından hayli kritik olacak.  Bu kapsamda verilerin sonrasında küresel çapta piyasalarda yüksek oynaıklık görülebilir.

*Ekonomik verilerin yanı sıra, küresel çapta; yeni tip Coronavirüs(Covid-19) Pandemisi başta olmak üzere önemli konulara dair gelişmeleri de takipte olmaya devam edeceğiz.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!