Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY031221.png

Günlük Forex Bülteni

Omicron Varyantı ve FED, Küresel Piyasaların Öncelikli Gündemi Olmaya Devam Ediyor!

*Geçtiğimiz Cuma günü G.Afrika’da yeni ve tehlikeli bir Covid-19 varyantının ortaya  çıktığının açıklanmasından sonraki süreçte, “Omicron” adı verilen bu varyant piyasalar üzerinde oynaklık seviyesini artırdı. Zaman zaman aşı üreticilerinden gelen olumlu açıklamalar piyasalara moral verse de, son zamanlarda birçok ülkede bu varyantın görülmeye başlaması; bir yandan salgının bitişine dair umutları azaltırken, diğer yandan FED’in devam eden “tapering” süreci ve birçok piyasa katılımcısının 2022 ylında öngördüğü faiz artırımlarına dair soru işaretlerini beraberinde getirmekte. Son olarak Çarşamba akşamı ABD’nin en kalabalık eyaleti olan Kaliforniya’da; ABD içerisinde teyit edilmiş ilk vakanın görülmesi piyasalara satış getirirken, dün borsalar; ABD seansının açılması ile birlikte yönünü yukarıya çevirdi. Özellikle ABD Başkanı Joe Biden’ın Kovid-19 ile mücade için yeni bir plan açıklaması ve hükumetin kapanmasını önleyeck tasarının Kongre’den onay alacağına dair beklentiler(ki beklentiler gerçekleşti) fiyatlamalar üzerinde etkili oldu.

*ABD’de açıklanan kritik veride; Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları beklentilerin bir miktar altında kalmasına karşın, geçtiğimiz haftaki seviyesinden yükseliş gösterdi.

*ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, FED Başkanı JeromePowell’ın bir gün önce söylediği gibi enflasyon artışları konusundaki “geçici” söylemini literatüründen çıkartmaya hazır olduğuna dair sözleri dikkat çekti.

*Petrol fiyatları açısından kritik olan iki günlük toplantılar(OPEC/OPEC+) neticesinde; Ocak ayında alınan karara sadık kalınarak aylık 400 Bin varillik üretim artışlarının devam etmesine karar verildi.

*İç tarafta ise güne; Hazine ve Maliye Bakanı değişikliği ile başladık. TCMB’nin yapmış olduğu senenin son yatırımcı toplantısı takip edildi. Başkan Şahap Kavcıoğlu’nun: Mevcut para politikasının 2022 yılının ilk yarısında birikimli etkilerinin görüleceği öngörüsü ve faiz indirimleri için de sınırlı alan kaldığına dair açıklamaları önemliydi.

 

Yeni Günün Ekonomik Takviminde; Yurtiçinde Enflasyon Rakamları, Küresel Tarafta ABD İş İstatistikleri Kritik Olacak!

*Yeni işlem gününde, küresel ekonomik takvimde; ABD’de İş İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanacak olan Tarım Dışı İstiham Değişimi, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı verileri kritik olacak. İç tarafta ise; TÜİK tarafından durulacak olan Kasım ayının Enflasyon oranları TL varlıklarını yakından ilgilendirecek.

*Ayrıca, küresel tarafta; Omicron varyantı ve FED politikalarına dair gelişmeler, iç tarafta; S&P’nin dünkü uyarıları ve Fitch’in not görünümünü düşürme kararının yankıları, Moody’s kararına dair beklentiler ve TCMB cephesinden gelebilecek yeni hamleler fiyatlamalar üzerinde etkili olabilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!