Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-030123.png

Günlük Forex Bülteni

Altın yeni yıla %1’den fazla değer artışıyla başladı. Sabah saatlerinde 1825 dolardan işleme başlayan ons altın fiyatı günün erken saatlerinde 1843 doları test etti. Gümüş %1.7 üzerinde değer artışıyla 24.40 dolar seviyesi test etti. ABD 10 yıllık tahvil faizi ve dolar endeksi ise yatay hareket etmeye devam ediyor. Dün Avrupa’da açıklanan PMI verilerin etkisiyle Avrupa borsalarında genel olarak yeşil bir tablo vardı. Bugün, Japonya piyasaları tatil nedeniyle kapalı olacak. Almanya'da istihdam rakamları, işsizlik oranı verileri açıklanacak ve enflasyon verileri takip edilecek. İngiltere'de ve ABD'de imalat PMI verileri açıklanacak.

Caixin Çin İmalat Satın Alma Yöneticileri (PMI) Endeksi Aralık ayında 49.0 olarak açıklandı. Bu ay açıklanan rakam bir önceki okumadan sadece 0,4 puan daha düşük olmasına rağmen, Kasım ayı verilerine göre daha da kötüleşti. Caixin Insight Group'ta Kıdemli Ekonomist Dr. Wang Zhe "Genel olarak, salgın Aralık ayında ekonomiye zarar vermeye devam etti. Arz daraldı, toplam talep zayıf kaldı, denizaşırı talep azaldı, istihdam kötüleşti, lojistik durgundu, üreticiler karlılıkları ve alım miktarları üzerinde artan bir baskıyla karşı karşıya kaldı." değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa bölgesinin imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksinin (PMI), düşen enflasyon ve daha iyi tedarik zinciri koşulları sayesinde Aralık ayında hafif bir artış kaydetti. Bununla beraber S&P Küresel Euro Bölgesi İmalat PMI endeksi, Aralık ayında art arda altıncı ay boyunca değişmeyen 50.0 seviyesinin altında kalarak, Euro bölgesindeki üreticilerinin karşı karşıya olduğu iş koşullarındaki kötüleşmeye işaret ediyor. Euro Bölgesi İmalat PMI 47,8 ile Kasım ayındaki 47,1'den yükseldi ve üç ayın en yüksek okuması, daha yumuşak bir gerileme sinyali verdi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika yapıcısı Joachim Nagel, Euro bölgesinde ücret-fiyat sarmalına dair bir işaret olmadığını, ancak Avrupa Merkez Bankası'nın enflasyon beklentilerini azaltmak için para politikasını sıkılaştırmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

S&P Global Pazartesi günü yayınladığı son raporunda, Almanya'nın imalat sektörlerindeki faaliyetin Aralık ayında hafifçe toparlandığını, Satın Alma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) 47,1 ile üç ayın en yüksek seviyesine ulaştığını açıkladı. S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktör Yardımcısı Phil Smith, "Gaz fiyatlarına ve arzlara yönelik endişelerin bir miktar azalmasıyla birlikte, görünüm birkaç ay önceki duruma kıyasla iyileşti," yorumunda bulundu.

Türkiye'nin 10 yıllık tahvil getirileri TCMB'nin finansal sistemde lira varlıklarının ağırlığını artırmaya yönelik olarak menkul kıymet ve zorunlu karşılık uygulamalarının kapsamını genişletmesiyle 2015'ten bu yana en düşük seviye olan yüzde 8,52'ye geriledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazartesi günü ön verilere dayanarak yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ihracatının 2022'de 254,2 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını söyledi. Erdoğan İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, küresel zorluklara rağmen rakamın bir önceki yıla göre %12,9 arttığını belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Hava Durumu Servisi (NWS), Pazartesi günü yayınlanan uyarıya göre, yakın vadede ülkede yoğun kar yağışı ve kasırga tahmin ediyor.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!