Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

30622.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel
•    OPEC+, Temmuz ve Ağustos aylarında günlük 648 bin varil üretim artışında anlaştı.
•    ABD’den yapılan açıklamada, ABD OPEC+ uzlaşmasının sağlanmasında Suudi Arabistan'ın rolünü ve BAE, Kuveyt ve Irak'ın olumlu katkılarını takdir etti.
•    Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, OPEC+ anlaşmasının yıl sonuna kadar geçerli olduğunu ve iş birliğinin devamının önemli olduğunu söyledi.
•    Kremlin, Rusya’nın zararına petrol satmayacağını ve petrol talebi eğer bir bölgede azalırsa, başka bölgeye yönlendirileceği açıklandı. Kremlin ayrıca Avrupa’ya açılan pencereyi kapama niyetinde olmadıklarını belirtti.
•    Avrupa Birliği Rusya'dan petrol ithalatını kısmi yasaklanmasını da içeren altıncı yaptırım paketini onayladı. AB, ayrıca Rusya’nın en büyük bankalarından biri olan Sberbank'ı da yaptırım listesine aldı.
•    Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, merkez bankasının bol likidite sağlanması için çeşit araçlar kullanılacağını ve merkez bankasının para politikası ekonomik büyüme, istihdam ve fiyat istikrarını sağlayacağını söyledi. Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı ayrıca ihtiyatlı para politikası uygulamalarının güçlendirileceğini belirtti. 
•    Fed Başkan Yardımcısı Brainard, ekonomi hakkında karışık sinyaller aldıklarını ve bir numaralı zorluklarının enflasyonu düşürmek olduğunu söyledi. Brainard ayrıca enflasyonu düşürmek için ne gerekiyorsa yapacaklarını belirtti. Brainard, Haziran ve Temmuz aylarında 50 puan faiz artışı için piyasa fiyatlandırmasının makul bir yol gibi göründüğünü ve faiz artışlarında duraklama durumunu görmenin zor olduğunu ifade etti. Brainard sözlerine yukarı yönlü riskleri görürsek, biraz daha hızlı hareket etmeleri gerektiğini ekledi. Brainard son olarak Fed’in sadece faiz artırmadığını, aynı zamanda bilanço daralttığını da akılda tutmanın önemli olduğunu söyledi. 
•    Goldman Sachs Yönetim Kurulu Başkanı John Waldron ekonomide daha önce benzeri görülmemiş şoklar yaşanacağını öngördü.
•    Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Büyük sürprizler olmadığı sürece, politika faiz oranının gelecek iki toplantının her birinde 50 baz puan artırılmasının uygun olmasını bekliyorum dedi.
•    Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, yaptığı açıklamada, dünyada yalnızca tek Çin bulunduğunu, Tayvan'ın onun ayrılmaz parçası olduğunu belirterek, "ABD, Tayvan ile tüm resmi temaslarını kesmeli, egemen iması taşıyan, resmi nitelikteki anlaşmaları müzakere etmeye son vermeli, Tayvan'ın bağımsızlığını savunan ayrılıkçı güçlere yanlış işaretler vermekten kaçınmalı." ifadesini kullandı.
•    Euro Bölgesi’nde Nisan ayında ÜFE aylık ve yıllık bazda beklentilerden iyi gerçekleşti. ABD’den gelen ADP Tarım Dışı İstihdam ve Fabrika Siparişleri verileri beklentilerin altında kalırken, Haftalık İşsizlik Başvuruları beklentilerden iyi gerçekleşti.

Yurtiçi
•    JPMorgan, Türkiye için 2022 yılı GSYH büyüme tahminini yüzde 3,2'den yüzde 3,7'ye çıkardı.
•    NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunda dile getirdiği endişelerin oturup konuşulması gerektiğini ve şu anda da bunu yaptıklarını belirtti.
•    Ticaret Bakanı Muş, Mayıs ayında ihracatın yüzde 15,2 artışla 19 milyar dolar ile bunun tüm zamanların en yüksek Mayıs ayı ihracatı olduğunu söyledi.
•    TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetinde, "Para politikasında sürdürülebilir fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda finansal istikrara yönelik riskleri de gözeten liralaşma odaklı bir yaklaşım sergilenmeye devam edilecektir." ifadesine yer verildi
•    BDDK’nın haftalık bültenine göre kur korumalı TL mevduat ve katılma hesaplarındaki miktar 874,8 milyar TL’den 904,1 milyar TL’ye yükseldi. 
•    TCMB’nin yayınladığı verilere göre, yabancılar geçen hafta 40,9 milyon dolar hisse, 55 milyon dolar tahvil sattı. Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları 204 milyon dolar artışla 214,7 milyar dolara yükseldi. Ayrıca TCMB brüt döviz rezervleri geçen haftaya göre 1 milyar 274,0 milyon dolar artış gösterdi.
Kaynak: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting, Dünya

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!