Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX030222.png

Günlük Forex Bülteni

ADP Enstitüsü’nin Özel Sektör TDİ Raporu’nda; 20 Ay Sonra İstihdam Azalışı Görüldü!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününe de; Hafta başından itibaren,  bölgesel Fed başkanlarının; Fed sıkılaştırmasının çok agresif olmayabileceğine işaret eden söylemlerinin ve bazı bluechip şirketlerin iyi gelen finansallarının etkisiyle risk alma iştahında görülen toparlanmaların devamı ile başladık.

Ekonomik takvimde takip edilen önemli verilerden, Euro Bölgesi’nin Ocak ayı TÜFE rakamı; enerji fiyatları öncülüğünde aylık yüzde 0.3 oranında artış gösterirken, senelik bazda yüzde 5.1 ile yeni bir rekor kırdı. Çekirdek TÜFE ise; yüzde 0.5 oranında azaluş gösterirken, böylece senelik veri yüzde 2.3’e geriledi.  ABD’de açıklanan kritik veride; ADP Özel Sektör Tarım Dışı İstihdam Değişimi, 200 Binlik istihdam artışı beklentisinden çok kötü gelerek; 301 Bin kişinin istihdamdan çıktığına işaret etti. En büyük istihdam kaybının küçük ölçekli firmalar ve hizmet sektöründe yaşandığının görüldüğü veride, böylece; Pandeminin başlarındaki 2020 Nisan ayından bu yana ilk kez negatif sonuç ortaya çıktı.

Petrol yatırımcıları açısından önem arz eden OPEC/OPEC+ toplantıları sonunda ise; Daha önceden kararlaştırıldığı plana sadık kalındı ve Mart ayında da 400 Bin varil/gün düzeyinde petrol arzında artırıma gidilmesi kararlaştırıldı.

Wall Street Journal’ın; ABD’ın, Rusya üzerinde caydırıcılık kurmak için iki bin civarında askeri Polonya ve Almanya’ya,  bin civarındaki askeri de Romanya’ya konuşlandırılacağına yönelik yayımladığı haber, Pentagon Sözcüsü John Kirby tarafından ilerleyen saatlerde doğrulandı.

İç Tarafta, Ocak Ayının Öncü Dış Ticaret Açığı; 10 Milyar Dolar’ın Üzerinde Geldi!

Yurt içi tarafta ise, sabah saatlerinde Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan; Ocak ayının öncü Dış Ticaret verisinde, 10,4 Milyar Dolarlık ticaret açığı verildi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Dış Ticaret verilerinin açıklanası sonrasında yaptığı açıklamalarda: Dış ticaret hacmi ve ihracat artışlarına vurgu yaparken, Ukrayna ile de 3 Şubat’ta yeni nesil serbest ticaret anlaşması imzalanacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da, yaptığı açıklamalarda: “Ocak ayı ihracatımız yüzde 17 artışla 17.6 Milyar Dolar oldu. 2021 yılını 30 Milyon turist ve 24 Milyar Dolar Turizm geliri ile kapattık. Faiz konusundaki dayatmaları etkisiz hale getirdik” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre, Kasım ayında finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlıkları; önceki aya kıyasla 1 Milyar 155 Milyon Dolar, döviz yükümlülükleri; 2 Milyar 854 Milyon Dolar azaldı.Böylece, net döviz pozisyon açığı; 1 Milyar 699 Milyon Dolar gerileyerek, 115 Milyar 533 Milyon Dolar’a düştü.

Yeni Günde, İç Tarafta; Enflasyon Verileri, Küresel Tarafta; ECB ve BOE Kararları Kritik Olacak!

Yeni günde; Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası kararları küresel çapta önemli olacak. Ayrıca,  bölgesel Fed başkanları ve FOMC yönetim kurulu üyelerinden gelebilecek açıklamaları da, Rusya-Ukrayna gerilimi ve Pandemiye dair gelişmeler ile birlikte dikkatle takipte olacağız.

Veri takviminde ise; küresel çapta Hizmet ve Bileşik PMı dataları ile Euro Bölgesi’nin Perakende Satışlar verisi ve ABD’nin Haftalık İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları önem arz edecek.

İç tarafta ise, günün kritik ekonomik olgusu; TÜİK’in açıklayacağı Ocak ayı enflasyon(TÜFE ve Yİ-ÜFE) rakamları olacak.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!