Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX030821.png

Günlük Forex Bülteni

İç Tarafta; Enflasyon Rakamları Kritik Olacak!

Küresel çapta, yeni haftanın ilk işlem gününe, Cuma gününün aksine; risk alma iştahında görülen artış ile başladık. ABD’de 550 Milyar Dolarlık alt yapı paketinin taslak metninin bipartizan olarak(iki partinin katılımı ile) tamamlandığı ve önümüzdeki günlerde oylanacağına dair haber akışları; ABD vadelileri üzerinden piyasalara moral olurken, Cuma günü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu(SEC)’nun; Çinli şirketlerin halka arz başvurularını askıya alma kararı sonrasında, dün Çin Menkul Kıymetler Düzenleyicisi’nin: SEC ile iş birliği yaparak halka arzlarla ilgili problemlere uygun çözümler bulma konusunda ortak çabaların artırılması gerektiğine dair söylemi de ılımlı karşılanarak pozitifliği destekledi. Asya seansında ekonomik takvimde takip edilen önemli verilerden; Çin’in İmalat PMI’ı 2020 Nisan ayından bu yana en kötü seviyesinde gelirken, Avrupa tarafında; Almanya ve Euro Bölgesinin İmalat PMI’ları ile yine Almanya’dan gelen Perakende Satış dataları beklentilerden iyi gerçekleşmeler gösterdi. İngiltere ‘nin İmalat PMI’ı öngörülere paralel gelirken, Amerikan seansında açıklanan ABD İmalat PMI’larında ise; Markit datası beklentilerden iyi gelirken, ISM datası tahminlerin altında kaldı. Özellikle de ISM datası sonrasında ABD tahvil faizleri baskı altında kalırken, ABD Hazinesi’nin enflasyon korumalı 10 yıllık tahvil faizi de yüzde –(eksi)1.189 ile rekor düşük seviyeye geriledi. Bu arada, dün IMF’den yapılan açıklamada: ABD Doları’nın, 2020 boyunca yüzde 5.2 ile yüzde 11.2 aralığında(ortalama %8.2) aşırı değerlendiğine vurgu yapılması dikkat çekerken, FED Başkanı Powell’ın 4 yıllık ilk görev süresinin dolmasına aylar kala, son zamanlarda  yeni FED Başkanı olacağına yüksek ihtimal verilen FOMC Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard da dünkü konuşmasında: İşgücü piyasasının varlık alım miktarınının hızını yavaşlatmayı garanti edecek hedefleri karşılayamadığıa dem vurdu. ABD Hazine Bakanlığı, akşam saatlerinde açıkladığı üçüncü çeyrek borçlanma takviminini 821 Milyar Dolar’dan 673 Milyar Dolar’a düşürürken, ayrıca 31 Temmuz’da dolan borç tavanının aakıya alınması uygulaması sonrasında Bakan Janet Yellen’ın, ABD Temsilciler Meclisi’ne gönderdiği metupta: Bazı federal emeklilik ve sağlık yardım fonlarına yeni yatırımların askıya alındığı bir takım olağanüstü önlemlerin devreye girdiğini belirttiği de açıklandı. Akşamüzerinden itibaren üst üste ortaya çıkan bu olumsuz haber ve veri akışları; borsalar üzerinde bir miktar baskıyı da beraberinde getirdi.

Haftanın ikinci işlem gününde şuana kadar piyasalarda karmaşık bir görünüm ile başladık. Asya borsalarında Tencent hisseleri üzerinden başlayan satış baskısı; Çin Politbüro üyelerinin, ekonomiye daha fazla destek verilmesi gerekeceğini ima eden; toparlanmanın düzensiz olduğu ve sağlam işaret vermediğine dair söylemleri sonrasında Çin borsalarına alım getirdi. ABD vadelilerinde ise; pozitif bir görünüm hâkim. Ekonomik takvimde şuana kadar; Japonya’nın TÜFE rakamları ile Avustralya Merkez Bankası(RBA)’nın kararlarını takip ettik. Günün devamında da; yurt içinde enflasyon rakamları TL varlıkları açısından hayli kritik olacakken, Euro Bölgesi’nde ÜFE rakamları ve ABD tarafında Fabrika Siparişleri verisi takip edilecek. Ayrıca, Çin regülasyonları, ABD alt yapı paketi, majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ve Pandeminin durumu gibi önemli konulara dair gelişmeler ile tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamalarla da; küresel çapta para ve sermaye piyasaları üzerinde volatil hareketler oluşabilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!