Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX030322.png

Günlük Forex Bülteni

Yurtiçinde, Enflasyon Rakamları Kritik Olacak!

Küresel Tarafta, Rusya – Ukrayna krizi piyasalarda baskı oluşturmaya dün sabah saatlerinde de evam etti. Yaptırımların Rusya’yı durdurup durdurmayacağı tartışılırken, Rusya’nın en büyük bankası Sberbank; yaptırımlardan dolayı Avrupa pazarından çekildiğini açıkladı. Ayrıca Avrupa Birliği, 7 Rus bankasını uluslararası para transfer sistemi SWIFT’ten çıkardı. Yine, Belarus’da yapılacak olan ikinci müzakerelerin ertelendiğine dair haber akışları da; risk iştahını daralttı.

İlerleyen saatlerde, ABD’de açıklanan ADP Özel Sektör İstihdam Raporu; beklentilerin üzerinde istihdam artışına işaret ederken, ayrıca geçen ayki datanın 810 Bin kişi yukarı yönlü revize edilmesi(eksi 301 Bin’den, artı 509 Bin’e) dikkat çekti. Bu kapsamda, ABD tahvil faizleri yükselirken; ABD ekonomisi üzerinden küresel büyümenin de canlı kalabileceği öngörüleri ile risk iştahı da toparlanmaya başladı. Aynı zamanda Fed Başkanı Jerome Powell, Chicago Fed Başkanı Evans ve St.Louis Fed Başkanı Bullard’ın açıklamalarında Mart ayında faiz artırım döngüsünün başlayacağına yönelik söylemleri ile de tahvil faizlerinde yükselişler hızlandı. Ancak, Fed Başkanı Powell’ın, ABD Kongresi’ne sunduğu 1. Yarı yıl Para Politikası Raporu kapsamındaki konuşmasında: Rusya-Ukrayna krizi öncesinde, Mart toplantısı ile birlijkte senenin tüm toplantılarında faiz artırımı seçeneğinin canlı olduğu, ancak şuan için Mart’ta 25 Bp.’lık artırım sonrasında büyüme ve enflasyondaki belirsizliklere bakacaklarını ima eden söylemleri sonrasında; risk iştahı toparlandı.

Yeni günde de; Rusya – Ukrayna meseli kritik olacak. Bugün yapılacak ikinci müzakereden çıkacak sonuç, yeni yaptırımlar ve savaş ortamında gerilimler; fiyatlanmaların yönünü belirleyecek. Çin’den beklentilerin altında açıklanan Caixin Hizmet PMI’ı ile başladığımız ekonomik takvimde ise; Avrupa ve Amerika bölgelerinden gelecek Hizmet ve Bileşik PMI dataları da takip edilecek. Ayrıca, yurtiçinde; enflasyon(TÜFE-ÜFE) rakamları, yurtdışında; ECB Para Politikası Toplantı Tutanakları,  ABD’den İşsizlik M.aaşı Başvuruları ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın ABD Kongresi’ndeki(dün Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ndeydi, bugün Senato Bankacılık Komitesi’nde) konuşmasını takip edeceğiz.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!